درخواست مادر ستار بهشتی برای برگزاری دادگاه عادلانه

By سحام, in اخبار اصلی سر خط خبرها on . Tagged width: ,

sattar-beheshti-gohar-eshghi-sahamnews2سرانجام پس از یک سال وقفه، اولین جلسه محاکمه ستار بهشتی قربانی شکنجه در بازداشتگاه فتاروز پنجم آبان برگزار می شود.

«ستار بهشتی» وبلاگ‌نویس رباط‌کریمی نهم آبان سال ۱۳۹۱ توسط پلیس «فتا» دستگیر شد و چهار روز بعد دادستان کل کشور خبر فوت او را تایید کرد. وی ۱۸ آبان در بهشت‌زهرای رباط‌کریم، به خاک سپرده شد.

پس از قتل ستار بهشتی پای این پرونده به مجلس کشیده شد و کمیته‌ای برای تحقیق و تفحص در این‌باره تشکیل شد. نهایتا هم گزارشی از قتل وبلاگ‌نویس رباط کریمی در مجلس قرائت شد؛ گزارشی که البته بخش‌هایی از آن در صحن علنی قرائت نشد و این موضوع اعتراض برخی از نمایندگان را به‌دنبال داشت که به «پاراگراف گمشده» معروف شد؛ در گزارش کمیته حقیقت‌یاب کمیسیون امنیت ملی مجلس که توسط مهدی دواتگری تهیه شده بود آمده «با توجه به اینکه تحت نظرگاه پلیس فتای تهران بزرگ «بازداشتگاه» تلقی نمی‌گردد، نگهداری متهم متوفی در تحت نظرگاه پلیس فتای تهران بزرگ توجیه قانونی نداشته است.

همچنین تحت نظرگاه از حداقل استانداردهای قانونی برخوردار نبوده و افسر نگهبان وقت نیز مراقب وضعیت عمومی و فردی متهم متوفی نبوده است.» در بخش دیگر این گزارش عنوان شده: «با توجه به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی و با عنایت به اقرار صریح متهم متوفی به ارتکاب بزه انتصابی، تفهیم اتهام و صدور قرار تامین، موجبی برای اعمال فشارهای فیزیکی و روانی خودسرانه به متهم وجود نداشته و فاقد مجوز قانونی بوده است.» بر اساس این گزارش آخرین نظریه کمیسیون پزشکی قانونی تاکیدشده محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده «شوک» باشد که در صورت احراز ایراد ضرب یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی این عوامل می‌تواند عامل شوک مذکور باشد.

دادگاه عادلانه و علنی برگزار شود تا خون پسرم پایمال نشود

گوهر عشقی مادر ستار بهشتی در رابطه با کیفرخواست صادره به «شرق» گفت: رای دادستان پرونده برای ما غیرمنتظره بود به این دلیل که تا پیش از این تمام صحبت‌ها مبنی بر قتل عمد بود. خود آقای محمد شهریاری دادستان پرونده ستار بارها در صحبت‌هایشان گفته بودند که یک نفر بوده که تا آخرین نفس با ستار بوده است.

او افزود: فردی که ستار را به قتل رسانده «ا. ت» است که خود او در حضور من و دخترم و وکیل پرونده ستار اقرار کرد که ستار را کشته است، حتی ما را قسم می‌داد که تو را به مرتضی علی من را ببخشید.

او با بیان اینکه من از متهم پرسیدم که پسرم زیر شکنجه‌های تو چه می‌گفت، افزود: ستار می‌خندید و من می‌زدم، آنقدر ستار مرا مسخره کرد و من هم آنقدر زدم که تا آخر کار زیر دست من رفت. مادر ستار بهشتی در مورد پیگیری‌های انجام‌شده در این رابطه گفت: «به جز آقای علی مطهری هیچ‌کسی از هیچ نهادی به ما سر نزد و حتی با اینکه مجلس هم موضوع را پیگیری کرد اما هیچ اتفاقی تاکنون نیفتاده است.»

او افزود: خانم پورفاضل وکیل پرونده پسرم اکنون پیگیر موضوع هستند و به این حکم اعتراض کرده‌اند. تنها خواسته من به‌عنوان یک مادر این است که دادگاه کاملا عادلانه و علنی برگزار شود تا خون پسرم پایمال نشود.

گوهر عشقی یادآور شد: من به آقای ناطق‌نوری و دفتر رهبری نامه نوشتم و هر جایی که توانستم پیگیری کردم.

معتقدم قتل عمد است

همچنین گیتی پورفاضل وکیل خانواده ستار بهشتی به «شرق» گفت: معتقد هستم که این قتل عمد است و به نظریه بازپرس اعتراض کردم و قرار شد نظریه من و بازپرس پرونده به دادگاه برود و رسیدگی شود که این قتل عمد است یا شبه‌عمد.
وی با بیان اینکه پرونده به دادگاه ۱۰۵۷ رفته است گفت: من به دادگاه رفتم و قاضی گفت می‌خواهیم کل پرونده را یکجا رسیدگی کنیم. یعنی اختلاف نظر شما و بازپرس و دادستان را با هم رسیدگی کنیم. فاضل افزود: آقای شهریاری بازپرس پرونده بارها اذعان کرده است که ستار بهشتی به عمد به قتل رسیده است و الان نمی‌دانم چرا رای ایشان تغییر کرده و حالا شبه‌عمد شده است. در این مورد حتی دلایل و مدارکم را به دادگاه داده‌ام اما متاسفانه بدون بررسی پرونده را به شعبه ۱۰۵۷ فرستاده‌اند. پورفاضل گفت: حتی بر اساس گزارش مجلس هم می‌توان فهمید که قتل عمد اتفاق افتاده است.