محمد حسین کروبی در مصاحبه با تایمز: اگر روحانی اراده ای برای رفع حصر داشت به یقین توان این کار را دارد

فرزند مهدی کروبی در بخشی از این مصاحبه با اشاره به قول های انتخاباتی حسن روحانی در پیش از انتخابات سال ۹۲ پیرامون رفع حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد گفته: “اگر روحانی واقعا اراده ای برای رفع حصر داشت به یقین توان آن را دارد، همانگونه که در مذاکرات اتمی از بسیاری از خط قرمز ها عبور کرد.”

karroubi-hosseinمحمد حسین کروبی٬ فرزند ارشد مهدی کروبی٬ دو روز پیش و در آستانه آغاز پنجمین سالگرد حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز در مصاحبه با نشریه تایمز لندن٬ پیرامون شرایط پدرش و نیز موضوع رفع حصر سخن گفته است.

به گزارش سحام٬ فرزند مهدی کروبی در بخشی از این مصاحبه با اشاره به قول های انتخاباتی حسن روحانی در پیش از انتخابات سال ۹۲ پیرامون رفع حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد گفته: “اگر روحانی واقعا اراده ای برای رفع حصر داشت به یقین توان آن را دارد، همانگونه که در مذاکرات اتمی از بسیاری از خط قرمز ها عبور کرد.”

متن کامل این مصاحبه بدین شرح است:

فرزند یکی از رهبران حرکت اعتراضی مردم ایران که بدون محاکمه٬ ۴ سال در حصر خانگی بسر می برد، از حسن روحانی بخاطر عدم آزادی پدرش انتقاد کرده است.
محمد حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، یکی از رهبران جنبش سبز، روحانی را متهم به عدم تعهد به قول های انتخاباتی که باعث به قدرت رسیدن او شده بود کرد: ‘اگر روحانی واقعا اراده ای برای رفع حصر داشت به یقین توان آن را دارد، همانگونه که در مذاکرات اتمی از بسیاری از خط قرمز ها عبور کرد’.

او در این گفتگو در آستانه سالگرد حصر پدرش به تایمز می گوید: “عبور از بسیاری از خطوط قرمز٬ مخالف آرزوهای نظام بود، و آقای روحانی در مورد رفع حصر هم این توانایی را دارد.”
حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی باعث شکاف در جامعه ایران شده. آنان برای اصلاح طلبان یک قهرمان به حساب می آیند٬ اما جریان تندرو از ایشان نفرت دارند.
حصر این رهبران پس از انتخابات سال ۸۸ مصداق جنجالی ترین بخش تاریخ پس از انقلاب ۵۷ ایران است.
هر دو آنها از نامزدهای انتخاباتی سال ۸۸ بودند. محمود احمدی نژاد رییس دولت پیش از روحانی در حالی پیروز این انتخابات اعلام شد که اتهامات فراوانی در مورد تقلب در شمارش آرا به نظام وارد آمد.
سرکوب تظاهرات سراسری که پس از این انتخابات بوقوع پیوست باعث کشته شدن صدها تن و زخمی شدن هزاران نفر گشت.
کروبی و موسوی به اعتراضات خود بر علیه نتایج انتخابات ادامه دادند تا اینکه ۴ سال پیش در ۲۵ بهمن از سوی حکومت بازداشت شدند. اکنون هر دوتن از اعضا خانواده خود جدا گشته اند.
محمد حسین کروبی در پی دیدارهای نامنظمی که در زیر نظر مامورین امنیتی با پدرش داشته شاهد وخیم تر شدن تدریجی سلامتی پدرش بوده است: “من پدرم را تنها چند بار در شب سال نو یا زمانی که پدرم را به بیمارستان بردند اجازه ملاقات با او را یافتم. بهانه ماموران این است که من با اخباری که به پدرم می دهم باعث تحریک ایشان می شوم.”
او فقط موفق شده پدرش را چند بار ملاقات کند. حتی مسئولیت خرج اجاره خانه، غذا و هزینه زندگی (نزدیک به سه سال) بر دوش خانواده کروبی بود.
کروبی تا به حال پس از حصر، ۴ عمل جراحی داشته که پسرش، محمد حسین کروبی شرایط نابسامان نگهداری پدرش و فشارهایی که بر وی وارد می آید را سبب از دست دادن سلامتی پدرش می داند.

با وجود تمام سختی ها، پدرش همچنان خشمگین از بی عدالتی هایی است که در سال ۸۸ بوقوع پیوست: “او بارها به اعضا خانواده در ملاقات ها گفته که روزی چندبار خدا را شاکرم که در دفاع از رای مردم در حد توانم ایستاده ام و امیدوارم که مورد قبول خداوند قرار گرفته باشد. او در راهی که انتخاب نموده بسیار محکم تر و مصمم تر شده است.”

مسئولین رژیم اعتراف می کنند که از واکنش مردم پس از آزاد کردن این رهبران واهمه دارند. آقای روحانی هنوز اظهاراتی که وی را بخاطر مسئولیتی که در شورای عالی امنیت ملی در زمان حصر داشته٬ و یکی از امضا کنندگان حکم حصر نیز بوده٬ را تکذیب نکرده است.