یک آقازاده ؛ در میان تیم اعزامی هنرمندان به جام جهانی برزیل

اخبار اعزام نمایندگان مجلس برای آنچه که آن را نظارت بر حسن اخلاق اسلامی در جام جهانی خواندند ، با اعزام حمید رسایی نماینده وابسته به جبهه پایداری در تیتر رسانه های خبری جای گرفت. پس از اینکه رییس مجلس نسبت به اعزام نمایندگان مجلس واکنش نشان داد و اعلام کرد هیچ نماینده ای حق سفر به برزیل را با استفاده از بودجه بیت المال ندارد ، این بار یکی از کمیسیون های مجلس خبر از اعزام سه نماینده مجلس را به برزیل داد ! حالا مشخص شده است یک آقازاده هم در میان هنرمندان اعزامی به جام جهانی فوتبال در برزیل در میان عکسهای هنرمندان ، خوش درخشیده است.

در شرایطی که رسانه ملی در اقدامی بحث برانگیز، به دلیل آنچه صرفه‌ جویی خوانده است ، از اعزام گزارشگر به جام جهانی فوتبال در برزیل برای گزارش بازی های ایران خودداری کرده، فرزند رییس یکی از شبکه های سیما به محل برگزاری جام جهانی سفر کرده است . حجت‌الاسلام رمضان‌علی موسوی مقدم ، قائم مقام سازمان صداوسیما در پاسخ به چرایی عدم حضور گزارشگر در بازی های ایران در جام جهانی به طور تلویحی این اقدام را در جهت جلوگیری از موازی‌ کاری و صرفه‌ جویی‌ عنوان کرده است!

به گزارش انتخاب، این در حالی است که ۱۶ سال پیش جواد خیابانی برای گزارشگری بازی‌های ایران در جام‌ جهانی راهی فرانسه شد و هشت سال قبل نیز عادل فردوسی‌ پور به آلمان رفت. تاکید قائم مقام ضرغامی بر صرفه جویی و غیرضروری بودن سفر گزارشگر به برزیل در حالی است که هم اکنون فرزند مهدی فرجی ، رییس شبکه اول سیما به برزیل سفر کرده است.

هنوز معیارهای سفر ضروری و غیرضروری از نظر مسئولان رسانه ملی به درستی مشخص نشده ، اما ظاهرا سفر فرزندان برخی مقامات سازمان ، در زمره سفرهای ضروری دسته بندی شده است.

 

هزینه سفر پسر مدیر رسانه ملی به برزیل از کجا تامین شد؟

بسیاری از برندگان مردمی قرعه‌ کشی‌های مختلف اعزام به جام جهانی برزیل، با وجود تامین درصد بالایی از هزینه های سفر توسط اسپانسرها ، باز هم به دلیل وضعیت اقتصادی خود از سفر به برزیل خودداری کرده اند . بد نیست مسئولین صداوسیما توضیح دهند که اولا هزینه سفر این آقازاده کوچک چقدر بوده و ثانیا از کجا تامین شده است؟

Honarmandan-jame- jahani-saham-news

البته مسئولین صداوسیما تا کنون توضیحی درباره دلیل حضور پسر مدیر شبکه یک در برزیل و اینکه چه ماموریت هایی به او داده شده و سفر ضروری (!) او دقیقا با چه هدفی انجام شده ، نداده‌اند!

به نظر می رسد در روزهای اخیر که زمزمه های سفر برخی مسئولین به برزیل از نمایندگان مجلس گرفته تا مسئولان دولتی ، حواشی فراوانی را به وجود آورده بود ، برخی از فرزندان مسئولین در سکوت خبری بدون دغدغه خود را برزیل رسانده اند تا مبادا تیم ملی کشورمان در بازی های جام جهانی تنها بماند!

 

پاسخ مدیر شبکه اول سیما

مهدی فرجی مدیر شبکه یک سیما در تماس با پایگاه خبری صراط تاکید کرد که فرزند وی با هزینه کاملا شخصی به همراه هنرمندان برای حمایت معنوی از تیم ملی کشورمان در مسابقات جام جهانی به برزیل سفر کرده و هزینه های سفر ایشان به این کشور ریالی به سازمان صدا و سیما مربوط نبوده و نیست .

 

هزینه سفر هر فرد به جام جهانی برزیل چقدر است؟

عباس ترابیان ، رییس پیشین کمیته فوتسال ، در تاریخ دهم آذرماه 1392 در گفتگو با تابناک گفته است :  بلیت‌های 2200 دلاری هواپیما ، هتل‌های گران برزیلی و بلیت‌های 300 دلاری مسابقات و … با برآورد هزینه مجموعا  12 هزار دلار ، جام جهانی 2014 را گرانترین تورنمت تاریخ فوتبال برای هواداران ایرانی کرده است.

 

وی افزوده بود : برزیل کشوری بسیار بزرگ و با فاصله‌های میان شهری طولانی است. البته از 12 شهر میزبان جام جهانی 9 شهر در سواحل شرقی برزیل واقع شده و 3 شهر دیگر در سایر مناطق از جمله آمازون هستند. با اینکه فواصل میان شهرهای شرقی و حتی سه شهر دیگر چندان زیاد نیست ، اما فاصله پروازی میان آنها هم بعضا حدود 2 تا 3 ساعت است. این باعث می‌شود هزینه‌های سفر به برزیل افزایش چشمگیری داشته باشد. این‌ها هزینه‌های داخلی است و طبیعتا هزینه مسافرانی که از ایران به برزیل می‌روند ، به خاطر دور بودن این کشور ، بسیار بیشتر از هزینه مسافرانی است که از آمریکا یا حتی اروپا به برزیل سفر می‌کنند.

ترابیان در پاسخ به اینکه حداقل هزینه‌ها برای سفر به برزیل و دیدن سه مسابقه تیم ایران در مرحله گروهی چقدر برآورد شده است ، به ایسنا گفته بود : جدولی از هزینه‌ها تهیه شده که شامل ویزا، بلیت رفت و برگشت به برزیل که در خوش‌ بینانه‌ ترین حالت 2200 دلار هزینه آن می‌شود. ترانسفر فرودگاهی به هتل که احتمال دارد بخاطر طی کردن فاصله تا شهر محل برگزاری مسابقه ، یک شب اقامت هم در این بین باشد. هزینه اقامت در شهرهای مختلف، غذا و همین طور بلیط مسابقات.
وی تصریح کرده بود : نهایتا می‌توانم بگویم معدل کلیه هزینه‌ها با احتساب طی کردن فاصله میان شهرها با هواپیما ، اقامت در هتل‌های 4 ستاره خوب و همچنین برخی برنامه‌های سیاحتی ، حدود 12 هزار دلار است. این مبلغ در حالی پیش‌ بینی شده که عده‌ای مدعی بودند کمترین قیمت‌ها را ارائه می‌دهند ، اما در عین مبلغ 18 هزار دلار را مطرح می‌کردند!
حال با توجه به توضیح مهدی فرجی ، مدیر شبکه یک سازمان صدا و سیما مبنی بر اعزام فرزندش با هزینه شخصی به جام جهانی برزیل ، این سوال مطرح است که ایشان باید چند ماه از حقوق ماهیانه خود را پس انداز کند تا بتواند فرزندش را با هزینه 18000 دلاری به این مسابقات اعزام کند؟!!