پیش‌نویس قطعنامه‌ای کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا درباره ایران تصویب شد

By سحام, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width: ,

european_parliament_logo-ٍکمیته روابط خارجی پارلمان اروپا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در مورد “راهبرد اتحادیه اروپا در مورد ایران” تصویب کرده است.

این پیش‌نویس، ضمن حمایت از توافق هسته ای ژنو و بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا، از اقدام حسن روحانی در تنظیم منشور حقوق شهروندی استقبال کرده و در عین حال، “نقض پیوسته و سیستماتیک حقوق بشر” در جمهوری اسلامی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

بنا به گزارش بی بی سی فارسی٬‌کمیته روابط خارجی در این بیانیه خواستار انجام تمام اقدامات لازم برای شروع به کار دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران تا پایان سال ۲۰۱۴ شده و از هیات های پارلمانی اروپا خواسته است که در صورت سفر به ایران، با منتقدان حکومت، فعالان جامعه مدنی و زندانیان سیاسی ایران ملاقات کنند.

انتشار پیش‌نویس کمیته روابط خارجی، در رسانه های محافظه کار ایران بازتاب گسترده ای داشته و نشانه ای از دخالت اروپا در مسائل داخلی کشور معرفی است. از جمله خبرگزاری های فارس، تسنیم و نسیم، نزدیک به سپاه پاسداران، با برجسته کردن بخش هایی از این قطعنامه که مضامین انتقادی صریح تری دارند، آن را به عنوان تیتر اصلی خود منتشر کرده اند.

ماریا مونیز داورنیسا، نماینده اسپانیایی پارلمان اروپا، که پیش‌نویس اخیر با امضای او تهیه شده است، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این متن، مجموعه ای از “پیشنهادها” در خصوص روابط اتحادیه اروپا و ایران است.

“ماریا مونیز داورنیسا نماینده اسپانیایی پارلمان اروپا، که پیش‌نویس اخیر با امضای او تهیه شده است، در گفتگو با بی بی سی فارسی گفته که این متن، با اکثریت بالایی مورد تصویب اعضای کمیته روابط خارجی قرار گرفته و انتظار می رود در صحن پارلمان اروپا نیز به تصویب برسد”

وی در عین حال افزود که پیش نویس، با اکثریت بالایی مورد تصویب اعضای کمیته روابط خارجی قرار گرفته و انتظار می رود در صحن پارلمان اروپا نیز به تصویب برسد.

 

درخواست صدور ویزا برای احمد شهید

در بخشی از پیش‌نویس مصوب کمیته روابط خارجی، از دولت ایران خواسته شده که با “صدور سریع و بدون قید و شرط ویزای ورود برای گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل”، امکان سفر به ایران را برای احمد شهید و همکارانش فراهم کند.

حکومت ایران، تاکنون اجازه سفر به این کشور را به احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نداده است.

کمیته روابط خارجی، ضمن استقبال از آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی ایران از جمله نسرین ستوده، خواستار آزادی تمام مدافعان حقوق بشر، زندانیان سیاسی، فعالان صنفی و کارگری و معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ شده است.

این کمیته، در عین حال در مورد اتهامات حاکی از وجود “شکنجه، محاکمه های غیرعادلانه از جمله در مورد وکلا و مدافعان حقوق بشر و مصونیت ناقضان حقوق بشر” ابراز نگرانی شدید کرده است.

“نمایندگان کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، از ‘درخواست فوری ۷۷۲ روزنامه نگار ایرانی از رئیس جمهور ایران برای عمل به وعده خود و بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران’ حمایت کرده اند”

پیش نویس تهیه شده، راجع به “تعداد زیاد اعدام ها در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴” و از جمله اعدام افراد زیر ۱۸ سال نیز ابراز نگرانی کرده و در عین حال، ظاهرا در اشاره ای به زمان شروع به کار دولت جدید، افزوده که بیشتر اعدام های سال ۲۰۱۳ در ۵ ماه اول این سال انجام شده اند.

نمایندگان کمیته روابط خارجی، در بخشی دیگر از این پیش نویس، از “درخواست فوری ۷۷۲ روزنامه نگار ایرانی از رئیس جمهور ایران برای عمل به وعده خود و بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران” حمایت کرده اند.

این روزنامه نگاران در اوایل بهمن ماه از رئیس جمهور خواسته بودند که برای بازگشایی این تشکل صنفی، که در پی انتخابات ۱۳۸۸ از ادامه فعالیت بازداشته شده بود، تلاش کند.

 

حمایت از توافق ژنو

اعضای کمیته روابط خارجی در قسمت دیگری از پیش‌نویس خود، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران را مبتنی بر “استانداردهای دموکراتیک” رایج در اتحادیه اروپا ندانسته اند، اما تغییرات ایجاد شده بعد از انتخابات ۱۳۹۲ را مورد توجه قرار داده اند.

امضاکنندگان پیش‌نویس، تاکید کرده اند که حسن روحانی رئیس جمهور برای “برقراری روابط بازتر و سازنده تر میان ایران و غرب اعلام آمادگی کرده” و افزوده اند که تحولات داخلی ایران و موافقتنامه هسته ای ژنو، “دریچه ای را به سوی فرصت های جدید برای انجام اصلاحات در ایران و بهبود روابط با اتحادیه اروپا باز کرده است”.

“پیش ‌نویس نمایندگان، خواستار انجام تمام اقدامات لازم برای شروع به کار دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران تا پایان سال ۲۰۱۴ شده و از هیات های پارلمانی اروپایی خواسته است تا در صورت سفر به ایران، با منتقدان حکومت، فعالان جامعه مدنی و زندانیان سیاسی ایران ملاقات کنند”

اعضای کمیته، مذاکرات اخیر تهران و گروه ۱+۵ را زمینه ساز برقراری “روابط سازنده تر میان ایران و اتحادیه اروپا” دانسته و تاکید کرده اند که با رفع نگرانی های جامعه بین المللی در مورد برنامه هسته ای، باید تمام تحریم‌های وضع شده علیه این کشور به تدریج برداشته شوند.

این نمایندگان، ضمن تاکید بر اینکه در مورد پرونده هسته ای “هیچ راه حلی جز مذاکرات صلح آمیز وجود ندارد”، از موافقتنامه هسته ای ژنو حمایت کرده و بر لزوم دستیابی به توافق نهایی میان ایران و قدرت های جهانی در مهلت مقرر تاکید کرده اند.

موافقتنامه ژنو، در اوایل آذر میان ایران و قدرت های جهانی به امضا رسید و به موجب آن، طرفین در مهلتی ۶ ماهه تلاش می کنند به مجموعه ای از توافقات نهایی در مورد برنامه هسته ای تهران و رفع تحریم های بین المللی دست یابند.