نشاط پس از ۱۴ سال به دکه‌های روزنامه فروشی بازمی‌گردد

By سحام, in اخبار جامعه سر خط خبرها on . Tagged width:

neshat-newspaper-sahamnewsماشاءالله شمس‌الواعظین، سردبیر روزنامه‌ی «نشاط» از انتشار این روزنامه در مهرماه خبر داد.

او در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که برای شروع فعالیت خبری، چند گزینه از جمله روزنامه‌های «اقبال» و «نشاط» را پیش رو داشتیم، اظهار کرد: در مجموع، با توجه به سابقه‌ی روزنامه‌ی «نشاط»، سیستم حرفه‌یی، گرایش میانه‌روی‌، سابقه‌ی افکار عمومی و احساس خویشاوندی که جامعه و مخاطب با این روزنامه دارد، تصمیم گرفتیم که روزنامه‌ی «نشاط» را منتشر کنیم.

او با بیان این‌که روزنامه‌ی «نشاط» مهرماه امسال منتشر می‌شود، اظهار کرد: از جنبه‌ی محتوایی، خط مشی‌ای را برای روزنامه‌ی «نشاط» در نظر گرفتیم تا بتوانیم برای دستیابی به اطلاعات حقیقی و موثق، هر تلاشی را که می‌توانیم انجام دهیم.

شمس‌الواعظین در ادامه، مرام‌نامه‌ی این روزنامه را شامل چند بند دانست و به این ترتیب به آن‌ها اشاره کرد:

1- روزنامه‌ی «نشاط» شرافت حرفه‌یی را سرلوحه‌ی برنامه‌ی خود قرار داده و از به کار بردن هر نوع ادبیات خشن و برخلاف مسائل و رفاه عمومی پرهیز می‌کند.

2- روزنامه‌ی «نشاط» حق حفظ حریم فردی، خصوصی و اسرار مردم را حفظ و به آن احترام می‌گذارد.

3- حفظ حقوق و شهرت افراد، ممانعت از افترا و به کار بردن ادبیات نفرت‌انگیز، تهمت، توهین و مخدوش کردن چهره‌ی آحاد مردم، بخشی از معیارهای حرفه‌یی روزنامه‌ی «نشاط» است.

4- روزنامه‌ی «نشاط» احترام بایسته را به آداب، سنت‌های دینی‌، قومی‌، ملی‌ و عفت عمومی‌ بجا می‌آورد.

5- روزنامه‌ی «نشاط» از توسعه‌ی نظام‌های فرهنگی، اقتصادی‌، اجتماعی‌ و سیاسی میهن پشتیبانی می‌کند و در مناسبات بین‌المللی کشور از طریق تشویق گفت‌وشنودها همراه با احترام به طرف مقابل به ایجاد فضای آکنده از آرامش در مناسبات بین‌المللی مساعدت می‌کند‌ تا سایه‌ی عدالت‌ و تشنج‌زدایی برقرار شود.

6- روزنامه‌ی «نشاط» نسبت به ارزش‌های عام انسانی تعهد اخلاقی دارد و در این چارچوب، «نشاط» از به کار بردن یا ترویج هرگونه ادبیات خشونت‌بار، نفرت‌ساز،‌ تبعیض،‌ نژادپرستی‌، استعمار نوین‌ و به کار بردن خشونت در تعامل دولت‌ها و ملت‌ها، مانند تحریم جلوگیری و تلاش می‌کند از مصیبت‌های مضر برای بشریت مانند فقر‌، جهل‌، بی‌سوادی‌، سوءتغذیه‌، به‌کارگیری کودکان در کارهای سخت و زیان‌آور، تبعیض علیه زنان،‌ توسعه‌نیافتگی‌ و عقب‌ماندگی سخن بگوید و فرهنگ آن را ترویج دهد.

7- روزنامه‌ی «نشاط» تلاش می‌کند به دولت و نظام سیاسی کشور در زمینه‌های گوناگون مانند کشف منابع و کانون‌های سوءمدیریت، فساد،‌ رشوه‌خواری‌،‌ نابرابری‌، بی‌عدالتی‌، جلوگیری از ترویج فرهنگ شهروند درجه‌ی یک و دو و دیگر ناهنجاری‌های جامعه کمک کند.

8- روزنامه‌ی «نشاط» در چارچوب امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور و احترام به این اصول به دولت و نهادهای مربوط کمک خواهد کرد.

9- روزنامه‌ی «نشاط» با این رویکرد، خود را روزنامه‌ای دانش‌محور و حرفه‌یی با تکیه بر اخلاق و سنت‌های دینی می‌داند و خود را در خدمت افکار عمومی قرار می‌دهد.

شمس‌الواعظین همچنین درباره‌ی ترکیب فنی این روزنامه، توضیح داد: دکتر لطیف صفری مدیرمسوول، شمس‌الواعظین سردبیر‌، احمد ستاری‌ مدیرعامل پروژه ، محمد عطریان‌فر رییس شورای راهبردی‌، لیلا رستگار و علی‌اکبر قاضی‌زاده، مدیران تحریریه‌ی این روزنامه هستند. همچنین در روزنامه‌ی «نشاط» روزنامه‌نگاران کاملا حرفه‌یی، اعضای تحریریه‌ را تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایسنا، روزنامه‌ی «نشاط» در سال 1377 با مدیرمسوولی لطیف صفوی و به سردبیری ماشاءالله شمس‌الواعظین اولین شماره‌ی خود را منتشر کرد؛ اما در سال 1378 با شکایت مدعی‌العموم، نیروی انتظامی و سه نفر از نمایندگان وقت مجلس به اتهام توهین به مقدسات، تحریک مردم و دانشجویان به اغتشاش و اهانت به نمایندگان مجلس، پرونده‌ای برای روزنامه‌ی «نشاط» تشکیل و موجب توقیف روزنامه شد. پس از پیگیری‌های فراوان، سرانجام هیأت منصفه‌ی مطبوعات دی‌ماه 1389 انتشار روزنامه‌ی «نشاط» را بدون مانع اعلام کرد و حالا پس از گذشت 14 سال این روزنامه روی دکه‌ی روزنامه‌فروشی‌ها قرار می‌گیرد.