از کروبی تا لاریجانی!

By سحام, in يادداشت ها on . Tagged width: , ,

سخنان هفته گذشته علی مطهری در انتقاد از قوه قضائیه ما را نا خودآگاه به یاد ماجرای نماینده مردم همدان در مجلس ششم می اندازد.
در ششم آذرماه ۷۹ بود که حسین لقمانیان٬ در نطق پیش از دستور خود انتقاداتی را برعلیه قوه قضائیه وقت مطرح نمود. لقمانیان در نطق خود که درفضای سیاسی آن روزها چندان آرام و آشنا نبود گفته بود: “کشوری که در آن عدل برقرار نباشد دچار هرج و مرج خواهد شد و در چنین فضایی فرصت طلبان، گندم نمایان جو فروش، خائنان داخلی و دشمنان جهانی، خانه خالی از خان خدا را بی صاحب می انگارند و چپاولش می کنند.”
این نماینده مجلس در ادامه سخنانش افزوده بود:«کارد دادگاه مطبوعات گلوی آزادی بیان مطبوعات و افراد را بریده است و ساحت مجلس قانون گذاری را در تیررس تهدید نهاده است، نهاد قضایی که باید افق امید برای دادگری و بالندگی دیگر ارگان های دولتی و بستر حق و قانون باشد و روح آزادگی و دموکراسی در مردم و خدمتگزاران مردم بدمد، ابزار قانون شکنی و حق کشی و شبح ترس و ناامیدی گشته است.»
لقمانیان در ادامه سخنانش به بستن مطبوعات، زندانی کردن روزنامه نگاران و شخصیت هایی همچون عزت الله سحابی و عبدالله نوری و برخورد با ملی-مذهبی ها اعتراض نموده بود.
این جملات را قوه قضائیه وقت که هاشمی شاهرودی بر صندلی ریاست آن تکیه کرده بود٬ تاب نیاورد و در اندک زمانی لقمانیان دستگیر وبه اوین منتقل شد.
اکنون علی مطهری نیز در پی انتقاداتش به عدم استقلال قوه قضائیه در شرف محاکمه شدن است٬ یا حداقل این روزها تهدیداتی در این زمینه به گوش میرسد. مطهری درنطق پیش از دستور خود ضمن غیرقانونی و غیر شرعی خواندن حصر بدون محاکمه مهدی کروبی و میرحسین موسوی گفته بود: “تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود را نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می خواهد اتهام بزند و تحلیل کند، این بحران حل نخواهد شد”.
اینبار نیز همچون گذشته قوه قضائیه سخنان نماینده مردم را در مجلس را تاب نیاورد و اکنون دادستانی برعلیه مطهری اعلام جرم نموده است.
شاید بی دلیل نبود که در مهرماه ۱۳۸۹ مهدی کروبی در اعتراض به طرح تئوریزه شده از دفتر رهبری با نام نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس اعتراض نمود و در نامه خطاب به نمایندگاه مجلس نوشت: “چنین اقدامی نه تنها در تاریخ مجالس ایران که در تاریخ پارلمان جهان نیز بی سابقه است و البته شرم آور. آن گونه که در این طرح آمده، می توان برای تنبیه یک نماینده نطق او را به تعویق انداخت و عضویت او در مجامع و حتی هیات رئیسه مجلس و کمیسیون ها لغو کرد. به راستی چگونه می توان با اجرای چنین طرحی از عزت و استقلال یک نماینده نیز سخن گفت؟”
رئیس مجلس های سوم و ششم که اکنون در حصر به سر می برد آن طرح را بی اثر کردن تمامی سوابق مشروطه در یک صد سال اخیر در ایران دانسته بود که منجر به از بین رفتن اجازه حرکت نمایندگان مجلس برای وظیفه نمایندگی آن ها می شود.
در سال ۷۹ پس از آنکه لقمانیان بازداشت و به اوین منتقل شد٬ مهدی کروبی از پشت تریبون مجلس اعلام کرد که تا مادامی که قوه قضائیه این نماینده مجلس را آزاد نکند در مجلس حاضر نخواهد شد. پس از این سخنان بود که وی مجلس را ترک گفت و به منزلش رفت و تاکید نمود تا زمانی که نمایندگان مجلس از مصونیت در نطق برخوردار نباشند به مجلس برنخواهد گشت.
این اعتراض مدنی و حمایت مهدی کروبی باعث شد ساعاتی بعد لقمانیان از زندان آزاد شود.
مهدی کروبی در همان نطق خطاب به قاضی قوه قضائیه می گوید که “بدان قلم و حکم تو ضربه ای است که به خانه ملت زده شده” و تاکید می کند که بر اساس اصول قانون اساسی٬ این قوه به حقوق قوه قانون گذاری تجاوز نموده است.
اکنون علی لاریجانی بر این پست تکیه زده است. او اکنون ریاست مجلسی را دارد که در آن نطق بی طرفانه نماینده اش تحمل نمی شود و در اندک مدتی همچون ماجرای لقمانیان بر علیه مطهری اعلام جرم می شود.
اگر چه وابستگی حزبی لقمانیان با علی مطهری قابل مقایسه نیست و اگر چه نزدیکی فرزند شهید مطهری به پایه های اصلی حکومت غیرقابل انکار است٬ لیکن در صورت بروز اتفاقی مشابه برای این نماینده منتقد تهران٬ همگان به خوبی می دانند که میان این ریاست مجلس تا آن رئیس دربند و محصور٬ تفاوت از زمین تا آسمان است.
حال باید دید علی لاریجانی می توانید اعلام جرم برادرش بر علیه برادر همسرش را خنثی کند؟ یا بنا به آنچه که خود علی مطهری امروز در واکنش به اقدام قوه قضائیه که در سایت فیلتر شده اش گفته: «این عمل علاوه بر این که یک عمل مجرمانه است، نشان می دهد که این قوه دنبال تبلیغات و ایجاد رعب برای سایر منتقدان است.»