گزارش تکمیلی پیرامون بازداشت برنامه‌سازان شبکه‌های ماهواره‌ای دینی

دربیانیه وزارت اطلاعات، دلیل این اقدام ناگهانی فعالیت های تفرقه افکنانه این شبکه های ماهواره ای عنوان شده است.

By سحام, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width: ,

Mahvarei-Ghom-saham-news

براساس گزارش تلویزیون ایران، وزارت اطلاعات ایران روز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ طی عملیاتی گسترده در شهرهای مختلف ایران از جمله قم، اصفهان، تهران ومشهد اقدام به دستگیری مدیران ودست اندرکاران شبکه‌های ماهواره‌ای مذهبی نموده است.

بنا به گزارش‌های رسیده به سحام، روز سه شنبه تلویزیون دولتی ایران بیانیه‌ای را به نقل از وزرات اطلاعات ایران قرائت نمود که بر اساس آن نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران طی اقدامی هماهنگ واز پیش طراحی شده اقدام به پلمپ وبستن دفا‌تر شبکه‌های تلویزیونی نزدیک به بیت آیت الله سید صادق شیرازی نمودند. شبکه‌های امام حسین ۱ و۲و۳، اباالفضل، القائم، الزهراء والمهدی از جمله مهم‌ترین شبکه‌هایی هستند که پس از دستگیری مدیران ودست اندرکاران آن‌ها، وسایل و تجهیزات و دارایی‌های متعلق به این شبکه‌ها از جمله وسایل ارتباطی، رایانه‌ها، هارد درایو‌ها و آرشیو برنامه‌های تولید این شبکه‌ها را توقیف وضبط نموده‌اند. دربیانیه وزارت اطلاعات، دلیل این اقدام ناگهانی، فعالیت‌های تفرقه افکنانه این شبکه‌های ماهواره‌ای عنوان شده است.

درهمین رابطه، گزارش‌ها از شهر اصفهان حاکی است، که شخصی به نام مسعود بهنام از مدیران و دست اندرکان شبکه تلویزیونی امام حسین درحالی که به دلیل بیماری تنفسی در حال بستری شدن در بیمارستان بود، نیروهای لباس شخصی بدون ارائه هیچ گونه حکم قضایی، وی را ناگزیر به‌‌ رها کردن نیمه کاره معالجات کردند و با آمبولانس بیمارستان به زندان دستگرد اصفهان منتقل نمودند. پیگیری‌های خانواده مسعود بهنام برای اطلاعات یافتن از اتهامات وآخرین وضعیت وی توسط مسئولین وزارت اطلاعات و نهادهادهای قضائی حکومت بی‌پاسخ مانده است.

علیرغم تهدید خانواده این زندانی عقیدتی توسط وزارت اطلاعات مبنی بر ضرورت عدم انجام مصاحبه درباره وضعیت وی، یکی از بستگان این زندانی عقیدتی درباره وضعیت وخیم سلامت وی اظهار نگرانی کرده است وخواستار تجدید نظر مقامات ذیربط درباره این بازداشت خودسرانه شده است.

در اقدامی مشابه، حامد تقی‌پور از برنامه سازان مذهبی ومالک استدیو رسانه‌ای افق در شهر مشهد در حالی که در حرم امام هشتم شیعیان در حال زیارت بود، توسط نیروهای لباس شخصی به خارج از حرم انتقال یافت و پس از بستن چشم بند به مکانی نامعلوم منتقل شده است. پیگیری‌های خانواده وی برای اطلاع ازآخرین وضعیت وی همچنان ناکام مانده ومسئولان از ارائه پاسخ صریح و روشن درباره عناوین اتهامی بازداشت شدگان و مکان نگهداری آنان خودداری کرده است.

در این هجوم گسترده و کم نظیر به شبکه‌های ماهواره‌ای، وزارت اطلاعات به مسأله طرح مسائل اختلافی میان شیعه وسنی اشاره کرده وآن را مخل به امنیت کشور دانسته ویکی از دلایل تعطیلی این شبکه‌های مذهبی را طرح این گونه مسائل عنوان کرده است. این درحالیست که شبکه‌هایی همانند ولایت با محوریت مناظرات شیعه سنی همچنان آزادانه به فعالیتشان ادامه می‌دهند.

پیش‌تر نیز این وب سایت‌ها ومنابع نزدیک به محافل امنیتی ایران، با هجوم گسترده علیه آیت الله سید صادق شیرازی و بیت ایشان وحمله به وی به دلیل انتقادش از برخورد خشونت آمیز با راهپیمایی‌های مسالمت آمیز جنبش سبز در سال ۸۸ خواستار برخورد دولت در این زمینه شده بودند و در این راستا اقدام به برگزاری کنفرانس، نگارش مقاله وساخت مستند درباره آیت الله سید صادق شیرازی واطرافیان ایشان نمودند.

همچنین موسسه فرهنگی دارالمهدی و القرآن الحکیم وابسته به حسینیه کربلایی‌های اصفهان از مراکز وابسته به آیت الله سید صادق حسینی شیرازی از طرف سازمان اطلاعات و با حکم دادستان پلمپ گردید و سیستم‌های موجود در آن‌ها ضبط شد.

شنیده‌ها حاکی است «حسین ناطقی» از طرف نیروی انتظامی مأمور اجرای احکام و «مجهتدی» اقدام به صدور قرار بازداشت وتوقیف اموال شبکه و دستگیری نامبرگان بوده است.