نگاه امنیتی به ایرانیان خارج از کشور نداشته باشیم

By سحام, in سر خط خبرها on .

حسن روحانی در بخشی از سخنان خود در جلسه مشترک با مجلس، خواستار پرهیز از نگاه امنیتی به ایرانیان خارج از کشور و فراهم شدن تسهیلاتی برای رفت و آمد آنها به ایران شده و در عین حال تاکید کرده که در تعامل با کشورهای دیگر از ارزش‌های انقلاب عدول نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا تابش با اشاره به بخشی از اظهارات رییس جمهور در جلسه مشترک دولت و مجلس اظهار کرد: در این جلسه که حدود دو ساعت و ربع به طول انجامید، رییس مجلس از مواضع رییس جمهور در اجلاس سازمان ملل حمایت کرد و صحبت های ایشان بیانگر تعامل مجلس با دولت بود که امیدواریم در عمل هم متجلی شود.

وی افزود: رییس جمهور نیز در سخنانی وضع کشور را از زمان تحویل ریاست جمهوری تشریح کرد و با اشاره به تنگناهای اقتصادی و سیاسی، تلاش دولت را برای فائق آمدن بر مشکلات با اتخاذ تدابیر ویژه مورد تاکید قرار داد و ابراز کرد که تلاش کارگزاران دولت بر کاهش مشکلات مردم خصوصا در عرصه اقتصادی است و در راستای این تلاش از اهرم دیپلماسی و سیاسی هم استفاده خواهد کرد.

نماینده اردکان به ارائه گزارش رییس جمهور از سفر خود به قرقیزستان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: آقای روحانی به مذاکرات خود با روسای جمهور چین و روسیه در بیشکک پرداخت و در ادامه دستاوردهای سفر به نیویورک، ملاقات با روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای مطرح اروپایی، مذاکره تلفنی با اوباما و دیدار با ایرانیان در نیویورک را تشریح کرد و با قاطعیت گفت هر آنچه در توان دارد برای تحقق خواسته ها و مطالبات مردم انجام خواهد داد و از هیچ کوششی فروگذار نمی کند.

تابش ادامه داد: رییس جمهور در این نشست همچنین در عرصه دیپلماسی و تعامل با کشورهای اروپایی ابراز داشت که مردم – مخصوصا کسانی که حساسیت دارند – مطمئن باشند از آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی، ایده ها و نظرات امام و مقام رهبری عدول نخواهد کرد اما از هر اهرمی استفاده می کنند که فشار مشکلات بر مردم کمتر شود و ایران بتواند راه پر افتخار توسعه، پیشرفت و اعتلای خود را طی کند.

وی یادآور شد: آقای روحانی در این جلسه تاکید کرد که ایرانیان خارج از کشور سرمایه های گرانسنگ ایران و دل بسته به انقلاب و کشور هستند و باید تسهیلاتی فراهم شود که آنها امکان رفت و آمد به کشور را داشته باشند و از دید تنگ نظرانه و امنیتی به ایرانیان خارج از کشور که به تعبیر ایشان صدا و سیمای ایران در کشورهای دیگر هستند پرهیز شود.

این عضو مجلس همچنین اضافه کرد که رییس جمهور در این دیدار به نمایندگان اطمینان داده که همه مذاکرات و تعاملات در چارچوب ضوابط، ارزش ها و آرمانهای انقلاب بوده و در عین حال تاکید کرده که همه تلاش را برای حل مساله انرژی هسته یی و رفع تحریم ها به کار می گیرد.

تابش یادآور شد: آقای روحانی همچنین گفتند که مردم در انتخابات خواسته شان را مطرح کردند و ما متعهد هستیم به این خواسته ها جامه عمل بپوشانیم، چرا که شرعا و عرفا موظف به تحقق خواست مردم هستیم و از همه اهرم ها در این راستا استفاده می می کنیم. ایشان گفتند که به بیان دبیرکل سازمان ملل و مقامات ارشد ملاقات کننده با ایشان حضور تعیین کننده مردم در انتخابات تحسین برانگیز بوده و فضایی که پیش آمده تصویر جدیدی از ایران در افکار عمومی دنیا تداعی کرده و با اتکای به این تصویر مثبت می شود خیلی از کارها را سامان داد.

وی سخنرانی رییس جمهور در دیدار نمایندگان را متین، قاطع و سنجیده توصیف کرد و گفت که اظهارات آقای روحانی بارها مورد تشویق نمایندگان قرار گرفت و اگر این سخنان قابلیت پخش برای عموم را داشت بر آرای رییس جمهور می افزود.

نماینده اردکان در پایان افزود که سخنان رییس جمهور در نشست مشترک دولت و مجلس با حضور پر شمار نمایندگان از طیف های مختلف سیاسی همراه بوده و با وجود اینکه قرار بود مصباحی مقدم، بروجردی و جهانگیری نیز صحبت کنند، جلسه به سخنان روسای قوای مقننه و مجریه خلاصه شده است.