پایان موفقیت‌آمیزاعتصاب درصنایع خودروسازی ایران

از۱۵ دی‌ماه پس ازخاتمه‌ موفقیت‌آمیزاعتصاب، کارگران ایران خودرو، دست به اعتصاب غذا زده واز خوردن غذای کارخانه خودداری کردند.

vagon-pars-saham-news

کانون مدافعان حقوق کارگر در واکنش به پایان اعتصاب کارگران صنایع خودروسازی کشور بیانیه ای صادر کرد. این کانون اعتصاب کارگران صنایع خودروسازی کشور را «موفقیت آمیز» ارزیابی کرد. به گزارش سحام، در بیانیه ای که بدین منظور منتشر شده آمده است: «کانون مدافعان حقوق کارگر این پیروزی را به جامعه‌ کارگری ایران تبریک گفته و خاطرنشان می‌کند که درصورت حرکت متحدانه‌ی کارگران، این کارفرمایان هستند که مجبور به عقب‌نشینی می‌شوند.»

متن کامل بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر که در روز جمعه ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۳ منتشر شده، به شرح زیر است:

در دو هفته ی گذشته، اعتصاب درصنایع خودروسازی ایران نقطه‌ی عطفی درمبارزات این بخش از کارگران ایران بوده است. درابتدا کارگران خاور و پارس خودرو ازگرفتن غذا خوداری کردند. خواست این کارگران افزایش دستمزد بود که در پارس خودرو پس از 5 روز اعتصاب، با حضورآقای «آقامحمدی» مدیرعامل پارس خودرو و قول افزایش دستمزد در بهمن‌ماه وهم‌چنین افزایش بن کارت از190 به 250 هزارتومان این اعتصاب پایان یافت.
از 15 دی‌ماه پس از خاتمه‌ی موفقیت‌آمیز این اعتصاب، کارگران بخش‌های مختلف ایران خودرو، نیز دست به اعتصاب غذا زده و از رفتن به رستوران و خوردن غذای کارخانه خودداری کردند. به تدریج بیش از سی‌هزار کارگر ایران خودرو که در بخش‌های مختلف مشغول به کارند، دراعتراض به دستمزدهای پایین وارد این اعتصاب شدند.(لازم به ذکر است که بیش از سی هزار کارگر قراردادی و حدود 20 هزار کارگر پیمانی درایران خودرو مشغول به کارند. کارگران پیمانی ایران خودرو نیز چندی قبل دست به اعتصاب زده بودند.)

از سوی دیگر مدیریت و نیروهای حراست که این اعتصاب گسترده و یک‌پارچه را مشاهده کردند، دست به کارشده و بارها ازطریق آقای ضیایی، معاون مدیرعامل به کارگران وعده و وعید می‌دادند که به زودی حقوق‌ها افزایش خواهد یافت. در روز دوم اعتصاب به طورناگهانی مدیریت اعلام کرد که سهام ترجیحی کارگران که چند سالی بود عقب افتاده بود، به کارگران پرداخت خواهد شد.(هفت هزار سهم) اما این مساله نیز درعزم کارگران در ادامه ی اعتصاب تاثیری نداشت. در روزهای بعد ازطریق فرستادن پیام‌های خصوصی به کارگران و یا احضار و تذکر به بیش از 170 کارگر تلاش کردند تا آنان را از اعتصاب بازداشته و به این طریق در اعتصاب‌کنندگان دو دلی بوجود آورند.

برطبق گزارش‌های رسیده، یک‌روز پس از آغاز اعتصاب غذای کارگران، نیز تعداد زیادی نیروی پلیس درانباری درنزدیکی ایران خودرو مستقر شده بودند تا درصورتی که اعتصاب به بیرون از محل کار سرایت کرد، بتوانند با آن مقابله کنند.

رفتار مدیران مغرور ایران خودرو که درتمام سال‌های گذشته با تکبر وغرورهمراه بود، در روزهای اعتصاب بسیار مهربانانه و دربعضی موارد متملقانه شده بود. ازسوی دیگر کیفیت غذای کارخانه دراین روزها بسیار بالا رفته و بهترین غذاها تهیه می‌شود تا شاید از این طریق کارگران برای خوردن غذا تشویق شوند، اما کارگران خوردن نان و ماست و حلوا و غذاهای حاضری را که خود همراه آورده بودند، به آن غذاها ترجیح می‌دادند و تنها پس از گرفتن قول نیمه رسمی از مدیریت مبنی بر افزایش دستمزدها تا نیمه بهمن‌ماه به اعتصاب خود پایان دادند. این افزایش دستمزد به میزان 400 تا 700 هزارتومان برای رده های مختلف کارگران خواهد بود.

این درحالی است که درچند سال گذشته قیمت خودرو سه برابرشده و بعضا خبرهایی مبنی بر پرداخت پاداش‌های تا دویست میلیون تومان به برخی مدیران واحدهای تولیدی دراین بخش ازصنایع منتشرشده است اما به عنوان مثال میزان دریافتی کارگران ایران خودرو بین 700 تا یک میلیون و پانصد هزارتومان، بسته به سابقه، تخصص ومیزان اضافه کاری متفاوت است و با توجه به این‌که بسیاری از کارگران به دلیل گرفتن وام‌های مختلف، بدهی دارند، این میزان دستمزد کفاف زندگی آن‌ها و خانواده‌های‌شان را نمی‌دهد و بسیاری از آنان مجبورند پس از شیفت‌های سخت کاری به کارهای دیگر بپردازند. کارگران گفته‌اند که تا 15 بهمن ماه اگر مدیریت به قولش عمل نکند بار دیگر دست به اعتصاب خواهند زد.

کانون مدافعان حقوق کارگر این پیروزی را به جامعه‌ی کارگری ایران تبریک گفته وخاطرنشان می‌کند که درصورت حرکت متحدانه‌ی کارگران، این کارفرمایان هستند که مجبور به عقب‌نشینی می‌شوند.