نوری زاد پیش از دستگیری در شیراز چه گفت؟‌ + گزارش تصویری

By سحام, in اخبار اصلی سر خط خبرها on . Tagged width:

سحام – روح الله زم:‌ امروز یکی از دوستانم در شیراز تعدادی عکس و فرازی از سخنان امروز محمد نوری زاد برایم ارسال کرد که عینا آنرا تقدیم خوانندگان سایت سحام نیوز می کنم.

صبح امروز (دوشنبه) محمد نوریزاد در حافظیه شیراز حاضر شد و طبق وعده قبلی خود با مردم شیراز به گفتگو نشست.  در این میان نیز افرادی خود را از شهرستان های مختلف استان فارس به حافظیه رسانده بودند تا محمد نوری زاد را از نزدیک ملاقات کنند و شهامت او را بستایند و به او بگویند تو تنها نیستی و ما هم در این کارزار سیاسی – مدنی با تو هستیم.

او از آیت الله ها سخن گفت که انواع مفاسد اقتصادی را مرتکب می شوند و کسی حتی از آنها اندکی بازخواست هم نمی کند و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی،مسخ شده سیستم اطلاعاتی و امنیتی سپاه پاسداران است.

در حالیکه محمد نوری زاد به همراه گروهی از مردم در ضلع شمالی مقبره حافظ تجمع کرده بودند گفت: “می دانید که یکی مانند حائری شیرازی در شیراز دست به چه کارهایی زد و چه مفاسدی را ایجاد کرد؟ این حائری شیرازی در هر کجای دنیا که بود او را از سر و ته آویزان می کردند”.

او گفت: “من تا قبل از زندان با هرکس یک جور صحبت می کردم، با فقیر و غنی و شیعه و سنی و … با هر کس از هر آیینی یک عکس العمل داشتم. در زندان دیدم و فهمیدم که من چقدر با تعصب هایم خود را محدود کرده ام. در زندان خود را از شر آن همه تعصب و نگرش های باطل مختلفی که به مردم داشتم رها کردم و بعد از رهایی زندان احساس کردم که یک وزنه 150 کیلویی از روی من برداشته شده و چقدر سبک شده ام. اگر من زندان نمی رفتم اینها رو نمی فهمیدم و چشمم باز نمی شد.”
محمد نوری زاد گفت: “تعصب از هر نوعش بد است و باید به دنبال عقل بود نه اعتقاد. اینکه روحانیون در نمازهای جمعه میگویند “اوصیکم و نفسی بتقوی الله” را من قبول ندارم. من به شما می گویم که شما را به عقل و خرد توصیه می کنم نه به اعتقاد و تقوا.”
او افزود: “آیت الله خامنه ای از خردگرایی و آگاهی مردم هراس دارد و مردم برای رهایی از اوضاع فعلی باید مسیر تعقل گرایی و خرد را بپیمایند.”

در این حین فردی از داخل جمعیت با صدای بلند فریاد زد: “آقای نوری زاد امروز شما رابا این حرفایت می گیرند”.

در این زمان همه افراد حاضر بهمراه محمد نوری زاد خندیدند.گزارش شده که جو این تجمع بسیار خوب بوده و کسی به فکر بازداشت و دستگیری نبوده است و هر فردی آزادانه هر چه می خواست می پرسید و محمد نوری زاد نیز پاسخ او را با صمیمیت می داد.
یکی از حاضران از او درباره دولت روحانی سوال کرد که نوری زاد گفت: “من خود رای ندادم و به نظرم این هم یک خیمه شب بازی دیگر از طرف نظام است”.

در این لحظات جمعیت حاضر بقدری زیاد شده بود که جمعیت تصمیم گرفتند به زیر سایه های درختان حافظیه بروند. یکی از داخل جمعیت درباره اصلاح طلبان و نوع عملکرد آن پرسید. نوریزاد پاسخ داد: “البته من همه افرادی که در راس احزاب اصلاح طلب هستد را افرادی صادق و خوب میدانم، اما همین افراد وقتی در قالب احزاب و ساختار سیاسی قرار می گیرند، چون باید به نظام حاکم باج بدهند، عملا آن کارایی لازم را ندارند و نمی توانند کار خاصی را انجام بدهند.”

طی این دیدار یک دوربین حرفه ای که مخصوص ضبط فیلم های تلوزیونی است، دائما مشغول ضبط صدا و تصویر محمد نوری زاد بود و این دوربین از ابتدا تا انتهای این برنامه خاموش نشد. محمد نوری زاد ساعاتی بعد پس از خروج از حافظیه بازداشت شد و تا کنون اطلاعی از او در دسترس نیست.

گزارش تصویری در اینباره را ببینید:

Nori-zad-Shiraz-Sahamnews3
دوربین فیلم برداری ذکر شده در متن

Nori-zad-Shiraz-Sahamnews Nori-zad-Shiraz-Sahamnews2 Nori-zad-Shiraz-Sahamnews4