جمعیت کشور۲ برابر، اما جمعیت زندانیان ۷ برابر شده است

Asghar-jahangir-saham-news

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها از سیاست‌های اصلی سازمان است.

به گزارش ایسنا، اصغرجهانگیر رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در جلسه شورای قضایی استان اردبیل با بیان این‌که مشکلات دستگاه قضایی مشکلات بسیار پیچیده‌ای است، افزود: اگر نگاه کلی به بحث امنیت و اجرای عدالت داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که امنیت ازگذشته‌های دور به عنوان دغدغه اصلی مهمترین رکن برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌ها درآمده است.

وی با اشاره به این‌که امروزبحث امنیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رابطه تنگاتنگی با امنیت نظامی پیدا کرده است، تصریح کرد: عدم توجه به بخش‌های مختلف امنیت زمینه گرفتاری دستگاه قضایی را فراهم می‌کند.

رئیس سابق حفاظت اطلاعات قوه قضائیه خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که امروز بسترهای امنیتی بسیارگسترده است و اگراعتقاد داشته باشیم دستگاه قضایی تامین‌کننده امنیت است باید به سویی برویم که مطالبات خود را از دستگاه قضایی افزایش دهیم.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور افزود: همه بخش‌ها باید به دستگاه قضایی کمک کنند تا این دستگاه به وظایف خود به نحو احسن عمل کند.

وی تصریح کرد: تخلفات اخلاقی ناشی ازتهاجمات فرهنگی بوده و چیزی نیست که امروزمشخص شده بلکه سال‌هاست که این تهاجمات وجود داشته و برنامه‌هایی را متولیان فرهنگی برای مبارزه با این کار ریخته‌اند، اما درعمل موفقیتی که مورد انتظار جامعه اسلامی باشد، تحقق پیدا نکرده است.

معاون قوه قضائیه خاطرنشان کرد: وقتی تورم و بیکاری درجامعه بالا است ومشکلات اقتصادی دربخش‌های مختلف مشاهده می‌شود، بخشی ازاین مشکلات ناشی ازتحریم‌ها و اقدامات دولت‌های استکباری است و بخشی دیگر ناشی از سوءمدیریت داخلی و عدم به‌کارگیری تدابیراصولی است.

جهانگیرادامه داد: این تخلفات روی هم انباشته می‌شود و شرایطی را فراهم می آورد که فرد دست به جرم بزند و این شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: با توجه به این‌که در36 سال گذشته جمعیت کشور دو برابرشده، ولی جمعیت کیفری هفت برابر شده است که این آمار بالا زیبنده نیست.

وی افزود: یکی از سیاست‌ها دربحث زندان‌ها، بحث زندان زدایی و کاهش جمعیت کیفری است و این بحث به عنوان یک سیاست از زمان تشکیل پرونده باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

جهانگیر تصریح کرد: کاهش جمعیت کیفری اگرچه به عنوان سیاست است، ولی تنها سیاست نیست، بلکه باید کاری کنیم تا نگاه‌ها در زندان تغییر یابد.

معاون رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که باید زندان‌ها را برای اشرار و مخلان نظم و امنیت ناامن کنیم، گفت: نحوه ورود مواد مخدر به زندان‌ها پیچیده شده و با بازرسی‌های عادی امکان کشف وجود ندارد، ولی امیدواریم با خرید دستگاه‌های پیشرفته و تجهیز زندان‌ها، ورود مواد مخدر به زندان‌ها را به صفر برسانیم.

وی درپایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که زندان‌ها به غیراز اشرار و ناامن‌کنندگان نظم و امنیت جامعه، جای فرد دیگری نباشد.