گرامی مقدم خطاب به عضوسازمان مجاهدین:‌ کروبی را متهم به بازی درزمین حکومت می کردید

سخنگوی ستاد مهدی کروبی درانتخابات ۸۴ دراین مصاحبه می گوید:‌«تئوری وزن کشی را که آقای سعید حجاریان مطرح کرده بودند وآن را یکی از نمادهای شفافیت فضای سیاسی می دانستند، عملا مانع از شکل گیری ائتلاف درشورای دوم شد.»

gerami-moghadam-naseri-sahamnewsچندی پیش عبدالله ناصری از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب، در مصاحبه ای به بیان برخی سخنان پیرامون انتخابات سال ۱۳۸۴ ریاست جمهوری پرداخته بود.

این عضو بنیاد باران و مدیرعامل خبرگزاری دولت اصلاحات دربخشی از آن مصاحبه پیرامون انتخابات سال۸۴ ونامزدی مهدی کروبی درآن انتخابات مدعی شده بود:«با آقای کروبی صحبت شد که بیایید سریک نامزد واحد که مورد وفاق شما، آقای هاشمی و جناب معین باشد را معرفی و انتخاب کنیم مثل زنگنه. درآن زمان آقای کروبی با این پیشنهاد موافق کرد و به بنده گفت که تو نماینده تام الاختیار من و هرکاری می‌خواهی بکن!»

وی درادامه گفته بود:«اما این فقط درحرف بود چون او{کروبی} تصمیم قطعی گرفته بود درانتخابات حضور پیدا کند.»

به گزارش سحام، درواکنش به این اظهارات و همچنین برای ممانعت از روایت وارونه عبدالله ناصری ازاتفاقات پیش از انتخابات۸۴، سحام مصاحبه‌ای را با اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی ستاد مهدی کروبی درانتخابات سال ۱۳۸۴ انجام داد تا با روایت واقعیت رخ داده، ازتحریف تاریخ توسط این عضو بنیاد باران جلوگیری نماید.

در این مصاحبه، سخنگوی حزب اعتماد ملی، ضمن پاسخ دادن به اظهارات و ادعاهای آقای ناصری، به تشریح واقعیت‌های تاریخی و نیز مذاکرات صورت گرفته در پیش و پس ازانتخابات سال۸۴ می پردازد.

نماینده مجلس هفتم و نماینده فراکسیون خط امام در واکنش به اظهارات ناصری می گوید:‌«اینکه گفته شود آقای کروبی به آقای عبدالله ناصری نمایندگی داد واما فقط درحرف باقی ماند وآقای کروبی اقدامی نکرد، انعکاس وارونه تاریخ است.»

اسماعیل گرامی مقدم می افزاید:‌«عملا درجلسه شورای هماهنگی گروه ها» امکان تصمیم گیری درباره یک نامزد وجود نداشت. بعد ازنیامدن آقای مهندس موسوی، نماینده حزب مشارکت و مجاهدین آقای مصطفی معین را مطرح کردند و هیچ‌گاه درموضع خود انعطافی نشان ندادند.»

گرامی مقدم دربخش دیگری از مصاحبه خود می افزاید:«از زمانی که آمدن آقای کروبی قطعی شد، ماشین تبلیغات ستادهای آقای معین در سراسرکشور درجهت تخریب آقای کروبی با رمزکروبی رای ندارد آغاز به کارکرد و تا آخرین روزانتخابات ادامه یافت و حتی کمیته مشترکی هم درپی اعتراضات ما شکل گرفت و آقای سیدعلی اکبرمحتشمی پورشرکت کردند، اما هرگز مانع از توقف تخریب ها نشد.»

سخنگوی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی درسال۸۴ با ذکرخاطره ای از ماجرای تایید صلاحیت مصطفی معین با حکم حکومتی از سوی آقای خامنه ای، می افزاید:‌«در روزهای آغازین تبلیغات انتخاباتی پوستر مشترک آقایان سیدمحمد خاتمی و مصطفی معین منتشرشد که گلایه آقای هاشمی هم ازهمین سردرگمی ها بود که گفتند: آقایان با اصرارآمدند و بعد با بازگرداندن معنادار صلاحیت آقای معین توسط شورای نگهبان یک‌باره ما را درمیدان رها کردند و رفتند.»

درآن انتخابات، آقای کروبی به عنوان کانديدای روحانيون مبارز(که خود درآن زمان دبيرکل آن بود) درانتخابات حضوريافته بود. ايشان درحالی که در۱۱ استان کشور رای اول را به دست آورده بود، در ساعات پايانی شمارش آراء، با کمتراز۶۰۰ هزار رای نسبت به احمدی نژاد؛ جايگاه سوم را کسب نمود.

گرامی مقدم درادامه این گقت و گو می گوید:«پس از اینکه آقای هاشمی وآقای احمدی نژاد صبح شنبه روشن شد به دوردوم رفته اند، آقای خاتمی در وزارت کشور حاضرشدند و ما که از نتیجه شگفت زده بودیم چرا به یک‌باره آقای کروبی که نفردوم بود، نفرسوم اعلام شده آقای خاتمی گفتند: نگران نباشید نتیجه بسیارخوب شد!»

آقای کروبی دو روز پس ازآن انتخابات؛ طی کنفرانسی مطبوعاتی، از دخالت سپاه به نفع احمدی نژاد درانتخابات پرده برداشت و انتقاد نمود و درنامه ای به آقای خامنه ای، ضمن استعفاء از تمام مسئولیت های خود، گفته بود که مجتبی خامنه ای، فرزند رهبری از يک کانديدای خاص(احمدی نژاد) پشتيبانی می کرده است.

گفت و گوی سحام با اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی را در ادامه بخوانید:

برخی از اصلاح طلبان روایت هایی از انتخابات سال 84 دارند و از کم و کیف ورود یا عدم ورود آقای مهندس موسوی برداشت خود را مطرح کرده اند. جنابعالی که ابتدا از حامیان نامزدی آقای مهندس موسوی در سال 84 بودید ، چه برداشت و تحلیلی از آن دوران دارید؟
از اوایل سال 83 بحث ورود آقای مهندس موسوی به انتخابات قوت گرفت و تقریبا تمامی گروه های اصلاح طلب خواهان ورود ایشان به عرصه انتخابات بودند، برای اولین بار من درنطق قبل از دستور در مجلس هفتم مرداد ماه 83 این خواست عموم اصلاح طلبان را از پشت تریبون مجلس اعلام کردم و به عنوان نماینده فراکسیون خط امام مجلس از آقای مهندس موسوی تقاضا کردم به این خواست مردم پاسخ مثبت دهد. این نطق درمیان اصول گرایان واکنش بسیار شدید منفی داشت و درمیان اصلاح طلبان واکنش مثبت ایجاد کرد وهمه مطبوعات به آن پرداختند و استقبال و حمایت گروه های اصلاح طلب در دعوت از مهندس‌موسوی با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد. درهمین راستا هیئت رئیسه فراکسیون اقلیت‌مجلس هفتم هم که عبارت بودند از: آقایان شیخ قدرت علیخانی، ولی الله شجاع پوریان، محمدرضا تابش، نورالدین پیرموذن، آقای پورفاطمی و اینجانب بودیم و با آقای مهندس موسوی ملاقات کردیم وایشان درآن جلسه عدم تمایل خود را اعلام کرد ولی تصمیم قطعی را به آینده موکول کرد. این رایزنی گروه های مختلف و تشکل های اصلاح طلب ادامه داشت و به آخرین مذاکره آقایان مهدی کروبی و محمد موسوی خوئینی ها با آقای مهندس موسوی ختم شد و مشخص شد که ایشان در انتخابات وارد نمی شوند.

پس از انصراف مهندس موسوی چرا تعین نامزد واحد اصلاح طلبان هرگز شکل نگرفت؟
از شهریورماه 83 اینجانب به عنوان نماینده فراکسیون اقلیت در جلسات شورای‌هماهنگی شرکت می‌کردم و آقای کروبی هم به خاطراین‌که این شورا پس ازاعلام عدم ورود آقای مهندس موسوی مستقلا تصمیم بگیرند درجلسات این شورا شرکت نمی کرد. نمایندگان مشارکت و مجاهدین تصمیم‌شان را درباره نامزدی آقای مصطفی معین گرفته بودند و وقتی درباره معیارهای نامزد مطلوب مباحث به اینجا می‌رسید که نامزد اصلاح طلبان باید ازحداقل احتمال تایید صلاحیت برخوردار باشد، آنها این معیار را نمی‌پذیرفتند وعنوان می‌کردند که اولویت ما این مسئله نیست ونهایتا حمایت از هرنامزد را به تصمیم خود گروه ها واگذار می‌کردند. عملا درجلسه شورای هماهنگی گروه ها امکان تصمیم گیری درباره یک نامزد وجود نداشت. بعد از نیامدن آقای مهندس موسوی نماینده حزب مشارکت و مجاهدین آقای مصطفی معین را مطرح کردند وهیچ‌گاه درموضع خود انعطافی نشان ندادند.

جنابعالی اساسا چه موضعی را بعنوان نماینده فراکسیون خط امام (ره) که یکی از گروه های هجده گانه بود اتخاذ کرده و پیگیری می کردید؟
من وقتی که دیدم از این جلسات نامزد واحد درنمی آید، درآخرین جلسه این شورا وقت گرفتم و صحبتی مبسوط درباره علل شکست اصلاح طلبان در شورای دوم را توضیح دادم وگفتم: به‌عنوان عضو هیئت مرکزی بازرسی انتخابات کل کشورشاهد توضیح آرا بین سه گروه اصلاح طلب بودم، یعنی درانتخابات شورای دوم آراء ریخته شده به صندوق‌ها بیش از500 هزار رای بود، 300هزاربین سه گروه اصلاح طلب توزیع شد وتقریبا 200 هزار رای به یک لیست واحد اصولگرا یعنی آبادگران اختصاص پیدا کرد وعرض کردم این تئوری وزن‌کشی را کنار بگذارید. آقای سید هادی خامنه ای دبیرکل مجمع خط امام، آقای قریبانی دبیرانجمن مهندسان، آقای محسن نریمان و آقای راه چمنی ازهمبستگی، آقای محتشمی پور وآقای منتجب نیا از مجمع روحانیون و حسین مرعشی ازکارگزاران خیلی تلاش کردند که در شورای دوم اصلاح طلبان یک لیست بدهند، اما تئوری وزن کشی را که آقای سعید حجاریان مطرح کرده بودند وآن را یکی از نمادهای شفافیت فضای سیاسی می دانستند، عملا مانع از شکل گیری ائتلاف در شورای دوم شد و سه لیست از میان اصلاح طلبان درآمد و حزب مشارکت لیست خودش را داد و مجمع روحانیون هم به دلیل اختلافات پیش آمده اعلام بی طرفی کرد. درآن جلسه شورای هماهنگی عرض کردم، اگر مبنا همان تئوری وزن کشی باشد، که مشارکت و مجاهدین دنبالش هستند و می گویند مرغ یک پا دارد و آقای معین نامزد ماست و بقیه گروه های اصلاح طلب از آن حمایت کنند، یا نامزد دیگری را معرفی کنند، اصلاح‌طلبان دراین انتخابات هم شکست خواهند خورد وبالاخره دیدیم که همین تئوریری وزن‌کشی اصلاح‌طلبان را زمین‌گیرکرد، البته این‌سخنان من به‌طورطبیعی خوشایند نمایندگان‌مشارکت و مجاهدین قرارنگرفت. این تئوری وزن کشی درانتخابات مجلس هشتم نیزاجرایی شد و سرکار خانم فاطمه کروبی، آقایان رسول منتجب نیا، مسعود سلطانی فر واینجانب از لیست مشترک یاران خاتمی حذف شدیم. البته مباحث این رویداد دراین فرصت نمی گنجد و نیاز به مصاحبه جداگانه ای است.

اخیرا آقای عبدالله ناصری در تحلیل وقایع انتخابات 84 گفته اند (درآن زمان با آقای کروبی صحبت شد که بیایید سر یک نامزد واحد که مورد وفاق شما، آقای هاشمی و جناب معین باشد را معرفی و انتخاب کنیم مثل زنگنه، درآن زمان آقای‌کروبی با این پیشنهاد موافقت کرد و به بنده گفت که تو نماینده تام‌الاختیار من وهرکاری می‌خواهی‌بکن اما این فقط درحرف بود چون او تصمیم قطعی‌گرفته بود درانتخابات حضور پیدا کند) نظر جنابعالی بعنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای کروبی درسال 84 پیرامون این اظهارات چیست؟
به نظرم دونکته حائز اهمیت است.
نکته اول: دوستان تحریمی(مجلس هفتم) یک‌باره مشارکت محورشدند و با پیشنهادهای غیرعملی که خود نیز به‌دنبال آن نبودند، بیشتر به‌دنبال فرسایشی کردن بحث درمیان اصلاح‌طلبان بودند وهمین امر باعث از بین رفتن فرصت تبلیغاتی برای نامزدهای اصلاح طلب شد. اتفاقا آقای کروبی با پیشنهادشان به آقای ناصری هوشمندانه نیت و دست دوستان را رو کرد. به همین جهت آنان هرگز به‌دنبال افرادی که مطرح کردند نرفتند. حتی آقای کروبی وقتی رفتار دوستان را می دید می گفت: انگار دوستان ما برای خراب کردن کارآمدند و نه برای انتخابات!
نکته دوم: اینکه گفته شود آقای کروبی با آقای عبدالله ناصری نمایندگی داد و اما فقط درحرف باقی ماند وآقای کروبی اقدامی نکرد، انعکاس وارونه تاریخ است. قضایا از این قرار بود، که مشارکت و مجاهدین از موضع خود درحمایت ازآقای معین انعطاف نشان نمی دادند و آقای کروبی را هم متهم می کردند، که شیخ تصمیمش را گرفته و در زمین حکومت بازی می کند که(این جمله به خودی خود تخریب روانی علیه آقای کروبی بود) و قصد دارد نامزد شود. آقای کروبی برای اینکه اختلاف از بین برود نه تنها با آقای عبدالله ناصری بلکه به چند نفردیگر ازاعضای ارشد مجاهدین و مشارکت همین حرف را زدند، که شما نماینده من هستید بروید با آقایان نجفی و زنگنه صحبت کنید، هرکدام از این آقایان وارد انتخابات شوند، من نامزد نمی شوم. آقایان این نمایندگی را پذیرفتند ولی هرگز با آن آقایان صحبتی صورت نگرفت و درحقیقت آقای ناصری و دوستان دیگر، این نمایندگی آقای کروبی را عمل نکردند! و این بود که صرفا درحد حرف باقی ماند.

حالا سوال می شود که چرا آقای کروبی خودش با آقایان نجفی و زنگنه صحبت نکردند؟ که ما خودمان همین سوال را ازآقای کروبی کردیم و آقای کروبی گفتند: من اگرازآقایان تقاضا کنم به انتخابات بیایند وآنها هم قبول کنند آن‌وقت آقایان مشارکت و مجاهدین بازهم بگویند مرغ یک پا دارد و حمایت از آقای معین را برندارند و او را به انتخابات بیاورند، آن‌وقت کارکه درست نمی‌شود پیچیده و خراب‌ترهم خواهد شد، پس من به خود آنها نمایندگی دادم تا خودشان صحبت کنند و مسئولیت نیامدن آقای دکترمعین برعرصه انتخابات را تقبل کنند، به همین دلیل به خود این آقایان(ازجمله آقای ناصری) نمایندگی دادم که بروند و با آقای نجفی و زنگنه صحبت کنند. خوب می‌بینیم، که آقای کروبی انعطاف پذیری ازخود نشان دادند، آقای زنگنه و نجفی هم حی و حاضر هستند. همین الان بروید و از ایشان سوال کنید یکی از اعضای مشارکت یا مجاهدین درباره این مسئله با آنها صحبت کرده یا نه؟!

شما و یا دیگر دوستان ستاد آقای کروبی این مسئله را تا چه حدی پیگیری کردید و چه نتیجه ای گرفتید؟
بعد که ما پیگیری کردیم چرا آقایان این نمایندگی آقای کروبی را درمذاکره با آقایان نجفی و زنگنه مسکوت گذاشته‌اند، یکی از اعضای برجسته مجاهدین انقلاب گفتند: خوب این چه حرفی است که آقای کروبی می‌گوید وبه ما نمایندگی می‌دهد، اگرما بخواهیم سراغ آقایان نجفی و زنگنه برویم، خوب پشت‌آقای هاشمی می‌رویم، که خیلی مشهورتراست و ما گفتیم: خوب اگراین‌گونه باشد حتما آقای کروبی هم به انتخابات وارد می‌شود، چون ما دنبال انتخابات هستیم و دنبال دعوا نیستیم.

خیلی ها معتقد بودند، آقای معین از احتمال کمتری برای گرفتن صلاحیت برخورداراست و این مسئله انرژی اصلاح طلبان را می‌گیرد و مضاف براین اصلا فرض کنیم آقای معین رئیس جمهوربشوند! با مسائلی که پیش آمده، ضمن اینکه هشت سال دیگر باید چالش داشته باشیم، با تمام احترامی که برای جناب آقای دکتر معین قائل‌بودیم وهستیم ایشان را فاقد داشتن قدرت‌مذاکره با حاکمیت برای رفع رد صلاحیت های استصوابی در انتخابات‌ها می‌دانستیم. اما خوب دوستان نپذیرفتند و مدام می گفتند: کروبی رای ندارد! و این کروبی رای ندارد را شعارتبلیغاتی خود قرار داده بودند. خبرنگار پارلمانی خبرگزاری ایرنا تحت مدیریت آقای ناصری عزیزاین را سوژه قرارداده بود و از نمایندگان مجلس ازجمله خود بنده سوال می کرد،«چرا آقای کروبی که رای ندارد وارد انتخابات می شود» و وقتی می گفتیم ازکجا می دانید؟! که کروبی رای ندارد می گفتند: چون نظرسنجی کرده ایم! درحالی که آقای سیدرضا نوروززاده( نماینده ادوارگذشته مجلس) درجلسه مشارکت دعوت شده‌بود، خطاب به حاضرین گفت: شما ازاعضای خانواده خودتان هم که بین کروبی و معین رای‌گیری کنید، آقای کروبی رای بیشتری دارد. از زمانی که آمدن آقای کروبی قطعی شد، ماشین تبلیغات ستادهای آقای معین در سراسرکشور درجهت تخریب آقای کروبی با رمزکروبی رای ندارد! آغازبه کارکرد و تا آخرین روزانتخابات ادامه‌یافت وحتی کمیته مشترکی هم درپی اعتراضات ما شکل‌گرفت وآقای سیدعلی اکبر محتشمی پور شرکت کردند، اما هرگز مانع از توقف تخریب ها نشد.

در سالهای اخیر برخی از مشاورین آقای خاتمی برخلاف جناب آقای عبدالله ناصری نظر دیگری را درباره بی طرفی آقای خاتمی در آن انتخابات نسبت به نامزدها داشته اند، در این باره تحلیل شما ازآن وقایع چیست؟
همان‌گونه که آقای علی شکوری راد قبل ازانتخابات سال 92 گفتند: آقای خاتمی ازآقای هاشمی رفسنجانی حمایت کردند. البته من خودم هم حداقل از دوتن از وزیران ایشان این موضوع را درسال 83 شنیدم. خوب با همه احترامی که برای آقای خاتمی قائل هستیم و همه ما او را دوست داریم، همواره در ذهن هر اصلاح طلبی این سوال مطرح است، که چرا آقای خاتمی که پرچمدار اصلاحات بود و بایستی از یکی از سه نامزد اصلاح طلب(کروبی، معین و مهرعلیزاده) حمایت می‌کرد، ازآقای هاشمی حمایت کرد؟! که هیچ‌گاه خودش را اصلاح طلب نمی دانسته وهمواره خود را فراتر ازجناح ها می دانست،(همین جا خوب است یادآوری کنم درمجلس هفتم وقتی آن حملات شدید به آقای هاشمی شکل‌گرفت و من هم دردفاع ازایشان نطق و مصاحبه کردم، برخی از دوستان کارگزاران و حامیان آقای هاشمی از حمایت اینجانب ازمهدی کروبی خیلی متعجب شده بودند، که به آنها عرض کردم اگرهمه تشکیلات اصلاحات ازآقای هاشمی حمایت کنند، تکلیف ما هم روشن است، ولی اگر نامزد اصلاح طلبی درصحنه باشد، پای‌بندی به تشکیلات اصلاحات حکم می‌کند، ما هم از اصلاحات حمایت کنیم. ولی خوب حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب با آمدن آقای هاشمی رفسنجانی به عرصه انتخابات وی را هم با تبلیغات هاشمی رای ندارد، عملا مورد بی مهری قرار دادند و بدین ترتیب کمی از تخریب آقای کروبی کاسته شد.
در روزهای آغازین تبلیغات انتخاباتی پوسترمشترک آقایان سیدمحمد خاتمی ومصطفی معین منتشرشد که گلایه آقای هاشمی هم ازهمین سردرگمی‌ها بود، که گفتند: آقایان با اصرارآمدند و بعد با بازگرداندن معنادارصلاحیت آقای معین توسط شورای نگهبان یک‌باره ما را در میدان رها کردند و رفتند.
پس از اینکه آقای هاشمی و آقای احمدی نژاد صبح شنبه روشن شد به دور دوم رفته‌اند، آقای خاتمی در وزارت‌کشورحاضرشدند و ما که ازنتیجه شگفت زده بودیم چرا به یک‌باره آقای کروبی که نفردوم بود، نفرسوم اعلام شده آقای خاتمی گفتند: نگران نباشید نتیجه بسیارخوب شد!
پس از اینکه افرادی با آقای هاشمی ملاقات کردند و مطرح کردند که شعارآقای کروبی‌گرفته و دربین روستاها و حاشیه شهرها رای خوبی را جذب‌کرده و او می تواند احمدی‌نژاد را با حمایت شما و طرفداران آقای معین شکست دهد، آقای هاشمی نپذیرفتند و وارد تبلیغات شدند. ستاد آقای کروبی تقریبا به‌طورکامل پشت آقای هاشمی رفسنجانی رفت، من هم به‌عنوان سخنگوی ستاد انتخابات این حمایت را علنی کردم اما حزب مشارکت و سازمان مجاهدین و ستاد آقای معین سکوت اختیار کردند و ازهاشمی رفسنجانی حمایت نکردند!

پیشنهاد شما برای اینکه به برداشت ها و تحلیل های متفاوت از وقایع سال 84 پایان داده شود و اصلاح طلبان از آن درس آموزی نموده و آن تجربه گران سنگ را پیش روی خود قرار دهند چیست؟
باید عرض کنم ضمن اینکه معتقد به بازخوانی ناکامی‌های اصلاح طلبان هستم ولی معتقدم این مباحث بایستی سازمان‌یافته طرح و شکل بگیرد واینکه فقط ما درمقابل اظهارنظردوستان مشارکت و مجاهدین علی‌رغم میل باطنی واکنش نشان می دهیم تا ابعاد دیگر آن مسائل روشن شود کافی‌نیست. بعدازانتخابات84 آقای‌کروبی پیشنهاد آسیب‌شناسی‌اصلاحات را به آقایان محمدخاتمی و محمدموسوی خوئینی‌ها دادند و من هم بارها به‌عنوان سخنگوی حزب اعتمادملی خواهان برگزاری سمیناری یا همایشی درنقد و بررسی انتخابات سال 84 توسط بزرگان اصلاحات شدم(مجموعه این مواضع درآرشیو رسانه ها موجود است) ولی بازهم مورد توجه دوستان قرارنگرفت. من تصور می‌کنم، توهم تئوری وزن‌کشی را اگر به نقد و بررسی بگذاریم بسیاری از دلایل شکست اصلاح طلبان درانتخابات ها روشن می شود.