روایت تکان دهنده از فروش کلیه در ایران

بازار خرید و فروش کلیه در ایران موضوعی است که یک عکاس ایتالیایی در قالب گزارشی با عنوان «کلیه برای فروش» روایتی غم انگیز از آن به تصویر کشیده است.

تازه ترین آمارهای وزارت بهداشت گویای آن است که در کشور بیش از 50 هزار نفر دچار نارسایی کلیوی هستند که از این تعداد نزدیک به 27 هزار نفر هفته ای سه بار باید دیالیز شوند. براساس همین آمارها سالانه 5 تا 6 هزار نفر به این تعداد افزوده می شود که تا سال 1400 این تعداد به 9هزار نفر خواهد رسید.

آمار رو به افزایش نارسایی کلیوی درکشور و بیماران نیازمند به کلیه سال‌ها است که زمینه ساز به وجود آمدن بازار غیرقانونی خرید و فروش کلیه و کلاهبرداری و سودجویی برخی افراد شده است.

دراین میان وزارت بهداشت اعلام کرده است در سال 94 قصد دارد با ایجاد شبکه فراهم آوری به منظور ثبت اطلاعات و آمار اهدا کنندگان و نیازمندان پیوند کلیه، دست کلاهبرداران و سودجویان را کوتاه کند.

براساس این طرح هیچ بیمارستانی حق پیوند کلیه ندارد مگر انجمن حمایت از بیماران کلیوی مجوز آن را صادر کرده باشد. همچنین اطلاعات افرادی که قصد اهدای عضو دارند با افرادی که متقاضی دریافت هستند در سامانه ای ثبت شده و هیچ گاه فرد اهدا کننده با گیرنده مگر در زمان پیوند، ارتباط نخواهد داشت.

با وجود تدابیر و طرح‌های وزارت بهداشت اما بازار غیرقانونی فروش کلیه همچنان پر رونق است و بسیاری از بیماران با واسطه یا بی واسطه با پرداخت مبالغ هنگفت دست به پیوند کلیه می‌زنند.

براساس گزارش‌های غیر رسمی فقر و اعتیاد دوعاملی هستند که بیشتر فروشندگان کلیه را وادار به این کار می‌کند. براساس همین گزارش‌ها فروشندگان کلیه معمولا با حداقل میانگین 18سال و قیمت‌هایی با حداقل 20 میلیون تومان کلیه خود را به افراد نیازمند می‌فروشند؛ با این همه خرید کلیه به این شکل همیشه موجب بازگشت بیمار نیازمند به زندگی عادی نمی‌شود.

به گزارش فرادید، «فرانچسکو آلسی» عکاس و مستند ساز ایتالیایی که چندی پیش به ایران سفر کرده است این موضوع را دست مایه یک گزارش تصویری قرار داده است. گزارش تصویری تکان دهنده او با عنوان «کلیه برای فروش» یک بیمار مبتلا به نارسایی کلیوی و فرد اهداکننده کلیه را تا پس از اتاق عمل دنبال می کند و در زیرنویس آخرین عکس از پایان غم انگیز این پیوند کلیه خبر می‌دهد.

Forooshe-Kollieh-saham-news
غفار نقدی، جوان ۲۴ ساله ایرانی، روی تن خود زخم‌های شش سال نارسایی کلیوی را یدک می‌کشد، او مجبور است سه بار درهفته دیالیز کند.

گفتنی است دیدن این گزارش تصویری ممکن است برای برخی مخاطبان بیش از اندازه ناراحت کننده باشد.

Forooshe-Kollieh-saham-news
فروش کلیه از طریق تبلیغات جوانان فروشنده بر در و دیوار بیمارستان محل انجام پیوند یا از طریق تبلیغ در روزنامه انجام می‌شود.

 

 

 

Forooshe-Kollieh-saham-news
غفار و خانواده‌اش، چند روز پیش از انجام پیوند با نارین ملاقات می‌کنند. خانواده غفار زمین خود را فروختند، تا کلیه‌ای به قیمت 4600 یورو برای او خریداری کنند.
Forooshe-Kollieh-saham-news
غفار در اتاق بیمارستان چند روز پیش از پیوندی که قرار است پس از شش سال رنج دیالیز انجام شود.
Forooshe-Kollieh-saham-news
غفار و خانواده‌اش چند روز پیش از پیوند کنار آتش جمع شده‌اند. خانواده غفار مجبور شدند، همه زمینهای خود را برای خرید کلیه بفروشند.
Forooshe-Kollieh-saham-news
قیمت کلیه، بسته به میزان عرضه و تقاضا، بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو نوسان دارد. در زمان‌هایی که میزان بیکاری بالاست، همچون الان که قیمت نفت با افت شدید مواجه شده، قیمت کلیه به علت افزایش میل مردم به فروش کاهش می‌یابد.
Forooshe-Kollieh-saham-news
چند روز پس از پیوند کلیه به غفار، نارین برای آخرین معاینات پزشکی در بیمارستان پذیرش می‌شود. او با فروش کلیه‌اش به غفار، بالاخره می‌تواند از خانه پدری نقل مکان کند و به شوهرش ملحق شود، به این امید که پیش از به پایان رسیدن پولش بتواند شغلی دست و پا کند.
Forooshe-Kollieh-saham-news
حسنعلی عیل‌دادی،۶۳ ساله، دستش را به سوی تخت غفار دراز کرده است. حسنعلی، بستنی‌فروشی مبتلا به دیابت است که به تازگی از رضا ترفی، سی ساله، کلیه دریافت کرده است. او کلیه رضا را به قیمت ۴۶۰۰ یورو خریده است. حسن پیش از آن‌که تصمیم به خرید کلیه بگیرد، ۲۰ سال دیالیز می‌شد.
Forooshe-Kollieh-saham-news
غفار را از اتاق عمل خارج می‌کنند. لحظاتی پس از پیوند کلیه نارین به او.
Forooshe-Kollieh-saham-news
نارین در راهروی بیمارستانی که دو روز پیش کلیه‌اش را در آن اهدا کرده، قدم می‌زند. نارین اسم مستعار اوست. به غیر از او و شوهرش، هیچ یک از اعضای خانواده‌اش از تصمیم او برای فروش کلیه‌اش مطلع نیستند.
Forooshe-Kollieh-saham-news
غفار، ۲ روز پس از پیوند کلیه. او به مدت ۱۵ روز در بیمارستان تحت نظر خواهد بود. غفار یکی از حدود ۱۴۰۰ ایرانی‌ای است که درسال ۲۰۱۴، کلیه‌ای را که از انسانی زنده خریداری کرده‌اند را دریافت کرده است.
Forooshe-Kollieh-saham-news
هم اتاقی غفار، جای زخمی را که از جراحی کلیه فروشی‌اش روی بدنش مانده را نشان می‌دهد.
Forooshe-Kollieh-saham-news
غفار و نارین در راهروی بیمارستان، پس از انجام پیوند. نارین ۳ روز پس از جراحی، از بیمارستان مرخص شد. غفار سه هفته بعد از این عکس، به علت این‌که بدنش کلیه پیوندی را پس زده بود، از دنیا رفت.