صنایع دفاع، انفجارپارچین را ناشی از فعل وانفعالات شیمیایی دانست

سحام، اولین رسانه خبری بود که نیمه های شب گذشته حادثه انفجار درسایت نظامی پارچین را اعلام کرد.

By Irani, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width:

parchin-saham-news

نیمه شب یک‌شنبه(حدود ساعت 23) صدای انفجاری شدید ساکنین مناطق شرقی تهران درمنطقه پارچین را سراسیمه به خیابان‌ها کشاند. با شکسته شدن شیشه‌ها و لرزش زمین گروهی به گمان وقوع زلزله از بیم درامان ماندن ازآوار منازل‌شان را ترک کردند. دراین بین عده ای هم از شنیده شدن صدای مهیب و مشاهده نورشدید ناشی از یک انفجار خبر دادند.
صدای انفجار و شعله‌های آتش به حدی بود که هم ساکنین منطقه تهرانپارس درشمال شرقی پایتخت وهم ساکنین روستاهای منطقه شریف آباد، جمال آباد، حمامک و چنگی دراطراف پارچین در جنوب‌ شرق را دچار ترس واضطراب کرد. دانیال‌ ساکن فلکه چهارم تهرانپارس دراین باره می گوید:«سرگرم کار بودم که یک لحظه شیشه‌های خانه به شدت لرزید. لحظاتی بعد خواهرم که نزدیک ما زندگی می کند تماس گرفت که زلزله را احساس کردی؟ به او گفتم زلزله نبود چون صدای انفجار شنیدم. من درخانه بودم و نوری ندیدم.» توئیت‌های کوتاه و پراکنده در صفحات اجتماعی نیزاحتمال وقوع یک انفجار را بیشتر می کرد. با وقوع آن حادثه خبرنگار روزان به منطقه اعزام شد.

شاهدان عینی
…یک راننده تاکسی مقابل پلیس راه شریف آباد توضیح داد که«حدود ساعت 11:45 اول جاده توتک بودم و مسافرداشتم که به یک‌باره متوجه صدای مهیب همراه با نوری‌شدید از سمت پارچین شدم. شعاع نور به حدی‌بود که منطقه‌برای لحظاتی خیلی‌کوتاه روشن شد.» افسر وظیفه پلیس‌راه نیزگفت من سرپست نبودم و همکارم درآن ساعت سرپست بود، منتهی‌گفت یک صدایی شنیده!»

نزدیک ترین مرکز درمانی منطقه بیمارستان تخصصی زعیم وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود که اعلام کرد هیچ مصدومی به اورژانس این بیمارستان منتقل نشده است.
ابتدای بلوارشهدای پارچین کیوسک پلیس مربوط به کلانتری 11 مرکزی منطقه پاکدشت مستقراست. با راهنمایی گشت نیروی انتظامی بعدازطی مسافتی حدود 10 دقیقه حدود ساعت 3 صبح به ورودی نیروگاه پارچین رسیدیم. برخی ساکنین شهرک‌های واقع در بلوار شهدای پارچین ازجمله شهرک دانش، شهرک بنیاد تعاون واداجا و ساکنین مجتمع مسکونی سامان شهر وقوع انفجار را تایید کردند. همان‌طورکه انتظار می‌رفت از ورود هرخبرنگاری جلوگیری می‌شد اما برخلاف شب‌های گذشته حراست‌قرارگاه مهندسی پارچین از ورود خودروی گشت‌انتظامی به داخل محوطه جلوگیری کرد.

«خ» مسئول کشیک شب حراست قرارگاه مهندسی پارچین با تایید وقوع‌ انفجار تاکید کرد که هنوزمشخص‌ نیست این حادثه در داخل نیروگاه اتفاق افتاده یا درخارج از آن، اما شعله‌های آتش نشان می‌داد که انفجار درمناطق شمال‌غربی نیروگاه رخ داده است. تا آن ساعت هیچ مقام رسمی وقوع‌حادثه درسایت‌پارچین را تایید نکرده بود اما صبح روز دوشنبه صنایع دفاع در اطلاعیه‌ای وقوع آتش سوزی در تاسیسات نظامی شرق تهران را تایید کرد که نشان می داد این انفجار مربوط به تاسیسات اتمی نبوده است.
در اطلاعیه سازمان صنایع دفاع وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از کشته شدن دونفر از کارکنان واحدی تحت عنوان کارگاه تولید مواد ناریه(منفجره) جان‌شان را از دست داده‌اند.
parchin-saham-news
دراطلاعیه وزارت دفاع اشاره ای به دلایل یا محل دقیق وقوع انفجار نشده بود اما خبرگزاری تسنیم، نوشته که این آتش سوزی توسط آتش نشانی مهار شده است.
این حادثه یادآور انفجار در زاغه مهمات بیدگنه ملارد در جنوب‌غرب تهران درآبان ماه سال۱۳۹۰ و کشته شدن ۱۷ نفراز جمله سردار حسن تهرانی مقدم، مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران بود.
برای پیگیری بیشتر موضوع با تعدادی از نمایندگان کمیسیون امنیت ملی مجلس از جمله کاظم جلالی و نوذرشفیعی و فرهاد بشیری نماینده پاکدشت در مجلس تماس گرفته شد که آنها هم اعلام کردند اطلاع دقیقی از موضوع ندارند و فقط از منابع غیررسمی و گزارش های پراکنده از موضوع با خبر شدند.

یک مقام مطلع در وزارت دفاع، درمصاحبه با ایسکانیوز با تایید انفجار درکارگاه مواد محترقه صنایع در شرق تهران و کشته‌شدن کارکنان این کارگاه دلیل این حادثه را فعل و انفعالات شیمیایی مواد آتش زا اعلام کرد و گفت که این حادثه«جزو حوادث معمول و مرسوم» در کارگاه های صنایع دفاع است. وی رویت نورسفید ازشعاع 50 کیلومتری را درست ندانست و تاکید کرد که این اتفاق تنها یک آتش سوزی معمولی تلقی می شود.
سایت مشرق نیوز با انتقاد از سایت‌های معاند به نقل از منابع آگاه نوشت که این حادثه مربوط به تاسیسات نبوده و یک کارگاه وابسته به وزارت دفاع دچارآتش سوزی شده است.

برگرفته از: روزان