پیام تسلیت عبدالله مومنی و اسدی زیدآبادی از زندان اوین برای درگذشت رشید اسماعیلی

سحام نیوز: عبدالله مومنی و حسن اسدی زیدآبادی دو زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در پیامی درگذشت رشید اسماعیلی را تسلیت گفتند.

به گزارش کلمه، رشید اسماعیلی زندانی سیاسی و عضو شورای سیاست گذاری سازمان ادوار تحکیم وحدت و از اعضای ستاد شهروند آزاد، حامیان مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در بعدازظهر دوشنبه ۲۸ مردادماه درگذشت.

وی متولد سال ۱۳۶۱ و دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بشر بود. لیکن در سال ۸۵ با حکمی در کمیته انظباطی دانشگاه علامه از تحصیل محروم شده بود.

رشید اسماعیلی در سوم دی ماه ۸۸ نیز پس از احضار به اداره اطلاعات اصفهان دستگیر و هفتاد روز را در بازداشت به سر برده بود و پس از آزادی با قرار وثیقه در دادگاهی به یک سال و شش ماه حبس تعلیقی به مدت سه سال محکوم شد. وی پس از آن در روز هیجدهم شهریور ۹۱ در اصفهان دوباره دستگیر و سرانجام در ۲ آذرماه آزاد شده بود.

متن این پیام تسلیت به شرح زیر است:

ابر است که می‌رود

نه ماه،

نترس…

درگذشت یار و هم فکر، هم راه و هم بندمان مرحوم، رشید اسماعیلی، دشواری روزهای حبسمان را به تلخی کشاند.

واقعه نامنتظر فقدان این یاور مظلوم و زجرکشیده، خاطرات تلخ و شیرین روز‌ها و سال های همراهی و همکاری‌اش را به یادمان آورد و بی‌گمان ضایعه امروز یاد‌ها را فرصتی شد برای مرور کوشش‌های خستگی ناپذیر جوان مردی که در فکر نماند و به عمل گرایید و در «هنگامه» بر سر دعوی‌اش ماند.

مظالمی که طی بیش از یک دهه فعالیت فکری – سیاسی وی در عرصه دانشگاه، احزاب و رسانه بر او رفت ناروا بود و بی‌محابا؛ محرومیت از تحصیل و اشتغال؛ تهدید و بازداشت و محکومیت. با این همه او بی‌حد و حصر «آزادی» را دوست می‌داشت و فداکارانه به مردم سرزمین‌اش عشق می‌ورزید. آگاهانه باورمند دموکراسی بود و مشفقانه خیر خواه و تحول خواه. توسعه را انسانی می‌خواست و انسان را شایسته کرامت و عدالت. در اندیشه «حکمرانی خوب» بود و میهن‌اش را لایق حکمرانانی خوب‌تر می‌پنداشت؛ لیک چه جانکاه که: «وطن آرامت نبود/ آرامگاهت شد»

درگذشت رشید اسماعیلی گرچه پرونده سبز او نزد ناداوران جزم اندیش را مختومه ساخت، بسا امید که کارنامه سیاه ناقضان حقوقش از خاطر مردمان سبز اندیشمان نخواهد رفت.

ما این ضایعه و فقدان پر افسوس را به خانواده محترم اسماعیلی، جامعه فعالان دانشگاهی کشور و دوستان و همفکران آن مرحوم تسلیت می‌گوییم.

عبدالله مومنی – حسن اسدی زیدآبادی

زندان اوین