ایران وارد تنش در منابع آب شد؛ آغاز جیره بندی آب

By Irani, in اخبار اصلی سر خط خبرها on . Tagged width: ,

dariache-oroumieh-saham-news

معاون شرکت آب و فاضلاب بحران کم آبی روستاها را شديد تر از شهرها ذکر کرده و دليل اين اتفاق را خشک شدن منابع آب زير زمينی و آب های جاری دانسته است.

 

به گزارش مهر، شاهين پاک روح ، معاون هماهنگی و پشتيبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب ايران ، چهارم تير ۱۳۹۳ ، از خطر جیره‌ بندی آب در ۱۲ کلان شهر کشور خبر داد و افزود که « در تعدادی از اين شهرها جيره بندی شروع شده است.»

آقای پاک روح شهرهای اصفهان ، تهران ، همدان ،اهواز و مشهد را از جمله شهرهايی ذکر کرد که امکان جیره‌ بندی آب در آنها وجود دارد و خبر از آغاز جيره بندی آب در شهر کرج داد.

وی گفت : این اقدام به دنبال بروز مشکل خشکسالی ، کاهش بارندگی ها و بحران کم آبی در کشور انجام می گیرد.

پاک روح افزود: در 30 سال گذشته کاهش بارندگی ها در کشور بی سابقه بوده ، به طوری که سال به سال بر این محدودیت ها افزوده شده و امسال با مشکل جدی خشکسالی و کاهش شدید بارندگی مواجه هستیم.

پاک روح ، تنها راه رهایی از این وضعیت را اجرای پروژه های کوتاه مدت و میان مدت از سوی دولت و همچنین مدیریت مصرف توسط مردم دانست و گفت: برای گذر از بحران آب چاره ای جز اجرای طرح ها و همراهی مردم در مدیریت مصرف آب نداریم.

وی با اشاره به وضعیت بحران کم آبی در روستاها نیز گفت: بحران کم آبی روستاها شدید تر از شهرها است و علت آن هم خشک شدن منابع آب زیر زمینی و آب های جاری می باشد و برای جبران آن امسال آب رسانی سیار و تکمیل هزاران مجتمع آبرسانی نیمه تمام را در دستور کار قرار داده ایم.

معاون هماهنگی و پشتیبانی آبفا افزود: برای حل مشکل آب شرب روستاها بیش از 150 هزار میلیارد ریال منابع نیاز داریم ، در حالی که به عنوان نمونه در سال گذشته از 200 میلیارد ریال اعتبار آبفای روستایی استان اردبیل تنها 80 میلیارد ریال تخصیص یافته است.

وی با اشاره به اقدام انجام شده برای گذار بحران کم آبی در روستاها از تجهیز تمام ظرفیت های آبرسانی سیار به مناطق روستایی خبر داد و گفت: در همه استان ها شرکت های آب و فاضلاب و بخش خصوصی تانکرهای آب رسانی خود را فعال و آماده کرده اند تا در صورت بروز مشکل از شرایط بحرانی عبور کنیم.

این در حالی است که پیش از این، مشاور وزیر نیرو با اعلام تدوین گزارش تامین آب در 12 کلان شهر کشور و ارائه آن به رئیس جمهور و اینکه وی دستور داده تا کمبود و جیره بندی آب اتفاق نیفتد، گفته بود: 517 شهر دارای تنش آبی است.

حمیدرضا جانباز گفته بود: 517 شهر کشور هم اکنون مشکل تنش آبی دارند و میزان تامین و توزیع آب در این شهرها برابر است که اگر مشکلی در زمینه تامین آب به‌ وجود آید، دچار کمبود آب می‌شوند.

مشاور وزیر نیرو در عین حال تاکید کرده بود که مشکلی از نظر کمبود آب نداریم و جیره‌ بندی برنامه‌ ریزی‌ شده‌ ای برای هیچ‌ یک از شهرهای کشور نخواهیم داشت.

جانباز ادامه داده بود: برنامه‌ های وزارت نیرو برای تامین آب 12 کلانشهر تدوین و در قالب برنامه منسجمی به رئیس جمهوری منعکس شده است.

وی گفته بود: دستور مثبت رئیس‌ جمهوری را گرفته‌ایم و برنامه‌ ریزی ما برای این شهرها و تمام مناطق شهری این است که کمبود و جیره‌ بندی آب نداشته باشیم.

جانباز از جمله این شهرها به تهران، اراک، مشهد، اصفهان، قم، تبریز، قزوین، کرمان و اهواز اشاره و اضافه کرده بود: مشکلی از نظر کمبود آب نداریم و جیره‌ بندی برنامه‌ ریزی‌شده‌ ای برای هیچ‌ یک از شهرهای کشور نخواهیم داشت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطرنشان کرده بود: خط قرمز وزارت نیرو امسال ، جیره‌ بندی نکردن آب در شهرهای کشور است. جانباز اظهار داشت: برای حدود 6 هزار روستای کشور هم با تانکر آب رسانی می‌شود که آب رسانی به این روستاها را در قالب طرح منسجم اجرای شبکه‌های مجتمع‌ های آب رسانی روستایی در دستور کار داریم.

مشاور وزیر نیرو تاکید کرده بود: در این چارچوب، برنامه‌ ای را به دولت تقدیم می‌کنیم که در مدت 3 سال آینده اگر وجوه آن تامین شود، این مجتمع‌‎ ها زیر پوشش می رود و درصد جمعیت روستایی برخوردار از نعمت آب آشامیدنی از 77 درصد کنونی به 92 درصد در پایان برنامه پنجم می رسد.

 

 

ناصر کرمی: ایران به سومالی تبدیل می شود

 

چندی پیش دکتر ناصر کرمی ، گفت و گوی تکان دهنده ای را با ماهنامه صلح انجام داد. ناصر کرمی ، اقلیم شناس و از سرشناس ترین پژوهش گران ، نویسندگان و روزنامه نگاران حوزه محیط زیست است که در حال حاضر به تدریس در دانشگاه برگن نروژ مشغول است.

وی در 29 اسفند 1392 گفته بود : بزرگ ترین بحرانی که در حال حاضر محیط زیست ایران را تهدید می کند ، بحران خشکسالی است و این بحران سال ها ادامه خواهد داشت و ما را به یک کشور مطلقاً بیابانی و خشک تبدیل خواهد کرد و چشم انداز ایران را به طور کلی دگرگون خواهد ساخت . ۱۰ کشوری که به عنوان بدبخت ترین در میان کشورهای جهان شناخته می شوند ، کشورهای بدون آب و اسیر خشکسالی اند و ما در حال وارد شدن به این ۱۰ کشور هستیم. این مسئله بسیار مهمی ست ، اما از آن جایی که همه سیاست زده هستند ، توجهی به آن ندارند.