امیدواری برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران تا 22 بهمن

By Fan, in سر خط خبرها on . Tagged width:

توقف فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و پلمپ دفتر این انجمن، همه در سال 88 و به وسیله دادستان سابق تهران، سعید مرتضوی صورت گرفت.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم امید به بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران بیشتر شد. حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی بارها از بسته شدن “انجمن صنفی روزنامه نگاران” و “خانه سینما “انتقاد کرده بود. انتقاد هایی که به ساخته شدن چهره متفاوت او با رقیبانش کمک زیادی کرد.

با وجود اینکه از چند ماه قبل اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران از رفع موانع سر راه بازگشایی این نهاد صنفی سخن می گویند اما همچنان ازسرگیری فعالیت آن در ابهام است.در آخرین تلاش برای باز گشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران صدها تن از خبرنگاران در حال جمع آوری نامه ای برای رئیس جمهوری هستند که در آن خواستار تصریح در روند بازگشایی انجمن شده اند.

“بهروزگرانپایه”عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران درگفت وگو با “تدبیر“ابراز امیدواری می کند که در ایام سالگرد انقلاب دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران نیز مجال بازگشایی پیدا کند.

 آخرین اقدامی که برای بازگشایی صنف انجمن روزنامه نگاران انجام شده چیست؟

وزارت ارشاد، وزارت کار و وزارت اطلاعات به صورت هماهنگ و براساس دستور شخص آقای رئیس جمهوری، مقدمات بازگشایی انجمن را انجام داده اند .موانعی که به لحاظ حقوقی برای بازگشایی انجمن وجود داشت در حال رفع شدن است. می توانم بگویم که خبرهای مثبت و امیدوار کننده ای وجود دارد.

دقیقا چه موانعی هنوز بر سر راه بازگشایی انجمن باقی مانده است؟

دفتر انجمن به درخواست وزارت اطلاعات در سال 88 پلمپ شد، در حال حاضر از جمله کارهایی که باید صورت پذیرد این است که درخواست فک پلمپ از طرف وزارت اطلاعات به دادگستری داده شود تا پس از حذف شکایت، دفتر انجمن فک پلمب شود. اما هفته گذشته آقای اژه ای دادستان کل کشور نکته ای را مطرح کرده اند مبنی براین که انجمن نهادی سیاسی بوده است، بنابراین باید تغییراتی در اساسنامه و هیات مدیره صورت پذیرد تا امکان فعالیت داشته باشند.

در واقع اگر این دیدگاه بخواهد موثر باشد، خود مانعی است که ممکن است در فرایند بازگشایی انجمن مشکل ایجاد کند.تاکید می کنم که انجمن اساسا هیچ نوع فعالیت سیاسی انجام نمی داده و هیچ نوع حکمی مبنی بر داشتن جرم یا تخلف که از اساسنامه خود عدول کرده باشد در هیچ مرجع و دستگاه قضایی صادر نشده است .

آیا شخص خاصی از طرف دولت  مسوول رفع موانع برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران شده است؟

برای رفع این موانع هیات مدیره انجمن پیگیری هایی به لحاظ حقوقی انجام داده است. علاوه بر این دستگاه های اجرایی که متولی امر نهادهای صنفی هستند، به خصوص اداره کار باید پیگیری هایی در این زمینه انجام دهند. ما هم امیدواریم که این موانع و مشکلات به زودی برداشته شود. این بازگشایی نیازمند گفت و گو و رایزنی برای اطمینان بخشی نسبت به فعالیت صرفا صنفی و حرفه ای توسط انجمن صنفی روزنامه نگاران است.

دولت و وزارت ارشاد در این خصوص همکاری های لازم را با شما داشته اند؟

هر چند ممکن است نسبت به کندی فعالیت های دولت انتقادهایی وجود داشته باشد ولی در مجموع باید بگویم که رویکرد مثبتی نسبت بازگشایی انجمن وجود داشته و دارد و همین است که موجب امیدواری ما روزنامه نگاران شده  است. فکر می کنم یکی از اولویت های دولت بازگشایی صنف انجمن است که اثر سیاسی اجتماعی خوبی را می تواند در جامعه ایجاد کند.

فکر می کنید انجمن صنفی روزنامه نگاران چه زمانی بازگشایی شود؟

زمان دقیقی نمی توان برای آن در نظر گرفت اما فکر می کنیم انجمن تا دهه فجر و حتی زودتر بازگشایی شود. امیدواریم به دلیل فضای دهه فجر است که امید را به صورت تاریخی در ذهن زنده می کند و جنبه نمادین دارد؛ بازگشایی انجمن هم از این نظر یک مژده برای اهالی صنف مطبوعات شامل خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان باشد.