انتقال حمید بابایی به زندان انفرادی واعتصاب غذای وی!

حمید بابایی دانشجوی دانشگاه لی‌یژ بلژیک روز۵ مرداد ۱۳۹۲ پس از وعده‌های حسن روحانی مبنی بربازگشت ایرانیان به همراه همسرخود وارد تهران شد.

Hamid-babaei-saham-news

حمید بابایی دانشجوی دوره دکترای فاینانس مالی دانشگاه لیژ بلژیک با دستور «قاضی خدابخشی» دادیار ناظر به سلول انفرادی زندان اوین منتقل شد. 

بنا به اطلاع سحام، حمید بابایی با نگارش نامه‌ای اعتراضی، خطاب به «خدابخشی» نماینده دادستان و دادیار ناظر زندان اوین مبنی بر نامساعد بودن شرایط نگهداری زندانیان، عدم رسیدگی دارویی و بهداشتی برای بیماری‌های متعدد جسمی خود و هم‌چنین اعتراض به عدم ملاقات با همسر و بستگان، ابتدا از بند ۳۵۰ زندان اوین به قرنطینه بند۷ و سپس ازقرنطینه بند ۷ به بند ۸ این زندان منتقل شد. حمید بابایی شب گذشته نیز (دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۳) به سلول انفرادی منتقل شده است.

«حمید بابایی» دانشجوی بورسیه دانشگاه لی‌یژ بلژیک که روز۵ مرداد ۱۳۹۲ پس از وعده‌های حسن روحانی مبنی بر بازگشت ایرانیان خارج از کشور به همراه همسر خود برای دیدار از خانواده وارد تهران شده بود، اندکی پس از ورود به ایران در۲۲ مردادماه ۱۳۹۲ به وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

درجریان بازجویی به او پیشنهاد می شود با«نظارت بر دانشجویان ایرانی مقیم بلژیک» و دادن اطلاعاتی ازفعالیت دانشجویان ایرانی دربلژیک، با وزارت اطلاعات همکاری کند. حمید بابایی که علاوه بر تحصیل در رشته دکترا، عضو یکی از تیم‌های تحقیقاتی دانشگاه لیژ نیزهست، پس از رد این پیشنهاد بازداشت و به سلول انفرادی منتقل شد. حمید بابایی پس از انتقال به سلول انفرادی، که ۲۰ روز آن را در بند ۲۴۰ و بقیه دوره انفرادی را در بند ۲۰۹ می گذراند، روز ۲۷ شهریور به بند ۳۵۰ اوین منتقل شد.

روز۳۰ آذر ۱۳۹۲، بابایی درشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ، با اتهام جاسوسی و ارتباط با دُوَل متخاصم به ۱۰ سال حبس(۶ سال تعزیری و۴ سال تعلیقی) محکوم می شود.

به گزارش منابع حقوق بشری، بابایی دراین دادگاه که تنها ۱۰ دقیقه به طول انجامیده از داشتن وکیل محروم بوده و وکیل تسخیری او نیز درمدت دادگاه سکوت کرده است و به خود متهم نیز فرصت دفاع داده نشده است.

حمید بابایی درحین انتقال به سلول انفرادی، اعتصاب غذای خود را به تعدادی از زندانیان اعلام کرده است.