فرار«جعبه سیاه» مفاسد نفتی دوران محمود احمدی نژاد؟

حسن روحانی در۱۶ مرداد ۱۳۹۳گفته بود: در دولت قبلی، تحت نام دور زدن تحریم‌ها، نفت را دادند به عده‌ای بردند، خوردند و ملت ایران را دور زدند.

Morad-shirani-saham-news

فرار این دلال بزرگ نفتی، بسیاری از پرونده‌های سوء استفاده‌های کلان نفتی از بیت‌المال را مسکوت می‌گذارد و خروج وی از کشور، سوپاپ اطمینان سایر مفسدین سیستم بزرگ نفتی کشور برای عدم تعقیب قضایی است.

 

یک وب‌سایت نزدیک به سپاه پاسداران از مهیا شدن مقدمات فرار یک دلال بزرگ نفتی ازکشور خبر داد و نوشت: یک چهره نفتی درکسوت دلالی، با استفاده ازخلاء به‌وجود آمده درشرایط تحریم، با ایجاد شرکت‌های«واسطه گر» برای واردات تجهیزات حفاری نفتی از کشورهای مختلف به ایران اقدام می‌کرد. این فرد با توجه به آسیب فرآیندهای قانونی ایجاد شده به خاطر اعمال تحریم‌های ظالمانه غرب، به قراردادهای بزرگ «خرید تجهیزات نفتی» دست پیدا کرد و از این محل توانست«حق دلالی‌های تضمین شده ای» را طی سالیان گذشته به دست آورد.

به گزارش سحام، «مراد شیرانی» درهفته های اخیر سعی درخارج کردن اموال به‌دست آمده از بیت المال و معامله‌های مشکوک نفتی خود کرده است. طبق اخبار رسیده به خبرنگار«دی نیوز»، آقای «شیرانی» از طریق فرزند عضوهیئت مدیره «شرکت ملی حفاری»، مبلغ ۱۵ میلیون دلار را به خارج از کشور ارسال کرده که خروج این میزان دارایی وی از کشور، شائبه فرار وی را تقویت کرده است.

این دلال نفتی که به واسطه روابط ویژه با برخی از مدیران گذشته حوزه نفت و درقامت پست مشاوره با اختیارات بالا توانسته بود تجهزات سنگین نفتی و حفاری را به صنعت نفت کشور تحمیل کند و از این ره‌گذر پورسانت‌های زیادی را از آن خود کند، این روزها درحال مهیا کردن نقشه فرار خود به یکی از کشورهای مجاور و پس از آن به یکی از کشورهای غربی است.

«شیرانی» که درجلسات محفلی خودی و غیرخودی بارها تصریح کرده بود که از افراد متنفذ کشور اسنادی در دست دارد و اجازه نزدیک شدن به خود را به احدی نمی دهد، سعی کرده تا با به راه انداختن جنگ روانی«بگم، بگم»، خود را ازحلقه مجازات دور کند. پیش بینی می‌شود فرار وی، شایعات زیادی را در زمینه معاملات و پورسانت‌های اخذ شده از دلالی نفت ایران دامن بزند.

«مراد شیرانی» همزمان با داشتن حکم مشاور مدیرعامل(علی طاهری مطلق) درشرکت «مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران»، به عنوان پیمانکار نیز دراین شرکت بزرگ نفتی حضور داشته که همزمانی این دو فعالیت، ازخطاهای آشکار قانونی مرسوم در سیستم اداری کشور و قابل پیگرد قانونی است.

«مراد شیرانی» به دلیل مفسده‌هایی که در وزارت نفت ایجاد کرده بود از این وزارت خانه اخراج شده است، اما به واسطه برخی از دوستان رابط خود به عنوان دلال درسال‌های گذشته فعال بوده است. وی هم اینک درحال خارج نمودن بخشی دیگری از دارایی‌های خود – مبالغی که از فروش املاکی که به نام همسرش بوده – شرایط را برای خروج نهایی خود ازکشور مهیا می‌کند. با خروج «شیرانی» از کشور، بسیاری از پرونده‌های کلان سوء استفاده‌های نفتی از بیت المال مسکوت می ماند. گفته می‌شود خروج وی از کشور، سوپاپ اطمینان سایر مفسدین سیستم بزرگ نفتی کشور است.

بنا به اخبار تکمیلی به دست آمده توسط خبرنگارسحام،«مراد شیرانی» درمحافل خاص بارها مدعی شده است که علیه فردی به نام «مخلص الائمه» درسازمان بازرسی کل کشور، «رضا یوسفی» در وزارت اطلاعات و فردی با نام «محراب» که از مدیران قبلی وزارت اطلاعات و معاون اقتصادی اسبق این وزارتخانه بوده و هم‌چنین جمعی دیگر از مسئولین کشور اسناد مهمی را در دست دارد که به نظر می‌رسد این افراد برای منتشر نشدن چنین اسنادی، زمینه خروج وی را از کشور مهیا کرده اند.

گفتنی‌است «مراد شیرانی» مدیرعامل شرکت سپنتا نیز هست که از شرکت وی به عنوان یکی از دلالان قرارداد کرسنت یاد می شود.

حسن روحانی درنخستین روزهای دومین سال ریاست جمهوری‌ خود با لحنی تند لب به انتقاد از بی‌عقلی دولت گذشته گشود. او گفت: «در دولت قبلی، تحت نام دور زدن تحریم‌ها، نفت را دادند به عده‌ای بردند، خوردند و ملت ایران را دور زدند.»

روحانی در ادامه گفته بود: «بازی‌هایی که برخی این روزها درمی‌آورند برای پوشاندن این رسوایی‌ها است. ما قصد دعوا با کسی نداریم، ولی مردم باید بدانند در سال‌های گذشته چه بر سر آن‌ها آمده است. مگر برخی می‌توانند این دولت پاک را لکه‌دار کنند؟ فساد غرق شده سال‌های پیش را مگر می‌شود با این سر و صداها شست؟ باید بیایند و جواب بدهند.»