بررسی دوباره صلاحیت حسن روحانی در جلسه شورای نگهبان صحت داشت

rohani-hasan-sahamnews1سحام نیوز: احمد جنتی چند روز مانده به انتخابات، در جلسه شورای نگهبان، از اعضای این شورا می خواهد که صلاحیت آقای روحانی را دوباره مورد رای و بررسی قرار دهند.

بنا به گزارش سحام، خبرگزاری امنیتی فارس و خبرگزاری دولتی مهر با انتشار خبری در واپسین ساعات روز یکشنبه 19 خردادماه، به نقل از یک منبع آگاه از بررسی دوباره صلاحیت حسن روحانی در جلسه روز دوشنبه این شورا خبر داده بودند.

در آن روز خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود:”به دلیل اظهارات ضد امنیتی و غیرقانونی حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان تصمیم دارد تا صلاحیت این کاندیدا را در جلسه فردای خود مجددا مورد بحث و بررسی قرار دهد.”
اما این خبر در روز بعد از روی خروجی این دو خبرگزاری حذف شد.
فارس حتی در نخستین دقایق بامداد دوشنبه نیز با سه نماینده مجلس در حمایت از تجدیدنظر در صلاحیت روحانی و ردصلاحیت او مصاحبه منتشر کرد اما این سه مصاحبه نیز حذف شد.
روز دوشنبه، کدخدایی ضمن تکذیب این خبر به رسانه های گفته بود که ما چنین چیزی را نشنیده‌ایم. البته کدخدایی در ادامه گفته بود: “چنین مساله‌ای تاکنون وجود نداشته است، اگرچه ما طبق ماده 58 قانون انتخابات می‌توانیم بررسی مجدد صلاحیت را داشته باشیم و البته ممکن است تذکراتی را تا روز رای‌گیری به کاندیداهای محترم داشته باشیم.”
بنا به گزارش خبرنگار سحام، یکی از بزرگان نظام در جمع عده ای از فعالین سیاسی با شرح این ماجرا گفته است: “هنگامی که زمزمه کناره گیری آقای عارف از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری قوت گرفته بود، خبرگزاری فارس از رد صلاحیت آقای روحانی خبر داده بود. صبح روز بعد در جلسه شورای نگهبان، پس از بحث بودجه؛ احمد جنتی می گوید که می خواهیم صلاحیت آقای روحانی را دوباره مورد بررسی قرار دهیم.”
این چهره بلند پایه نظام در تشریح جلسه روز دوشنبه(20 خرداد) شورای نگهبان می افزاید: “این اظهارات جنتی، با واکنش تند برخی از فقها و حقوقدان های شورا روبرو می شود و این اعضاء به قصد اعتراض، تهدید به خروج از جلسه می کنند. لیکن پس از این برخورد، آقای جنتی از خواسته خود کوتاه آمده و سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به خبرنگاران، کل این واقعه را تکذیب می کند.”
این مقام ارشد نظام همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تمدید زمان رای گیری نیز اشاره می کند.
گویا برخی جریانات در راستای مهندسی انتخابات، قرار بوده رای گیری را در ساعات اولیه شب به پایان ببرند، اما علی لاریجانی با حضور در وزارت کشور و دفتر وزیر، از وی می خواهد که به هر نحو ممکن رای گیری را تمدید کند.
این گزارش می افزاید: “وزیر کشور در پاسخ به این خواسته رئیس مجلس می گوید که برای پایان زمان رای گیری به شدت زیر فشار است.”
در مقابل، علی لاریجانی به وی در خصوص بروز اعتراض های مردمی در صورت عدم تمدید زمان رای گیری هشدار می دهد و وی را مسئول بروز احتمالی چنین رخدادهایی می داند.
این چهره مطرح نظام می گوید که علی لاریجانی تا ساعات پایانی شب در وزارت کشور مانده تا بتواند جلوی عدم تمدید زمان رای گیری را بگیرد.
در روز رای گیری نگرانی هایی از سوی مردم و رسانه های مستقل در خصوص احتمال انجام یک مهندسی دیگر در انتخابات مطرح بود.
در انتخابات سال 88، حکومت در اقدامی بی سابقه، مهندسی گسترده ای را در خصوص آرای به صندوق ریخته شده از سوی مردم صورت داد.
تفاوت در میزان مشارکت و نیز تفاوت تعداد کاندیداها و همچنین حوادث پس از انتخابات، خود گویای انجام یک کودتای آشکار انتخاباتی برای به قدرت رساندن محمود احمدی نژاد، بود.