بازخوانی هشدارنفتی هاشمی رفسنجانی: فریب دادن مردم گناه بزرگی است

رهبری مصلحت می‌دانند که حمايت کنند و من هم علت را می‌دانم، چون با ايشان صحبت می‌کنم. اگر ايشان تأييد نکند، باد اين دولت(احمدی نژاد) را می‌برد.

By Irani, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width: ,

hashemi-rafsanjani-saham-news

هاشمی رفسنجانی در مهرماه سال 1387 ضمن تاکید بر اینکه احمدی نژاد آن‌چنان کشور را به درآمدهای نفتی معتاد کرده که هيچ درمانی ندارد، هشدار داد: خدای ناکرده اگر نفت به 50 يا 60 دلار برگردد، هيچ‌کس نمی تواند کشور را اداره کند.

به گزارش سحام، پایگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی، گزیده سخنان وی را در دیدار اعضای ستاد نماز جمعه کشور بدین شرح منتشر کرده است:

من کار مثبتی دراين دولت نمی بينم که درنمازجمعه از آنها دفاع کنم. کارهايی را که اين‌قدر روی آن‌ها تکيه می‌کنند، قبول ندارم. شيرازه کشور را به هم ريختند. بعداً خواهيد ديد که چه اتفاقاتی می افتد. شيرازه کشور را به هم ريختند. اين‌که يک دفعه 30 شورای‌عالی قانونی مثل شورای‌عالی پول و اعتبار وغيره را منحل کنند، کارکوچکی نيست. سازمان برنامه را که محور همه چيز است، منحل کردند. الان می‌گوييد بودجه ما را نمی‌دهند. اگر سازمان برنامه بود، اختصاص می داد. آنها جای اين سازمان نشستند و هرکاری را که دلشان می‌خواهد، می‌کنند. بانک مرکزی را اين‌گونه فلج کردند. بانک‌های کشور را به گونه‌ای کردند که الان همه آنها ورشکسته هستند. واقعاً اگر الان کسی دقيقاً از بانک‌ها حسابرسی کند، متوجه می‌شود که همه ورشکسته هستند.

همين سياست خارجی را ببينيد. من الان خيلی حرف نمی زنم، ولی خيال می‌کنم داريم مسئله را با شعارحل می کنيم. تا الان چهارقطعنامه عليه ما صادر شد که حذف هرکدام آنها هزينه‌های زيادی برای کشور دارد. چون آمريکا حق وتو دارد. اين‌گونه نيست که می‌گويند. الان با حمايت رهبری و با پول‌های فراوان و باد آورده نفت کارهای معمولی می‌کنند. امّا پايه کشور واقعاً دارد مضمحل مي‌شود. فکر می‌کنم اگر بعد از ايشان يک دولت حسابی بيايد و بخواهد کشور را اداره کند، مشکلات عجيب و غريبی را به ارث خواهد برد.

رهبری مصلحت می‌دانند که حمايت کنند و من هم علت را می‌دانم. چون با ايشان صحبت می‌کنم. اگر ايشان تأييد نکند، باد اين دولت را می‌برد. چون بايد برای مدتی بماند. اما من که اجرايی هستم و مسايل را می دانم، نمی‌خواهم مردم را فريب بدهم. فريب دادن مردم گناه بزرگی است.

به هرحال بحث‌های خاصی است که مطرح نمی‌کنم. چون نمی‌خواهم ضد حرف رهبری حرف بزنم. درست هم نمی‌دانم مطرح کنم. خودم هم فکر می‌کنم اين دولت بايد دوره خود را تمام کند. ولی برای خودم گناه می‌دانم که برخلاف عقايدم حرف بزنم. حرف‌هايی را که دراين مدت با همه ضعف خود عليه روحانيت زدند، ببينيد.حتماً درجريان مخالفت مراجع برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستيد. همين دولتی‌ها می‌گفتند: بگذاريد امام زمان بيايد تا گردن اين علما را بزند. چگونه می‌توان به علما و مراجع اين حرف‌ها را زد؟ يعنی علما و مراجع همان کسانی هستند که وقتی امام زمان بيايد، آسياب با خون اين‌ها می‌گردد. اين حرف‌ها در روايات هست.

همين گروهی که اخيراً تحت عنوان گروه پاليزدار و رفقايش درمجلس کشف شدند، خيلی حرف دارند. برويد با دستگاه قضايی صحبت کنيد. حقيقتاً دنبال اين هستند که پايه روحانيت را بزنند. اين‌ها از اطرافيان آقای داود احمدی نژاد هستند. آبروی همه روحانيت را بردند. مثلاً فرض کنيد فلان شخصيت ما مؤسسه‌ای برای معلولين دارد که گفتند دارد اختلاس می کند. برای آقای يزدی هم مسايل مختلفی گفتند. بدنام کردن همه روحانيت يعنی چه؟ ادعاهايی درباره ارتباط با امام زمان می‌کنند که آدم متعجب می‌شود. فعلاً بايد به خاطر سکوت ما راضی باشند که چيزی نگوييم.

نقد از عملکرد اين‌ها آن‌قدر زياد است که نمی‌دانم ازکجا بگويم. شما دريک سطح خاص با مسايل برخورد می‌کنيد، ولی ما می‌دانيم چه اتفاقاتی می‌افتد. سياست‌هايی را که مجمع نوشته و رهبری تأييد کردند، به کلی مضمحل کردند. البته اسمش را می‌برند و شعار 20 ساله هم می دهند، ولی واقعاً الان اصل 44 درکجا اجرا می‌شود؟ آيت الله خامنه ای خيلی جدّی گفتند که می‌خواهيم ازنفت فاصله بگيريم و آرزو می‌کنيم روزی را ببينيم که درآخرين چاه‌های نفت را ببنديم. دراين سه سال به جای اين‌که ازپول نفت جدا شويم، غرق شديم. الان جدا کردن کشور ازپول نفت آسان نيست. خدای ناکرده اگر نفت به 50 يا 60 دلار برگردد، هيچ‌کس نمی‌تواند کشور را اداره کند. چون آن‌چنان کشور را به پول نفت معتاد کردند که هيچ درمانی ندارد. اين‌کار درست برخلاف سياست رهبری است.