شورش در كنگره؛ اكثريت عليه نويسندگان يك نامه

بعد از آن‌كه نامه سرگشاده 47 تن از سناتورهاي آمريكا خطاب به مقامات ايراني منتشر شد، واكنش‌ها در خود آمريكا به اين نامه آغاز شد. به گزارش مثلث، اين سناتورها به ايران هشدار مي‌دادند كه در صورتي كه با آمريكا به توافق هم دست پيدا كنند، با اين‌حال نبايد به آن دلخوش باشند چرا كه براساس ساختار حقوقي آمريكا، رئيس جمهور بعد مي‌تواند با «يك چرخش قلم» همه چيز را از بين ببرد.

به دنبال انتشار اين نامه سناتور«هري ريد» رهبر دموكرات‌هاي كنگره آمريكا اين نامه را «سیلی محکمی به گوش کشور آمریکا» توصیف و به شدت آن را محکوم کرد.

«هری رید» در ادامه، تلاش چهل و هفت سناتور جمهوری‌خواه را حمله ای بچه‌گانه توصیف و اعلام کرد: این تلاش فقط برای تضعیف اوباما صورت گرفته است. وی در بخشی از اظهارات منتقدانه خود در این‌باره گفت: به نظر می رسد قضاوت همکاران جمهوری‌خواه‌ هم تحت تاثیر تنفر و انزجارشان از رئیس جمهور اوباما قرار گرفته است.

درحالی‌که جمهوری‌خواهان این نامه را یادآور مسئولیت‌های کنگره آمریکا در مورد ایران می‌دانند اما دموکرات‌ها معتقدند چنین حرکتی چنان‌چه به شکست مذاکرات با ایران منتهی شود، دست آخر می‌تواند به بروز مناقشه ای دیگر در منطقه خاورمیانه بی‌انجامد.

«جاش ارنست»، سخن‌گوی کاخ سفید هم دراین زمینه گفت: من این نامه را به عنوان ادامه یک راهبرد جانبدارانه برای تضعیف توانایی رئیس جمهورآمریکا درهدایت سیاست خارجی و توسعه منافع ملی‌مان در جهان ارزیابی می‌کنم.

«هري ريد» هم‌چنين در واكنشي ديگر به انتشار اين نامه آن را اقتدار بخشيدن به مقامات ايراني توصيف كرد و گفت: «جمهوری‌خواهان با این‌کار خود درحالی‌که درحال تضعیف فرماندهی کل نیروهای مسلح ما هستند همزمان به آیت الله های تندروی ایران نیز اختیار و اقتدار می‌بخشند. جمهوری‌خواهان، قدرت اداره کردن کشور را ندارند و فقط با حملات سیاسی بچه‌گانه آشنایی دارند و با این اقدام‌شان در واقع زیر پای فرماندهی کل قوای ما را خالی کردند.»

«جو بایدن» معاون رئیس جمهورآمریکا نيز در واكنش به اين نامه آن را «بسيار گمراه‌كننده» دانسته و دربيانيه‌اي رسمي نوشت: «این نامه با امضای 47 سناتور جمهوری‌خواه خطاب به جمهوری اسلامی که به روشنی با هدف ضربه زدن به رئیس جمهور کنونی آن‌هم در بحبوحه مذاکرات حساس بین‌المللی، تهیه و ارسال شده است، دون شأن و منزلت نهادی است که من برای آن احترام قائلم.»

جمهوري‌خواهان آمريكا بر سر مساله مذاكرات هسته‌اي با دولت باراك اوباما داراي اختلاف نظر اساسي هستند. آن‌ها از سياست‌هاي اعمال زور و فشار حمايت مي‌كنند و درحالي كه اوباما اعلام كرده بود با نخست‌وزير اسرائيل ديدار نخواهد كرد، او را براي سخنراني عليه مذاكرات هسته‌اي به كنگره دعوت كردند. كارشناسان معتقدند كه بعد از ناكامي جمهوري‌خواهان در برنامه سخنراني نتانياهو كه نتوانست افكارعمومي و مردم را براي تقابل با ايران و برهم زدن توافق احتمالي قانع كند، حالا برنامه‌هاي جديدي براي مقابله با دولت اوباما و ايران در دستور كار قرار گرفته است.