مکارم شیرازی: چهارشنبه‌سوری یک بلایی برای این مملکت است

مکارم: کسانی که می‌خواهند کارهای نیاکان خود را انجام دهند، بدانند که نیاکان کارهای خوبی نیز داشتند آنها را انجام دهید نیازی به این کارها نیست.

By Irani, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width: ,

Makarem-shirazi-saham-news

آیت الله مکارم شیرازی گفت: چهارشنبه سوری کاری خرافی است و تبدیل به بلایی برای مملکت شده است که مفهوم عاقلانه ای ندارد.

به گزارش«سحام» به نقل از خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید امروز در پایان درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به خرافه چهارشنبه سوری اظهارداشت: چهارشنبه سوری هرسال یک بلایی برای این مملکت است که عده ای به بهانه این که نیاکان ما این کار را انجام می‌دادند اقدام به آتش بازی می‌کنند که کنترل هم نمی‌شود.

وی گفت: مواد محترقه باعث می‌شود عده ای از جوانان دست و صورت و اعضای بدن آن‌ها سوخته شود و یا حتی جان خود را از دست دهند.

مکارم شیرازی بیان کرد: والدین و مامورین مراقب این کارها باشند؛ چهارشنبه سوری مفهوم عاقلانه ای ندارد، کسانی که می‌خواهند کارهای نیاکان خود را انجام دهند، بدانند که نیاکان کارهای خوبی نیز داشتند آنها را انجام بدهید نیازی به آتش بازی و این کارها نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاقی نوروز و ایام فاطمیه با توصیه به پاسداشت فاطمیه گفت: باید حرمت فاطمیه را نگه داشت و چیزهایی که بوی شادی بدهند مناسب این ایام نیست و از آن‌ها خوداری شود.

پیش‌تر در ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۳ احمد خاتمی در خطبه‌های نمازجمعه گفته بود« صدای پای بهار می‌آید که سنت‌های خوب نوروزی مانند خانه‌تکانی، کینه زدایی از دل و صله‌رحم، وجود دارد اما یادمان باشد که شاد بودن به معنای شکستن خطوط قرمز خدا نیست چرا که این مسئله شادی زدا است نه شادی زا و ممکن است پشیمانی ابدی را در پی داشته باشد. چهارشنبه آخر سال هیچ منشئی ندارد و از منظر حقوقی تجاوز به حقوق دیگران است و از منظر شرعی «حرام» است و از جوانان می‌خواهیم که در این وادی‌های خطرزا وارد نشوند که بسیاری از عیدها عزا شده است.»

روحانیون حکومتی حاکم بر جمهوری اسلامی سال‌های طولانی‌است با برگزاری مراسم سنتی – باستانی چهارشنبه سوری مخالفت می‌کنند، اما این مخالفت‌ها تاکنون نتوانسته است مردم ایران را از برگزاری این جشن ملی و سنتی دور کند و مردم کشور همه ساله در این روز این آئین ملی را پاس می‌دارند.