تلاش سپاه پاسداران برای دستگیری «خواهرزاده حسن‌روحانی»

یکی از«دلیل اصلی» عصبانیت رییس جمهوردردو سخنرانی‌اخیر، اطلاع وی از پروژه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با هماهنگی «قرارگاه عمار» و درراس آن‌ها «برادران طائب» است.

 

سپاه پاسداران طی روزهای اخیر، فشارهای روز افزونی را بر حسن روحانی، رییس جمهور ایران و هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد کرده است.

به گزارش سحام؛ رییس جمهور حسن روحانی، طی دو سخنرانی خود در شهرکرد و در دیدار با«سفرا و نمایندگی های ایران» عصبانی به نظر می رسید. روحانی در شهرکرد مخالفت خود و دولتش را با «تفکیک جنسیتی» اعلام کرد. همچنین حسن روحانی در جلسه «سفرا و نمایندگان ایران» گفت: « یک عده به ظاهر شعار می دهند، ولی بزدل سیاسی اند. هروقت می خواهد مذاکره شود یک عده می گویند ما داریم می لرزیم. خب به جهنم! بروید یک جای گرم پیدا کنید برای خودتان. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده. ما چه کار کنیم؟»

پس از سخنان رییس جمهور، موج مخالفت و موافقت با این نوع ادبیات در جامعه به پا خواست. عده ای از طرفداران جبهه پایداری و محمود احمدی نژاد، موافقان سیاست های دولت حسن روحانی را به سخره گرفتند که روحانی هم ادبیاتش شبیه احمدی نژاد شده است و در مباحثات فی مابین خود، در حاشیه این موضوع و در فضاهای مجازی از جمله در وایبر، فیس بوک، واتس آپ و … بر موافقان دولت حسن روحانی تاختند.
موافقان روحانی هم با تبادل فیلم های مربوط به ادبیات زننده محمود احمدی نژاد، به آنان یادآوری کردند که چرا ۸ سال در مقابل ادبیات زننده رییس جمهور پیشین سکوت شد؟ در حالی‌که وی زننده ترین الفاظ را در برابر دوربین های تلوزیونی به کار می برد؟ گروهی دیگر از موافقان حسن روحانی هم ادبیات رییس جمهوررا نشانه ایستادگی وی در برابر فشارها و تندروی های گروه های فشار وابسته به محافل امنیتی و نظامی دانسته و بر پایداری وی بر وعده های خویش اصرار ورزیدند.

بنا به گزارش سحام، «یکی از دلایل» عصبانیت حسن روحانی، کارشکنی این گروه اندک در برابر سیاست های آشتی جویانه وی با دنیاست. واضح است که اگر درهای آشتی ایران با دنیا گشوده شود، کاسبان تحریم مجالی برای عرض اندام و استفاده از «رانت های گسترده پیشین» نخواهند داشت. اما یکی از«دلایل اصلی»عصبانیت رییس جمهور در دو سخنرانی اخیر، اطلاع وی از پروژه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با هماهنگی «قرارگاه عمار» و در راس آن‌ها «برادران طائب» است.

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار سحام  گفت: در روزهای اخیر، اطلاعات سپاه، فعالیت گسترده ای را برای دستگیری یاران و مدیران نزدیک به هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی آغاز کرده است. این تلاش ها در راستای «تشدید فشارها» به رییس جمهور قبل از مذاکرات هسته ای در ماه نوامبرادامه خواهد یافت. به طوری که سپاه پاسداران با دستورات و طراحی های صورت گرفته«برادران طائب»، قصد دارد«اسماعیل سماوی، خواهرزاده حسن روحانی» را بازداشت کند. همچنین فشارها بر مدیران و وزرای حسن روحانی برای تسلیم آن ها در برابر خواست های غیرقانونی مراکز پنهان قدرت، درحال تشدید است.

«اسماعیل سماوی» هم اکنون معاون «محمد نهاوندیان» و رییس مرکزارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری است. وی توانسته است جلوی حیف و میل میلیاردها تومان از بودجه بیت المال را دراین نهاد بگیرد. دولت محمود احمدی نژاد بودجه هنگفتی را برای این معاونت در دو دولت پیشین در نظر گرفته بود که این بودجه، صرف خرید مجلات و نشریات مختلف – که اغلب وابسته به نهادهای امنیتی – نظامی و روزنامه کیهان و.. بود – می شد. مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری در دولت قبل، وظیفه تهیه «بولتن های خاص» با استفاده از کارشناسان نهادهای امنیتی – فرهنگی وابسته به سپاه پاسداران و روزنامه کیهان را برعهده داشت. این مرکز برای انجام این خدمات، بودجه هنگفتی از بیت المال را صرف حقوق و دستمزدهای کلان وانتشارات محرمانه و گسترده خود می کرد.

این منبع آگاه همچنین به خبرنگارسحام گفت: «اسماعیل سماوی» توانست در مقابل صرف این هزینه های هنگفت، در معاونت ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری بایستد و دراین یک سال، با هزینه ای به مراتب کمتر از بودجه های اختصاص یافته گذشته، این مرکز را اداره نماید. همین امر یکی از دلایل خشم نیروهای مخالف حسن روحانی در نهادهای قدرت و باندهای رسانه ای آن ها شده است. به طوری که روزنامه‌ها و سایت‌های وابسته به باندهای قدرت نظیر کیهان و ندای انقلاب و … اقدام به تهیه گزارش از وی با نام اختصاری «الف – س» یا «اسماعیل سماوی» کرده اند.

همچنین خبرنگار سحام اطلاعات یافت که در پی دستگیری «جیسون رضائیان» خبرنگار روزنامه واشنگتن پست به همراه همسرش، سپاه پاسداران تلاش زیادی می کند که این خبرنگار را به اتهام «جاسوسی» جلوی دوربین های تلوزیونی بیاورد و تلاش نهایی ماموران اطلاعات سپاه دراین است که «اسماعیل سماوی»، خواهرزاده حسن روحانی و رییس ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری را نیز به جرم ارتباط با وی دستگیر و برای او به اتهام ارتباط با«جاسوس دولت های متخاصم» پرونده سازی امنیتی کنند.

گفتنی ست جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست و همسرش یگانه صالحی در چند سفر رییس جمهور، وی را همراهی کرده اند و گزارشات و عکس های سفرهای وی را تهیه و به خبرگزاری های جهانی مخابره کرده اند.

پیش تر نیز سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اقدام به دستگیری سه تن از معاونان و مشاوران حسن روحانی درتیم قبلی مذاکره کننده هسته ای(دولت اصلاحات) کرده بود که واکنشی علنی از سوی حسن روحانی در پی نداشت.

به نظر می رسد یکی از دلایل خشم رییس جمهور در چند روز اخیر، اطلاع وی ازاین سناریوی امنیتی و مقاومت در برابراجرای «سیاست های دیکته شده» به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است.
تلاش های سپاه پاسداران برای دستگیری نزدیکان هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در دولت یازدهم همچنان ادامه دارد.
سحام به محض کسب اطلاعات تازه تر، وظیفه اطلاع رسانی حرفه ای و مسئولانه خود را انجام خواهد داد.

* توضیح این‌که: پس از انتشار خبر، فردی مدعی شد که عکس مربوط به این خبر، متعلق به وی است که سحام بعد از تحقیق نسبت به ادعای ایشان، نسبت به حذف عکس منتشر شده در متن خبر اقدام کرد.