موسسه «دانشمندان درخطر» خواستار رعایت حقوق انسانی حمید بابایی در زندان شد

حمید بابایی، در حال حاضر پس از چندین روز اعتصاب غذا و حبس در انفرادی اوین و رجایی شهر، به اندرزگاه‌ ۱ زندان رجایی شهر منتقل شده است.

Hamid-Babaei-saham-news

موسسه دانشمندان در خطر((Scholars at Risk(SAR)، طی بیانیه ای با انتقاد از وضعیت سلامتی حمید بابایی دانشجوی زندانی زندان رجایی شهر، خواستار رعایت استانداردهای بین المللی حقوق بشر از قبیل دسترسی به خدمات پزشکی برای این دانشجوی نخبه ایرانی شد.

به گزارش«سحام» این بیانیه درحالی صادر شده که این دانشجوی سابق مقطع دکترای رشته اقتصاد در دانشگاه لی یژ بلژیک، درهفته‌های اخیر و در پی مشاجره کتبی با خدابخشی – دادیار ناظر بر زندان اوین- به انفرادی و نهایتا بند ۱ زندان رجایی شهر تبعید و از امکانات پزشکی، ملاقات و امکان تماس با خانواده محروم شده است.

«موسسه دانشمندان در خطر، درقسمتی از بیانیه اخیر خود آورده است: «اخیرا با خبر شده که حمید بابایی، دانشجوی دکترای فاینانس دانشگاه لیژ بلژیک که به ۶ سال زندان در ایران محکوم شده و درحالی‌که به کمک‌های پزشکی نیاز دارد، به زندان رجایی شهر منتقل شده است.»

این موسسه در ادامه بیانیه خود «خواستار ارسال نامه، ایمیل و فکس به مقامات ایران شده تا فعالیت‌های دانشگاهی آقای بابایی درنظر گرفته شود و با وی مطابق استانداردهای بین المللی حقوق بشری برخورد شود. هم‌چنین دسترسی آقای بابایی به خدمات پزشکی و سایر حقوق یکی زندانی، امکان‌پذیر باشد.»

گفتنی است، حميد بابايى متاهل، متولد ٢٠ آذر١٣۶٢ در شهرستان تکاب واقع در استان آذربايجان غربى است. او در سال ١٣٨۵ در رشته رياضى از دانشگاه صنعتى شريف فارغ التحصيل شد و همان سال براى ادامه تحصيل در مقطع کارشناسى ارشد رشته مهندسى صنايع وارد دانشگاه علم وصنعت ايران شده و موفق مي‌شود در سال ١٣٨۷ با معدل ١٨، از اين دانشگاه فارغ التحصيل شود و به عنوان دانش آموخته ممتاز مقطع کارشناسى ارشد شناخته شود.

بابایی روز۵ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به جمهورى اسلامى ايران – که برای دیدار خانواده انجام می شد – توسط وزارت اطلاعات احضار، بازداشت و در دادگاه ١٠ دقيقه اى به ریاست صلواتى به ۶ سال حبس تعزيرى و ۴ سال حبس تعلیقی، به اتهام جاسوسى و ارتباط با دول متخاصم، محکوم شد.

این دانشجوی زندانی، در طول دوران بازداشت، تا امروز از انتخاب وکیل محروم بوده و به گفته او، وکیل تسخیری نیز نه تنها به دفاع از وی نپرداخته که حتی در نقش بازجوی وی ظاهر شده است.

بازداشت و محکومیت حمید بابایی به زندان، با اعتراضات گسترده دانشجویان و فعالان حقوق بشر در بلژیک مواجه شد. پنج شنبه ٣ آوریل، سازمان عفو بین الملل، دانشجویان دانشگاه آزاد بروکسل و ایرانیان ساکن بلژیک، طی تظاهراتی در برابر سفارت ایران، خواستار آزادی حمید بابایی، از زندان جمهوری اسلامی شدند.

پیش‌تر دو دانشگاه در بلژیک نیز با انتشار بیانیه‌ای، خواهان تجدید دادرسی و آزادی فوری این دانشجوی ایرانی دانشگاه لیژ بلژیک شده‌ بودند.

این اعتراضات منجر به واکنش دیدیه رندرز، وزیر امور خارجه بلژیک شد. او در یکی از بخش‌های خبری تلویزیون ار. تی. بی. اف اعلام کرد که با همتای ایرانی خود تماس گرفته و این‌طور احساس می‌شود که آن‌ها مایل به کمک در رابطه با پرونده حمید بابایی هستند.

اما در نهایت علی‌رغم همه اعتراضات و رایزنی‌ها، حکم اولیه این دانشجوی زندانی، در شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی موحد عینا تایید شد.

حمید بابایی، در حال حاضر پس از چندین روز اعتصاب غذا و حبس در انفرادی اوین و رجایی شهر، به اندرزگاه‌ ۱ زندان رجایی شهر منتقل شده است که مربوط به زندانیان خطرناک، و از پرجمعیت ترین سالن‌های این زندان می باشد.