دیدارمعاون رییس جمهور با آتنا فرقدانی وحکیمه شکری درزندان قرچک ورامین

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان امروز، دوشنبه ۲۰ بهمن در بازدید از زندان زنان در قرچک ورامین، با آتنا فرقدانی و حکیمه شکری دو نفر از زندانیان سیاسی محبوس در این زندان دیدار و گفت و گو کرد. خانم مولاوردی از بندهای یک تا پنج زندان زنان قرچک ورامین دیدار کرده و با زندانیان عادی نیز گفت‌وگوهایی داشت.

shahind-kht-Molaverdi-sahamnewsشهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور درامور زنان امروز، دوشنبه ۲۰ بهمن در بازدید از زندان زنان در قرچک ورامین، با «آتنا فرقدانی» و«حکیمه شکری» دو نفر از زندانیان سیاسی محبوس در این زندان دیدار و گفت‌وگو کرد.

براساس گزارش‌های رسیده به سحام، از زندان قرچک، آتنا فرقدانی و حکیمه شکری به خانم مولاوردی درباره شرایط نامناسب نگه‌داری زندانیان زن درقرچک ورامین توضیح مبسوط دادند و شرایط این زندان را بسیارغیربهداشتی، غیر انسانی و غیرقابل تحمل توصیف کردند.

«آتنا فرقدانی» به خانم مولاوردی گفته که در دومین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برد وفقط آب می‌خورد و تا زمانی که او به زندان اوین منتقل نشود به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد حتی اگر منجر به مرگ وی شود.

فرقدانی درپاسخ به این سوال مولاوردی که دلایل اعتصاب غذایت چیست، افزوده:«دراعتراض به شرایط غیرانسانی نگه‌داری همه زندانیان زن اعم ازعادی و سیاسی درزندان قرچک ورامین، اعتراض به روند انتقال زندانیان سیاسی از جمله انتقال«نگارحائری»،«حکیمه شکری»،«رویا صابری نژاد» و«بسمه جبوری» به زندان قرچک ورامین و هم‌چنین اعتراض به انتقال غیرقانونی خودم به زندان قرچک ورامین دست به اعتصاب غذا زده‌ام و درخواست می‌کنم مسوولان قضایی هرچه سریعتر مرا به زندان اوین بازگردانند.»

فرقدانی به معاون رییس جمهوری گفته:«امروز به خاطر بازدید شما از زندان، ظاهرسازی کرده‌اند و برای نخستین بار به زندانیان برای ناهار مرغ داده اند درحالی‌که در برنامه غذایی زندان قرچک چیزی به نام گوشت و مرغ وجود ندارد. هم‌چنین به خاطرحضور شما تعداد زیادی از زندانیان را به واحد اشتغال فرستادند و درآن‌جا به آن‌ها لباس‌های مناسب دادند که بپوشند تا در بازدید شما این‌جور به نظر بیاید که زندانیان زن از لباس مناسب و امکان‌ فعالیت‌هایی چون خیاطی، بافتنی و عروسک بافی برخوردارند اما این فقط برای همین امروز و همین چند ساعتی است که شما از این‌جا بازدید می‌کنید.»

«حکیمه شکری» و«آتنا فرقدانی» هم‌چنین شرایط بد بهداشتی این زندان را تشریح کردند و گفتند:«آب مصرفی این‌جا آنقدر شور است که اغلب زندانیان دچار بیماری‌های پوستی و چشمی شده‌اند، امکانات درمانی و دارویی بسیارمحدود و درمواردی در حد صفر است.»

«حکیمه شکری» درباره بیماری چشمی خود نیز توضیحاتی داد و گفت:«مسئولان زندان از درمان و رسیدگی به بیماری‌اش خود داری می‌کنند. وی هم‌چنین با اشاره به قانون تفکیک زندانیان سیاسی و عادی گفت که با وجودی که جرم او سیاسی است برخلاف قوانین او را به زندان قرچک تبعید کرده اند.»

خانم مولاوردی از بندهای یک تا پنج زندان زنان قرچک ورامین دیدار کرد و با زندانیان عادی نیزگفت‌وگوهایی داشت.

«آتنا فرقدانی» هنرمند نقاش وفعال حقوق کودکان است ازچندی پیش در زندان به سر می‌برد. وی درانجمن حمایت از کودکان کار به کودکان نقاشی درس می‌داد و بامعدل کل ۱۹.۷۸ و رتبه برتر کل دانشگاه الزهرا درمقطع کارشناسی در رشته هنر از دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان این دانشگاه بود، اما به خاطرکشیدن طرحی ازنمایندگان مجلس از ادامه تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد منع شد.

«حکیمه شکری» نیز ازحامیان «مادران پارک لاله»بود که در پی اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸ درحمایت از مادران‌زندانیان و کشته شدگان بعد از انتخابات ایران فعالیت می‌کرد. وی۱۴ آذرماه‌ سال ۱۳۸۹ به همراه شماری دیگر در مراسم بزرگداشت «امیرارشد تاجمیر» یکی از کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری درایران، در«بهشت زهرای تهران» بازداشت شد. وی توسط قاضی مقیسه به تحمل سه سال زندان محکوم شد.