انتقاد شدید آیت الله وحید خراسانی از مرجعیت رهبری

Vahid-Khorasani-sahamnewsآیت الله حسین وحید خراسانی در ابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم قم در صبح چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ کوشش های مقام رهبری برای مرجعیت را بدون آنکه اسم آقای خامنه ای را ببرد به شدت مورد انتقاد قرار داد. ایشان در این سخنان اعلام کرد: «کار به جایی رسیده که بعضی ها یک جفتک می اندازند آیت الله می شوند، یک جفتک دیگر می اندازند آیت الله العظمی می شوند، حالا هم جفتک انداخته می خواهند مرجع تقلید اعلم شوند».
به گزارش جرس این سخنان که در پرجمعیت درس اصول حوزه ی علمیه‌ی قم در حضور چند هزار طلبه ایراد شده بعد از مراسم تجمع طلاب بسیجی در مدرسه‌ی فیضیه صورت گرفته است. تجمع اخیر در ظهر سه شنبه ۱۹ فروردین به عنوان اعتراض به قطعنامه‌ی اتحادیه‌ی اروپا علیه جمهوری اسلامی با سخنرانی سید احمد خاتمی امام جمعه‌ی موقت تهران برگزار شد. در ضمن این تجمع کتابی با عنوان «فقیه اعلم» در سطح وسیعی پخش شد. در این کتاب ادعا شده است که فقیه غیراعلم اصلا مجتهد نیست چه برسد اعلم، و در نتیجه آقای خامنه ای مرجع اعلم است چون طبق شهادت افرادی مثل ولادیمیر پوتین، خاویر پرز دکوئیار، سید حسن نصرالله و … ایشان ٱگاه به زمان است و قبل از ۱۸ سالگی به درجه اجتهاد رسیده است!

آیت الله وحید خراسانی در سخنان خود در نقد مرجعیت رهبری گفت: «کار به جایی رسیده که بعضی ها یک جفتک می اندازند آیت الله می شوند، یک جفتک دیگر می اندازند آیت الله العظمی می شوند، حالا هم جفتک انداخته می خواهند مرجع تقلید اعلم شوند».

آیت الله وحید در این سه جمله‌ی کوتاه که نقل مجالس قم و تهران است، به آیت الله شدن یک شبه‌ی حجت الاسلام و المسلمین سید علی خامنه ای در خرداد ۱۳۶۸، یدک کشیدن عنوان آیت الله العظمایی با سوء استفاده از قدرت سیاسی از اوایل سال ۱۳۶۹ و اعلام رسمی مرجعیت در آذر ۱۳۷۳ توسط جامعه‌ی مدرسین و بالاخره ادعای اخیر اعلمیت کسی است که هنوز اجتهاد و فقاهتش زیر سوال است اعتراض کرده است.

لازم به ذکر است که در جریان سفر پاییز ۱۳۸۹ آقای خامنه‌ای به قم، آیت‌الله وحید حاضر به ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی نشد. در سفر طولانی‌مدت مقام رهبری به قم، تلاش‌های فراوانی از سوی روحانیون حکومتی از جمله صادق لاریجانی (داماد آیت‌الله وحید و رئیس قوه قضائیه) و آیت‌الله استادی (امام جمعه موقت قم) برای قانع کردن آیت‌الله وحید جهت دیدار با رهبر صورت گرفت، اما این مرجع تقلید سنتی به هیچ وجه حاضر به دیدار با آقای خامنه‌ای و مشروعیت بخشیدن به مقام حوزوی وی نشد. گفته می‌شود که وی حتی با حضور آقای خامنه‌ای در بیت خود نیز مخالفت کرده بود.

این در حالی است که در همان سال، آیت‌الله وحید دیدارهای متعددی با برخی زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنها انجام داده و به درد دلهای آنها گوش کرده بود و مدتی پس از سفر رهبر به قم، طی سخنرانی تندی اسلامیت نظام را زیر سؤال برد. وی در این سخنرانی که در جریان درس خارج وی در اسفند ۱۳۸۹ صورت گرفت، نظام را «دستگاه فاسد» خواند و گفت که مقامات جمهوری اسلامی به نام دین، در پی حفظ قدرت هستند. در تیرماه ۱۳۹۲ آیت الله وحید بیش از یک ساعت با اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مشهد دیدار کرد. وی روابط حسنه ای با مرحوم آیت‌الله منتظری داشت و در نخستین ساعات رفع حصر فقیه عالیقدر در سال ۱۳۸۱ به استقبال وی شتافت .

از آیت‌الله حسین وحید خراسانی متولد ۱۳۰۰ نیشابور به عنوان زعیم حوزه‌ی علمیه‌ی قم یاد می شود. درس اصول وی پرشمارترین درس خارج حوزه های شیعی است و روزانه بیش از دو هزار طلبه در آن شرکت می‌کنند.
قبل از آیت الله وحید، مرحوم آیت الله منتظری و مرحوم آیت الله آذری قمی در سال ۱۳۷۶ مرجعیت آقای خامنه ای را «ابتذال مرجعیت شیعه» خوانده بودند. مرحوم آیت الله سیدمحمد حسین فضل الله و آیت الله موسوی اردبیلی نیز از جمله مراجعی به حساب می آیند که به نحوی از مرجعیت رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرده اند.