نشست احزاب با وزیر کشور / کرباسچی : کروبی با جرات حزب تاسیس کرد

By Fan, in اخبار اصلی سر خط خبرها on . Tagged width: , , ,

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: تنها شخصی که در مقام ریاست مجلس، با جرأت حزب تشکیل داد، جناب آقای کروبی بود.

غلامحسین کرباسچی در نشست وزیر کشور با نمایندگان و دبیران کل احزاب و گروه‌های سیاسی که صبح امروز شنبه در محل وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به توجه قرآن به احزاب، گفت: در زمان معصوم و پیغمبر راه روشن است؛ بنابراین اگر اختلافی پیش بیاید احزاب می‌توانند در مسیر حق و عدالت باشند و یک حزب باید تابع معصوم و ولایت باشد اما در زمان غیبت که ما از حضور معصوم، محروم هستیم، مثل دیگر مسائل شرعی که باید به اجتهاد رجوع شود، احزاب می‌توانند زمینه‌ای برای این باشند که مردم از آنها اجتهاد کنند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه “ما در هیچ حزبی نباید خود را حق مطلق بدانیم”، تصریح کرد: زمینه تفاهم اساساً این است که ما خود را در هیچ‌یک از احزابی که هستیم، حق مطلق ندانیم.

وی همچنین گفت: ماموریت اصلی وزارت کشور، بحث سیاسی و امنیتی است که در این راستا در موضوع امنیت، دستِ بازی دارد اما در بحث سیاسی، امر انتخابات مدنظر است.

کرباسچی اضافه کرد: در دولت مرحوم مصدق اعلام شد که دو هدف اصلی وجود دارد؛ یکی نفت و دیگری اصلاح قانون انتخابات، به این دلیل که دربار در این مسیر شرکت نداشته باشد.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی همچنین از اینکه در مباحث سیاسی کار مطالعاتی نمی‌شود ابراز تاسف کرد و گفت: باید زمینه‌ای فراهم آورد تا مبانی ایدئولوژیک بررسی شود.

وی در ادامه، حضور شخصیت‌های سیاسی و مورد توجه قرار دادن احزاب از سوی آنها را یک ضرورت خواند و اظهار کرد: تنها شخصی که در مقام ریاست مجلس سینه سپر کرد و با جرأت، حزب تشکیل داد، جناب آقای کروبی بود و اصلاً بحث عدم حضور شخصیت‌ها که در شکست یا پیروزی‌ها بحث مورد توجهی است، نیاز به بازنگری دارد.

منتجب نیا : دولت قبل با فرهنگ تحزب مقابله می کرد

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی نیز با اشاره به اهمیت «حزب» در نظام‌های سیاسی، بر لزوم توجه بیشتر وزارت کشور به این مقوله تاکید کرد و گفت: حزب ارزش است و ضد ارزش نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا اظهار کرد: اگر در کشورمان شاهد هستیم که حزب نهادینه نشده است، اگر ملاحظه می‌کنیم که در ایام انتخابات بر روی شایستگان کمتر تکیه می‌شود و پس از انتخابات شایسته‌سالاری آنچنان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و فضای امنیتی بجای فضای سیاسی در کشور حاکم می‌شود و اگر تحمل جامعه در رابطه با دیدگاه‌های متفاوت و مختلف پایین است، همه و همه اینها در اثر این است که برخی مسئولان نسبت به وظیفه خود در مورد تحزب و فرهنگ‌سازی تحزب در جامعه عمل نکرده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه “برخی از احزاب نیز نتوانستند با عملکرد مثبت خود به نهادینه شدن تحزب در جامعه کمک کنند”، گفت: در دولت قبل شاهد این بودیم که با فرهنگ تحزب مقابله می‌شد ولی در دولتی که هدفش را تحقق مردم‌سالاری دینی و توجه به مردم قرار داده، انتظار این است که احزاب که چکیده مردم و عصاره سیاسی مردم هستند مورد توجه بیشتر واقع شوند و وزارت کشور برای آنها برنامه داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به بخشی از وظایف ذاتی وزارت کشور اشاره کرد و افزود: وزارت کشور ضامن تحقق مسائل سیاسی و دفاع از حقوق حقه آحاد مردم است و باید در ارتباط با احزاب و نهادینه شدن هرچه بیشتر فرهنگ تحزب برنامه‌ریزی کند و از طریق رسانه‌های مختلف برای جامعه تبیین کند که حزب ارزش است و ضد ارزش نیست و جزو نهادهای انقلاب است نه بیگانه با آن.

منتجب‌نیا با بیان اینکه “وزارت کشور باید با آغوش باز در مورد احزاب برخورد کند”، تصریح کرد: وزارت کشور از تأسیس احزاب استقبال کند و باید توجه داشت که از تکثر احزاب و صداها نباید نگران باشیم.

وی با بیان اینکه “جامعه از صدای مخرب و کسانی که بازی و قاعده بازی سیاسی را رعایت نمی‌کنند، ضربه می‌بیند نه از تکثر احزاب و صداها”، تاکید کرد: وزارت کشور باید برای احزاب بعد از تأسیس برنامه‌ریزی کند. در واقع یک برنامه مستمر داشته باشد و علاوه بر اینکه در جامعه تحزب را فرهنگ‌سازی می‌کند برای کادرهای احزاب نیز جهت آموزش بیشتر برنامه‌ریزی کند.

منتجب‌نیا با بیان اینکه “احزاب حلقه وصل بین مردم و حکومت هستند”، گفت: اگر احزاب تقویت شوند، دولت نیز تقویت می‌شود؛ چراکه احزاب در کادرسازی و معرفی نیروهای مفید، مؤثر هستند.

وی با بیان اینکه “وزارت کشور باید در ارتباط با وظایف خود در مورد احزاب تلاش بیشتری کند”، افزود: دولت تدبیر و امید سیاست خارجی خود را به دست وزیر خارجه سپرده و موفقیتی بزرگی نیز تاکنون در این عرصه کسب شده است. ما نیز از دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور می‌خواهیم که سیاست‌ داخلی را به گونه‌ای تدوین کند که برخی از بی‌تحملی‌ها، بی‌صبری‌ها و برخوردهای غلط به برخوردهای کرامت‌آمیز که قرآن و اسلام بر آن تاکید دارند تبدیل شود تا مردم بتواند در برهه‌های مختلف از جمله انتخابات، در کنار هم فعالیت کند.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی همچنین با اشاره به مشکلاتی که برخی احزاب در دولت قبل با آن مواجه شدند، گفت: از وزارت کشور می‌خواهیم که در مورد وضعیت این احزاب، یعنی احزابی که مورد بی‌مهری قرار گرفتند، تعیین تکلیف کند.

منتجب‌نیا در پایان با اشاره به اینکه “یکی از این احزاب دو میلیون درخواست عضویت داشته است”، گفت: تمام اسناد و مدارک آن حزب به تاراج رفته است و هیچ مقام و نهادی مسئولیت این کار را نپذیرفته است.

راکعی : بر اساس چه قانونی  یک حزب منحل می شود؟

دبیرکل جمعیت زنان نواندیش نیز در سخنانی گفت: با توجه به امیدهای شکل گرفته در این دولت، امیدواریم این دولت از احزاب حمایت کند. فاطمه راکعی اظهار کرد: این دولت، دولتی است که ابعاد مختلفی را برای سعادت و توسعه کشور ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور درباره تحزب مبنی بر اینکه مردم‌سالاری بدون وجود تشکل‌های حزبی ناقص است و نمی‌توان بدون آنها به اهداف رسید، تاکید کرد: حزب باید خواست و اراده مردم را به مسئولان برساند.

دبیرکل جمعیت زنان نواندیش همچنین گفت: در دولت‌های گذشته جمعیت زنان نواندیش با محدودیت‌های بسیاری روبرو بود و متاسفانه آخرین مجمع عمومی ما که برای برگزاری آن نامه‌نگاری انجام داده ‌بودیم، برگزار نشد و به ما گفته شد باید اسامی تمام کسانی را که قرار است در این جمع حضور یابند اعلام کنید.

دبیرکل جمعیت زنان نواندیش خاطرنشان کرد: اگر اعضای یک حزب یا دبیرکل آن مرتکب جرمی شوند، باید جور آن را خودشان بکشد و این ربطی به منحل شدن احزاب ندارد. اگر چنین اتفاقی می‌افتد باید گفته شود که بر اساس چه قانونی آن حزب منحل شده است.