لیست منتشر شده مفاسد اقتصادی ؛ راست یا دروغ ؟

sadegh-Mahsooli-saham-news

درست یک ماه پیش بود که یکی از فعالان سیاسی در وبلاگ و صفحه فیس بوکش ، لیستی را منتشر کرد که آن لیست را به نام مفسدان اقتصادی نام گذاری کرده بود. این لیست در فضای مجازی بازتاب زیادی داشت و حتی تعدادی از سایت های خبری نیز نسبت به درج آن اقدام کردند. زمان کوتاهی گذشت که به ناگاه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ، احمد بخشایش اردستانی ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ، به این لیست اشاره و آن را تایید می کند و بدین سان بمب خبری در رسانه ها منفجر می شود. پس از آن در 26 خرداد ، خبرگزاری تسنیم در اصفهان با وی گفت و گو کرده و احمد بخشایش در انتهای گفت و گو با تأکید بر این که ” این لیست درست است ، اما نه با این اعداد ” اظهار کرد: بگویید که بخشایش حرفی را زده و برداشت از آن را به‌ عهده افکار عمومی گذاشته ، اما لیست درست است.

پس از تذکر شفاهی احمد بخشایش اردستانی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و تایید لیست منتشر شده در فضای مجازی ، غلامحسین محسنی اژه ای ، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره لیست مذکور گفت: نامه ای که بانک مرکزی به قوه قضاییه داده ، لیست تعداد افراد بدهکار بانکی که در این نامه مهر فوق سری یعنی بالاتر از سری زده شده است . اگر لیست آنها را گرفته و براساس طبقه بندی آن را منتشر کرده است ، این موضوع قابل تعقیب است و این که صحیح است یا خیر ، طبیعی است و اگر این طور نباشد و مشخص نباشد که صحیح است یا خیر و فردی شاکی شود ، طبیعی است که موضوع قابل پیگیری و تحت تعقیب قرار خواهد گرفت ؛ چرا که ممکن است برخی از افراد بدهکار و در این لیست باشند ، ولی بدهی خود را تصویه (تسویه) کرده باشند.

حواشی این لیست گسترش یافت تا اینکه منابع سحام از تهران گزارش دادند یک نفر از افرادی که نامش در لیست مذکور وجود داشته است ، اقدام به جمع آوری اموال خود از موسسات مختلف کرده و قصد خروج آن اموال را از کشور دارد. گویا این فرد وجوه نقد خود را نزد موسسات مختلف به امانت سپرده بوده و فعلا قصد باز پس گیری آنها را نداشته است ، اما با انتشار این لیست و افشای نام او ، وی اقدام به جمع آوری وجوه نقد کلان خود از آن موسسات کرده است. همچنین گزارش های رسیده مبنی بر تماس های مختلف برخی افراد سرشناس آن لیست ، با مراجع قانونی و تصمیم گیری در نظام داشته است و یک جمله شاه کلید تمام این مذاکرات بوده است : این لیست قرار بوده محرمانه بماند ، چرا افشا شده؟

 

دیروز جمعه صادق محصولی وزیر اسبق کشور و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری میهمان برنامه تلوزیونی شناسنامه بود. او با مدیر سابق روابط عمومی خود در وزارت رفاه ( محمد حسین رنجبران ) به گفت و گو نشست ، در این برنامه تلوزیونی ، اظهارات متناقض زیادی را مطرح کرد. همچنین وجود نام خود را در لیست منتشر شده تکذیب کرد و گفت : ” من یک ريال به هیچ بانکی بدهکار نیستم” .

 

او در شروع این گفت و گو ، صحبت هایش را با یک تناقض بزرگ آغاز کرد . در جایی اظهار داشت که : از سال 83 به بعد از کارهای اقتصادی خارج شدم و دیگر مشغول کار اقتصادی هم نشدم. چند لحظه پس از این سخنان گفت : خدا را شکر زمانی که از کارهای اجرایی استعفاء دادم و وارد فعالیت در بخش خصوصی شدم ! در بعضی از بخش ها از جمله مهندسی عمران موفق بودیم، اما رقم های نجومی که در مورد دارایی های ما اعلام می شود، بیشتر کاربرد سیاسی دارد و با واقعیت فاصله دارد.

 

وی مدعی شد : این که بنده سوآپ داشته باشم یک دروغ است. سوآپ در اختیار دولت بود و کار به این صورت بود که دولت به استانداری اجازه سوآپ داده بود و ما هم قرار بود به انجام شدن این کار کمک کنیم. جالب است بدانید که در نهایت نه تنها به ما سودی نرسید، بلکه دولت در آن زمان حتی هزینه ای که ما متقبل شده بودیم را پرداخت نکرد و در نهایت دولت آقای خاتمی و از طریق استانداری با من نامه نگاری های رسمی داشتند و گفتند ما حاضریم 2-3 برابر دولت قبلی به شما سود پرداخت کنیم تا شما این کار را با ما ادامه دهید. به هرحال این کار یک مقدار پیچیده بود و من موفق شده بودم این کار را انجام دهم.

محصولی در بخش دیگری از سخنانش گفت : حدود 5 میلیارد تومان سود این سوآپ بود که اگر می خواستند 10 درصد از سود را به من بدهند باید 500 میلیون تومان پرداخت می کردند. در صورتی که همانطور که گفتم نه تنها سودی به من پرداخت نشد بلکه هنوز هزینه ای که خودم متقبل شده بودم هم دریافت نکرده ام! با این تفاسیر این چه امتیازی برای من به حساب می آید؟ آیا به جز اینکه برایم ضرر مالی در پی داشت چیز دیگری نصیبم کرد؟

وی در ادامه مدعی شد : گفتیم دلیل این کار چیست؟ در پاسخ گفتند شما که در جبهه‌ها از جان خودت گذشته ای، نمی خواهی برای استان اردبیل که از ابتدا به آبادانی آن کمک کرده ای از مالت بگذری؟ خودت گفته ای 10 درصد هزینه داری، ما هم هزینه ات را پرداخت می کنیم و سودی به شما نمی دهیم. جالب است بدانید که من هنوز هم همان مبلغ 10 درصد هزینه را (335 میلیون تومان) طلب دارم.

محصولی در این میان توضیح نداد که در فاصله پایان جنگ (سال 1368) تا فاصله دولت دوم هاشمی رفسنجانی (سال 1372) ، چگونه رقمی را بالغ بر پانصد تا یک میلیارد تومان در بخش نفت ، از سرمایه شخصی خود سرمایه گذاری و هزینه کرده است؟ به گفته محصولی ، او یکی از فعالان در جبهه های دفاع مقدس بوده است ؛ عملا چطور ممکن است فردی که سال های متمادی در عرصه جنگ و جبهه ، مشغول دفاع از میهن بوده است ، در عرض پنج سال این ثروت افسانه ای را – آن هم با ارزش بالای پول ملی در زمان پس از جنگ – به دست آورده باشد؟ ثروتی که بنا بر اظهار خودش ، حالا هم 335 میلیون تومانش در دست دولت مانده و از سال 1372 دریافت نکرده است!! ارزش 335 میلیون تومان سال 1372 ، به چه مقدار محاسبه می شود؟

 

محصولی در ادامه این برنامه تلوزیونی ابراز کرد : اگر یادتان باشد سال 88 هم بعضی از رقبای نامزد پیروز اعلام کردند که فلانی معوقه بانکی دارد و به همین دلیل هم لیست معوقه های بانکی اعلام نمی شود. همان موقع هم اعلام شد که بنده حتی یک ریال وام بانکی نگرفته ام که بخواهم معوقه داشته باشم.

 

اشاره مستقیم وی ، به اظهارات مهدی کروبی ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و دبیر کل حزب اعتماد ملی ست که در مناظرات تلوزیونی آن سال ، به سوء استفاده میلیاردی صادق محصولی از منابع نفتی کشور اشاره کرد که پس از این سخنان ، محمود احمدی نژاد مسئولین ارشد نظام ، مهدی کروبی و میر حسین موسوی را آماج حملات و تهمت های خود کرد و فضای مسموم انتخاباتی سال 1388 را پدید آورد.

 

محصولی با بیان اینکه من همیشه به چیزی که داشتم قانع بودم و با همان کار می‌کردم و به همین دلیل هم هیچ وقت وام دریافت نکرده ام، ادامه داد: اخیراً هم دوباره این شایعه توسط یکی از عناصر فتنه که مدتی دستگیر شده بود و الان فرار کرده ، مطرح شده که دروغ محض است.

 

اشاره او و طرح اتهام عناصر فتنه ، به روح الله زم ، منتشر کننده این لیست باز می گردد که با انتشار این لیست باعث ایجاد حرف و سخن های بسیاری شده است. پس از سخنان محصولی در برنامه تلوزیونی شناسنامه ، روح الله زم توضیحی را در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده است . در قسمتی از این توضیح آمده است :

 

آقای صادق محصولی در برنامه تلوزیونی شناسنامه ، از بنده به عنوان “فتنه گر” یاد کرده و گفته : “من بدهکار بانکی نیستم و به هیچ بانکی حتی یک ریال هم بدهکار نیستم” ! بعد هم در عین بی انصافی به بنده لقب فراری رو داده ، در حالی که بنده از مرزهای قانونی کشور خارج شده ام و مهر خروج هم در پاسپورت بنده ضرب شد! هر زمان هم اراده کنم ، می توانم برگردم و حتی دارم به این موضوع هم فکر می کنم. عنوان لیستی که منتشر شد ، “لیست مفسدان اقتصادی” بود . ایشان زمانی که در کردستان نفت ایران رو سوآپ می کردند ، چرا پولهای امانت نفت مردم رو پس ندادند که حالا اسمشان در آن لیست وجود نداشته باشد؟ بعد به بنده در یک برنامه تلوزیونی میگویند فتنه گر فراری!! فتنه گر شما هستید که در سال 1388 با یک تلفن ، کل اتاق رایانه وزارت کشور رو در اختیار آن گروهی گذاشتید که از وزارت اطلاعات و بیت آمده بودند و گفتید با این گروه همکاری کنید و این اتاق پلمپ شده را کمپلت در اختیار این گروه بذارید(اتاق رایانه ای شمارش آراء). یادتان هست تلفن کردید؟ حیف که معذوریت داریم و آن فردی که شما با وی تلفنی صحبت کردید حاضر نیست بیاید و این دستورات شما را علنی کند و اسم و چهره اش شناخته بشود ، والا آن فرد می گفت که در آن شب ، چه دستوراتی از فتنه گران اصلی به وی دادند و خودش هم مصاحبه می کرد.

وی در قسمتی دیگر از توضیحش آورده است : شبی که رای گیری تمام شد – ساعت 10 شب – آن کامیون حامل “ده میلیون تعرفه سفید رای گیری” که از داخل ساختمان وزارت کشور به دستور شما خارج شد ، کجا رفت؟ مگر آن ده میلیون تعرفه سفید را چاپ نکرده بودید تا اگر حوزه ها احتیاج داشتد توزیع کنید؟ چرا مردم را پشت در حوزه ها نگه داشتید و تعرفه ها را توزیع نکردید و گفتید رای گیری تمام شد؟ پس آن ده میلیون تعرفه سفیدی را که توزیع نکردید ، ساعت ده شب با آن کامیون کجا فرستادید؟

 

به نظر می رسد این اظهارات ، در پاسخ به اظهارات صادق محصولی در برنامه شناسنامه صورت گرفته باشد که گفته است : انتخابات بسیار شفاف بود ، اما موضوع چیز دیگری بود و از ابتدا بنا بر این بود که در کشور ما هم چیزی شبیه به انقلاب های رنگی که در کشورهای دیگر انجام شده را راه اندازی کنند.

 

حواشی انتشار این لیست ، همچنان پر رنگ و پر رنگ تر می شود و ممکن است منجر به پس لرزه های سیاسی آشکار و پنهان در ساختار سیاسی ایران شود ؛ خصوصا این که بر اساس گزارش های رسیده به سحام ، این لیست از طریق مختلف ارتباطی مانند پیام کوتاه ، پیام وایبری و … در شهرهای مختلف کشور ، در حال انتشار و گسترش است.

 

توصیه سحام به مسئولین امر این است که برای چیره شدن بر فضای غیر شفاف فعلی ، لیست اصلی و کامل مفسدان اقتصادی و بدهکاران بانکی منتشر شود تا مردم بدانند در طول این هشت سال چه کسانی با استفاده از چه شعارهایی ، به اموال مردم تعدی کردند. در این صورت حق مدیران پاک دست دولتهای نهم و دهم نیز ضایع نمی شود . سپس در دادگاههای علنی ، مبالغ حیف و میل شده ، از افراد متخلف اخذ و به بیت المال مسلمین باز گردانده شود تا هم عدالت در مورد خاطیان اجرا شود و هم یک بار برای همیشه ، به تمامی ابهامات پیرامون این لیست در دادگاههای صالح ، پاسخ داده شود.