تظاهرات مردم خرمشهر در تشییع پیکر یونس عساکره

پس از خودسوزی یونس عساکره، ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ده‌ها تن از مردم اهواز با در دست داشتن عکس‌هایی از او دست به تظاهرات زدند.

younes-Asakereh-saham-news

پس از مرگ یونس عساکره دست‌فروش خرمشهری، خانواده او برای اعمال محدودیت در مراسم خاکسپاری تحت فشار قرار گرفته‌ بودند. این جوان خرمشهری در بیمارستانی در تهران جان باخت و روز دوشنبه 3 فروردین ۱۳۹۴ در میان خشم و اندوه مردم خرمشهر تشییع و به خاک سپرده شد.

به گزارش«سحام» به نقل از منابع خبری فعالان حقوق بشر اهوازی، بامداد روز گذشته خبر دادند که یونس عساکره که هفته گذشته دراعتراض به جمع کردن بساط دست‌فروشی اش توسط شهرداری این شهر، دست به خودسوزی با بنزین زده بود، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.

younes-Asakereh-saham-news

تشییع جنازه یونس عساکره درحالی برگزار شد، که به گفته شاهدان عینی، فضای امنیتی شدیدی در شهر خرمشهر حاکم بود. این فضای امنیتی پس از آن حاکم شد که اعتراضات گسترده‌ای در خوزستان در خلال بازی فولاد خوزستان و الهلال عربستان در۲۶ اسفند ۱۳۹۳ صورت گرفت. در اعتراضات مردمی پس از این مسابقه فوتبال بود که تعدادی از خودروهای انتظامی توسط مردم به آتش کشیده شد. بنا به گزارش‌ها، دراین روز یک نوجوان 16 ساله به دست ماموران به قتل رسید و صدها تن نیز دستگیر شدند.

براساس گزارش‌ها، آقای عساکره ابتدا در بیمارستان طالقانی اهواز بستری و در پی شدت سوختگی تصمیم به اعزام وی به تهران گرفته شد. شرکت هواپیمایی حامل یونس عساکره، برای حمل وی به تهران مبلغ ۵۰ میلیون تومان از خانواده آقای عساکره درخواست کرده بود. خانواده عساکره نیز به دلیل وضعیت سخت اقتصادی و ناتوانی در پرداخت هزینه شرکت هواپیمایی، ناچار شدند تا فرزندشان را – که از سوختگی ۹۰ درصد آسیب دیده بود – با آمبولانس به تهران منتقل کنند.

younes-Asakereh-saham-news

این درحالی است که رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران از حمایت کامل دولت از این جوان خبر داده بودند.

عساکره در هنگام مرگ ۳۲ سال سن داشت و دارای دو فرزند بود. عساکره یک دکه میوه فروشی داشت، که تنها منبع رزق خانواده وی بود. وی در یک منزل اجاره‌ای زندگی می‌کرد، و اخیرا قرارداد اجاره منزل وی به پایان رسیده و صاحب خانه از او خواسته بود تا منزل را تخلیه کند.

younes-Asakereh-saham-news

وی هنگام مراجعه به محل کارش، با تخریب دکه‌اش توسط ماموران نیروی انتظامی و شهرداری خرمشهر روبرو شد. او با مشاهده این صحنه و دراثر فشارهای معیشتی، روز شنبه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۳ در مقابل ساختمان شهرداری دست به خودسوزی زد.

ممنوعیت عزاداری به روش عربی

بنا به گزارش دوویچه‌له، پدر و برادر این دست‌فروش طی بازداشت هشت ساعته تحت فشار قرار گرفته‌اند تا شرایط وزارت اطلاعات برای برگزاری مراسم را بپذیرند. ظاهرا اداره اطلاعات از خانواده عساکره خواسته تا از تجمع مردم در مراسم عزاداری ممانعت کنند.

younes-Asakereh-saham-news

هم‌چنین به آن‌ها گفته شده که در مراسم ختم فرزند خود، اجازه سرودن اشعار عربی و پایکوبی و رقص ویژه عزاداری به‌ سبک اعراب خوزستان نخواهند داشت.

به گزارش بولتن اهواز، به خانواده عساکره گفته شده که باید مراسم ختم فرزندشان را خارج از شهر خرمشهر و در مکانی باز و به دور از کوچه‌ها و خیابان‌های کوچک برگزار کنند.

younes-Asakereh-saham-news

پس از انتشار خبر خودسوزی یونس عساکره، روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند(۱۷ مارس) ده‌ها تن از مردم اهواز با در دست داشتن عکس‌هایی از او دست به تظاهرات زدند.

به گزارش فعالان حقوق بشر اهواز، تعدادی نیز از اهواز به خرمشهر رفته و برای تسلیت به خانواده عساکره مقابل منزل او تجمع کرده‌اند.

younes-Asakereh-saham-news

younes-Asakereh-saham-news

younes-Asakereh-saham-news

younes-Asakereh-saham-news

younes-Asakereh-saham-news