گزارش تکمیلی و حواشی پیرامون پناهندگی سردبیر سابق ایسکانیوز در سوئیس

امیرحسین متقی سردبیرسابق خبرگزاری ایسکانیوز که برای پوشش اخبار مذاکرات هسته ای به لوزان سوئیس اعزام شده بود، درخواست پناهندگی کرد.

Amirhossein-Mottaghi-saham-news
امیرحسین متقی ۷ روز پیش از این، عکسی از خود را درهتل محل مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس منتشر کرده است

امیرحسین متقی سردبیر سابق خبرگزاری ایسکانیوز که برای پوشش اخبار مذاکرات هسته ای به لوزان سوئیس اعزام شده بود، دراین کشور درخواست پناهندگی کرد. برخی منابع از لوزان گزارش داده اند که فردی به نام «اميرحسين متقي» که خود را «مدیر روابط عمومی ستاد روحانی در انتخابات» و برخی «مسئولیت‌های رسانه ای و غیررسانه ای دیگر» معرفی کرده و چندی پیش نیز موفق شده بود برای مدتی کوتاه سردبيری خبرگزاري ايسكانيوز را تصاحب کند، با حضور در «لوزان» به عنوان خبرنگار، درخواست پناهندگي داده است.

به گزارش«سحام »، برخی از منابع خبری امنیتی گفته اند که متقی با برنامه‌ریزی قبلی به این سفر آمده بود و از روز اول نیز هیچ‌گونه فعالیت خبری نداشت. این در حالی‌است که انتشارعکس امیرحسین متقی با حسین فریدون، دستیار ارشد رئیس جمهور ایران و برادر حسن روحانی – که در مذاکرات هسته ای نیز به نمایندگی از حسن روحانی حاضر است – ادعای این رسانه‌های امنیتی را رد می‌کند.

Amirhossein-Motaghi-saham-news
درهمین حال خبرگزاری ایسکانیوز در بیانیه ای، برخی ملاحظات پیرامون اعزام امیرحسین متقی به سوئیس را اطلاع رسانی کرد. در متن اطلاعیه ایسکانیوز آمده است:

بسمه تعالی، با سلام به تمامی اهالی رسانه و عرض شادباش به مناسبت سال نو، با توجه به این‌که باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران نهادی نوپا و درآغاز شروع مجدد فعالیت‌های خود بوده است، و با وجود عدم وابستگی به سمت و سوهای سیاسی همواره بر اصول راستی و درستی بر مشی اعتدال خویش قدم نهاده است، طی چند ماه فعالیت خود، شاهد هجمه‌ها و بداخلاقی‌های گوناگون از سوی گروه‌های مختلف قرار گرفته است. با وجود این ایسکانیوز هرگز در مقام پاسخ‌گویی به این هجمه‌ها قرار نگرفته است. لیکن درآخرین اقدام‌ها شخصی که فاقد هرگونه حکم در خبرگزاری بود، پس از حضور در محل مذاکرات با هزینه شخصی، اقداماتی خارج از خط مشی‌های اخلاقی و حرفه ای مجموعه انجام داد که در پی آن مدیریت ایسکانیوز ضمن اخراج این شخص پیش از سال نو، هرگونه ارتباط با آقای امیرحسین متقی را تکذیب و اقدامات خارج از چارچوب ایشان و شیطنت رسانه ای افراد مغرض را محکوم و حق پاسخ‌گویی و پیگیری حقوقی را برای خود محفوظ می دارد.

از سوی دیگر خبرگزاری ایسکانیوز در نامه‌ای که در تاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۰۴ به امضای «رئیس باشگاه خبرنگاران دانشجوئی ایران» خطاب به «معاونت دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه» نگاشته شده، عنوان کرده است که خبرگزاری ایسکانیوز در دور جدید مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس صرفا یک عکاس دارد و خبرنگاری را جهت پوشش رسانه‌ای این دور از مذاکرات به سوئیس اعزام نمی‌کند.

Iscanews-Motaghi-saham-newsگرچه امیرحسین متقی از طرف خبرگزاری ایسکانیوز به لوزان سوئیس اعزام شده و حتی هزینه‌های اعزام وی را نیز این خبرگزاری عهده دار بوده است، اما براساس گزارش منابع خبری سحام، وی پس از درگیری تلفنی شفاهی با مدیرعامل ایسکانیوز بر سرگذاشتن «عکس سلفی با خبرنگار سی سی تی وی» در صفحه اینستاگرام خود و تهدید سپاه پاسداران مبنی بر بازداشت وی، اقدام به ارائه درخواست پناهندگی خود کرده است.
Amirhossein-Motaghi-saham-news
براساس برخی گزارش‌ها، آقای متقی مدت طولانی بود که در ایران به صورت هفتگی به وزارت اطلاعات احضار و تحت فشارهای زیاد ناشی از بازجویی‌های متعدد قرار داشته است، به طوری‌که این احضارهای پی در پی، باعث ناراحتی زیاد و استرس‌های عصبی ناشی از آن برای وی گردیده بود. وی دوماه قبل عکسی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که این عکس مربوط به یکی از درب‌های ورودی وزارت اطلاعات در خیابان ابوذرغفاری شمالی است. متقی با انتشار این عکس در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود که: «دیگر از این در رد نمی‌شوم» و به دوستان نزدیک خود نیز یادآور شده بود که در صورت ادامه احضارها از سوی مراجع امنیتی، دیگر به وزارت اطلاعات نخواهد رفت تا این‌که آن‌ها مجبور شوند وی را بازداشت کنند.
Amirhossein-motaghi-saham-news
احضارهای پی در پی آقای متقی به وزارت اطلاعات در پی مصاحبه‌های وی با تلویزیون بی بی سی و ارتباطات صمیمانه وی با خبرنگاران خصوصا با جیسون رضائیان خبرنگار بازداشت شده آمریکایی در ایران و پاره ای از مسائل دیگر بوده است.

Amirhossein-Motaghi-saham-news
براساس اطلاعات«سحام»، اداره اطلاعات سپاه پاسداران قرار بود که به محض بازگشت امیرحسین متقی از لوزان سوئیس، وی را راسا بازداشت و برای بازجویی به بند دو الف زندان اوین و خانه‌های امن سپاه منتقل کند که آقای متقی با اطلاع از این موضوع، از بازگشت به کشور صرف‌نظر کرده است.

گفتنی‌است امیرحسین متقی در اولین اقدام خود پس از ارائه درخواست پناهندگی، با تلوزیون ایران فردا و علیرضا نوری زاده گفت‌وگویی انجام داده که دراین گفت‌وگو به اختلافات بیت رهبری با حسن روحانی رئیس جمهور اشاراتی شده است.

Motaghi-Noorizadeh-saham-news

متقی سابقه فعالیت در خبرگزاری مهر، باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه اعتماد، روزنامه بهار و رادیو و تلوزیون ایران و روزنامه فرهیختگان را نیز در کارنامه خود دارد.

این در حالی‌است که «رعنا زوره» دبیر سیاسی اسبق ایسکانیوز نیز به دلیل نارضایتی از حقوق ماهیانه دریافتی، از این رسانه استعفا داده بود. وی مورد حمایت کامل پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و امور رسانه‌های نهاد ریاست جمهوری قرار دارد.

Amirhossein-Motaghi-saham-news

خبر تکمیلی

در پی اطلاع رسانی خلاف واقع برخی از رسانه‌ها مبنی بر کتمان مسئولیت امیرحسین متقی در ستاد انتخاباتی حسن روحانی، بدین وسیله سحام برای نخستین بار تصویر حکم انتصاب علیرضا ناطقی به عنوان رئیس کمیته تبلیغاتی حسن روحانی را منتشر می‌کند. در این حکم محمدرضا نعمت زاده رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی، علیرضا ناطقی را به این سمت منصوب کرده است.

nematzadeh&nateghi-saham-news
علیرضا ناطقی رئیس کمیته تبلیغات ستاد انتخاباتی حسن روحانی نیز با انتشار متنی در یکی از فضاهای مجازی اعلام کرد که خطای عدم مسئولیت امیرحسین متقی در ستاد حسن روحانی را نباید با دروغ بزرگتری پوشاند.

nateghi-motaghi-saham-news

از سوی دیگر علی قربانی مدیرعامل ایسکانیوز در گفت‌وگو با خبرگزاری امنیتی تسنیم تاکید کرد که امیرحسین متقی به عنوان خبرنگار خبرگزاری ایسکانیوز(رسانه وابسته به دانشگاه آزاد) به لوزان سوئیس اعزام شده بود.

مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز در پاسخ به این سوال که در رسانه‌ها این‌گونه مطرح شده که آقای متقی سردبیر خبرگزاری ایسکانیوز بوده است، خاطرنشان کرد: متقی سردبیر خبرگزاری ایسکانیوز نبوده است.

مشاور رسانه‌‌ای رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد: اصل مطلب این است که آقای متقی سردبیر خبرگزاری ایسکانیوز نبوده و بنده به عنوان مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز اعلام می‌کنم که وی هیچ مسئولیتی در خبرگزاری نداشته و تنها خبرنگار سیاسی خبرگزاری ایسکانیوز بوده است.

Ali-Ghorbani-iscanews-saham-news

قربانی در پاسخ به این سوال که آیا آقای متقی به عنوان خبرنگار ایسکانیوز جهت پوشش خبری مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 به لوزان سوئیس اعزام شده است؟ تاکید کرد: بله، ما وی را به عنوان خبرنگار ایسکانیوز به وزارت خارجه معرفی کردیم و پس از آنکه متقی عکسی را با یکی از خبرنگاران در صفحه اجتماعی خود منتشر کرد و مورد پسند مسئولان مجموعه ما نبود، سریعا نامه‌ای به وزارت امور خارجه ارسال کرده و اعلام داشتیم که متقی خبرنگار مجموعه رسانه‌ای ایسکانیوز نیست.

وی در ادامه گفت: نظام اسلامی ایران این‌گونه نیست که با رفتن یک خبرنگار یا پناهندگی یک نماینده مجلس خدشه‌دار شود.

مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز در پاسخ به این سوال که بالاخره پناهندگی متقی در سوئیس حاشیه‌هایی ایجاد می‌کند، گفت: اصلا حاشیه که همیشه هست. مگر خبرنگاران دیگر که رفتند و پناهنده شدند، حاشیه ایجاد نشد، اما این‌گونه اقدامات به روند پیشرفت نظام اسلامی تاثیری نخواهد گذاشت.

قربانی با تاکید بر اینکه متقی به عنوان خبرنگار خبرگزاری ایسکانیوز به مذاکرات هسته‌ای لوزان سوئیس اعزام شده است، گفت: ممکن هم هست که ما متقی را به عنوان خبرنگار آزاد و با هزینه شخصی خود برای پوشش خبری مذاکرات هسته‌ای به وزارت امور خارجه معرفی کرده باشیم، اما به محض اینکه نیت وی را متوجه شدیم و عکسی را با یکی از خبرنگاران معاند نظام در اینستاگرام خود منتشر کرد، طی نامه‌ای به وزارت امور خارجه اعلام کردیم که متقی خبرنگار خبرگزاری ایسکانیوز نیست.

مشاور رسانه‌ای رئیس دانشگاه آزاد در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما امکان دارد که وزارت امور خارجه یک خبرنگار آزاد را با معرفی یکی از خبرگزاری‌ها به محل مذاکرات هسته‌ای اعزام کند؟ گفت: آقای متقی هیچ‌گونه رابطه استخدامی با خبرگزاری ایسکانیوز نداشته است.

مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز در پاسخ به این سوال که بالاخره آیا آقای متقی به عنوان خبرنگار ایسکانیوز به محل مذاکرات هسته‌ای اعزام شده یا خیر؟ گفت: آقای متقی به عنوان خبرنگار ایسکانیوز برای اعزام به لوزان سوئیس از سوی ما به وزارت خارجه معرفی شده، اما پیش از این اتفاقات ما به وزارت خارجه اعلام کردیم که دیگر وی خبرنگار ما نیست.

«سحام» بنا بر وظیفه اطلاع رسانی خود و تاکید بر شعار«دانستن حق مردم است»، اقدام به بررسی زوایای مختلف این رویداد کرده است. به نظر می‌رسد برخی از مطبوعات و رسانه‌ها، رسالت اصلی اطلاع رسانی خود را فراموش کرده‌ و سعی درپوشاندن واقعیات در امر خطیر اطلاع رسانی دارند. رسالت یک رسانه، اطلاع رسانی صحیح با در نظر گرفتن تمام زوایای یک اتفاق یا رویداد بدون در نظر گرفتن مصالح جناحی و گروهی و باندی است.

تصمیم به پناهندگی یا عدم پناهندگی سیاسی امیرحسین متقی اتفاقی شخصی و ساده است که سالانه در مورد بسیاری از خبرنگاران و افراد دیگر اتفاق می افتد. طبیعتا آقای متقی نیز احساس کرده که در صورت بازگشت به ایران مورد بازداشت و یورش امنیتی قرار گرفته و ممکن است جانش در خطر باشد و به همین دلیل تصمیم به این اقدام گرفته است، اما بزرگ‌نمایی این تصمیم شخصی جهت بهره برداری سیاسی علیه دانشگاه آزاد یا هر نهاد دیگر غیر هم‌سو با سپاه و یا ساختن چماق از این رویداد برای زدن بر سر خبرنگاران اصلاح طلب و معتدل، امری مذموم و ناپسند است که هم اکنون توسط رسانه‌های زنجیره‌ای سپاه، مجتمع رسانه‌ای اطلس و قرارگاه عمار در حال انجام است.