عوضی کیست؟

هنگامیکه تابلوی اعلان آرای وزارت کشور در ساعت 7 صبح آقایان هاشمی و کروبی را پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری 1384معرفی می کرد، نماینده شورای نگهبان با حضور در سیمای ملی، رسما پروژه نهاد های اصلی قدرت مبنی بر به قدرت رساندن احمدی نژاد را اجرایی کرد. احمدی نژاد جایگزین کروبی شد و با عبور از مرحله دوم به پاستور رفت.

khamenei-janati-ahmadinejad-sahamnewsسحام:‌ بخشی از فساد های کم نظیر مالی مقامات کشور در دوران حاکمیت 8 ساله اصولگرایان، هرازگاهی توسط مقامات فعلی افشا می گردد. در این راستا افرادی نظیر شیخ احمد جنتی به هدف سرپوش گذاشتن و انحراف افکار عمومی از فاجعه فساد و تباهی حاکم در نظام، به محصورین جنبش سبز حمله کرده و معمولا مردم و صاحبان اندیشه و فکر را از جایگاه خطیب نماز جمعه مورد بی احترامی قرار می دهند. شیخ احمد جنتی در آخرین اظهار نظر خود آنانی که خواهان رفع حصر اقایان کروبی، موسوی و خانم رهنورد هستند را “چهار تا عوضی” خواند. اما براستی عوضی کیست؟ مردم خواهان رفع حصر و بازگشت عقل و درایت به کشور یا آنانی که به هدف تسلط بر منابع مادی و معنوی کشور، در دو انتخابات 84 و 88 با دست بردن در آرای مردم، احمدی نژاد و تیم فاسد وی را بر کشور تحمیل کردند؟
ahmadinejad-sepah-sahamnewsهنگامیکه تابلوی اعلان آرای وزارت کشور در ساعت 7 صبح آقایان هاشمی و کروبی را پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری 1384معرفی می کرد، نماینده شورای نگهبان با حضور در سیمای ملی، رسما پروژه نهاد های اصلی قدرت مبنی بر به قدرت رساندن احمدی نژاد را اجرایی کرد. احمدی نژاد جایگزین کروبی شد و با عبور از مرحله دوم به پاستور رفت. نهاد های نظارتی یکی پس از دیگری عقیم یا منحل شدند تا دولت محبوب صاحبان قدرت بدون دغدغه به کاری که نتیجه آن امروز بر همگان روشن شده، مشغول گردد. فساد و تملق جایگزین عقل و تدبیر گردید. آقایان جنتی و مصباح دو روحانی سرشناس نقش مقدس سازی دولت را بر عهده گرفتند. سخنان سخیف و نامه های عوامانه احمدی نژاد به رئیس جمهور آمریکا توسط جنتی “الهام الهی” خوانده شد و مصباح مخالفت با دولت را مخالفت با خدا نامید. جنتی که در تملق و چاپلوسی گوی سبقت را دیگر رقبای خود ربوده بود در خطبه نماز جمعه به نامه احمدی نژاد به جرج بوش ( او نامه را فاقد اهمیت و پاسخ دانست) اشاره کرد و گفت:
janati-ahmadinejad-sahamnews“اين نامه الهام خداوند است. خداوند به مردم و اين مملكت عنايت دارد و ما بايد قدر اين عنايت را بدانيم. اين حركت در تاريخ سابقه نداشته و ادامه راه امام(ره) در اين راستا است. … رئيس‌جمهور به همتاي خود نامه نوشته و اين نامه واقعاً نامه عجيب و غريبي است. به نظر من بايد اين نامه را بچه‌ها همه بخوانند. در مدارس و دانشگاه‌ها خوانده شود، صدا و سيما مكرر بخواند و در آينده نيز در كتاب‌هاي درسي قرار داده شود. اين نامه چيز ساده‌اي نيست… اين مرد (آقاي احمدي‌نژاد) واقعاً مردي شجاع، متدين و مقتدر است كه به حرف خود ايمان دارد. اين مرد آبروي مملكت و اسلام است. همان‌طور كه گفتم اين نامه، الهام است و خداوند لطف دارد و مي‌خواهد قدرت اين مملكت را زياد كند و به اين نحو الهام مي‌كند. در داخل و خارج كجا چنين نامه‌اي نوشته شده است كه اين‌گونه همه را مبهوت كرده باشد. ”

کروبی تنها کسی بود که تملق مذبوحانه جنتی را تحمل نکرد و آن را مایه آبروریزی روحانیت دانست. او در نامه سرگشاده به جنتی در اردیبهشت 1385نوشت: “به همان اندازه كه شما از نامه آقاي احمدي‌نژاد مبهوت شديد من از سخنان شما مبهوت شدم! از شما كه شاگرد امام(ره) بوديد و حداقل انتظار آن بود كه بنا به آموزه‌هاي ديني و حوزوي حرمت استاد خويش را نگه داريد و از قياس نادرست بپرهيزيد.”
شاید هیچکس به میزان کروبی، شیخ احمد جنتی را نشناسد. او بارها با سخنان و نامه های سرگشاده اش جنتی را به چالش کشانده بود. کروبی در پاسخ به تملق کم نظیر جنتی به وی هشدار داد که “غلو و اغراق درباره رابطه خدا و بندگانش پايه‌هاي ايمان مردم را سست می سازد.” کروبی با ذکر سخنان جنتی یادآور شد ” براي حفظ جمهوريت نظام و حرمت روحانيت و حفظ باورهاي ديني مردم احساس خطر مي‌كنم.”
karroubi-mahdi-sahamnewsکروبی همچنین اضافه کرد: “از سخنان اخير شما به راستي براي حفظ جمهوريت نظام و حرمت روحانيت و حفظ باورهاي ديني مردم احساس خطر مي‌كنم. شما به عنوان فردي معتقد آيا نگران نيستيد كه غلو و اغراق درباره رابطه خدا و بندگانش پايه‌هاي ايمان مردم را سست سازد؟” کروبی با مذمت اینکه یک روحانی در صف غلوگويان و مسحوران قدرت قرار گرفته در فراز پایانی نامه خود به زیبایی چنین نوشت:
اين نامه‌اي است كه از شيخ مهدي كروبي به شيخ‌احمد جنتي كه هيچ‌كدام معيار و نماينده همه اسلام و روحانيت نيستند و هر يك با استناد به سنت پيامبر و مكتب اهل بيت گوشه‌اي از معارف ديني را ارائه مي كنند: يكي بر مدار غلو مي‌چرخد و ديگري از غلو پرهيز مي‌كند. يكي حتي امام راحل را با محك عقل مي‌پذيرد و ديگري حتي مقامات اجرايي و عرفي را به مدد الهام الهي تقديس مي‌كند. يكي به استناد ميراث امام‌ خميني به ميزان بودن راي ملت براي همه مقامات معتقد است و ديگري بي‌توجه به ميراث آن امام حتي عرفي‌ترين مقامات اجرايي را قدسي مي‌خواند. يكي از جمهوريت غنوده در دل اسلام سخن مي‌گويد و ديگري بر طبل الوهيت بندگان خدا مي‌كوبد و اين دو راه است و دو مقصد. حتي اگر ره‌پويان آن راه فرزندان يك انقلاب باشند.
شیخ احمد جنتی مجری پروژه ای شد که دنیای مردم و آخرت خود را معامله کرد. مسئولیت رسوایی و فساد دولت گذشته مسئولیتی جمعی است بویژه آنانی که برای بقای این قدرت فانی، دین خود را در معرض فروش گذاشتند.