بازداشت حسین لقمانیان نماینده مجلس ششم و از اعضای کمپین انتخاباتی مهدی کروبی

By سحام, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width: ,

loghmanian-hosseinسحام نیوز: حسین لقمانیان نماینده مردم همدان در مجلس ششم صبح امروز به همراه ۴ نفر دیگه از فعالان اصلاح طلب همدان بازداشت شدند.

به گزارش کلمه، حسین لقمانیان نماینده مردم همدان در مجلس ششم و رییس شاخه همدان جبهه مشارکت ایران اسلامی صبح امروز به همراه ۴ نفر دیگه از فعالان اصلاح طلب همدان راهی تهران بودند تا با خاتمی دیداری داشته باشند، که بین راه بازداشت شده و در حال حاضر در اداره اطلاعات همدان نگهداری می شوند.

محمدرضا افخمی، هادی احتظاظی، خانم رحیمی، امین فریدیان از فعالان سیاسی همدان همراهان این نماینده ی اسبق مجلس بودند که در میانه ی راه بازداشت شده اند.

حسین لقمانیان در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ریاست ستاد مهدی کروبی در همدان را برعهده داشت. او در سال ۱۳۸۱ و در زمان نمایندگی مجلس بدلیل نطق پیش از دستوری در اعتراض به «بازداشت فعالین ملی مذهبی» در دادگاه محکوم و سپس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

دادگستری تهران طی نامه ای به مجلس ضمن رد اعتراضات نمایندگان، از محکومیت حسین لقمانیان به ۱۳ ماه حبس تعزیری حمایت کرد، اما نمایندگان مجلس به اعتراضات خود ادامه دادند.

این اقدام که برخلاف اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی بود و «مصونیت پارلمانی نمایندگان» را «نقض» می کرد، با واکنش شدید و معترضانه ی نمایندگان مجلس ششم و دولت سیدمحمد خاتمی، احزاب و فعالان سیاسی – اجتماعی رو به رو شد و پس از بیست روز از زندانی شدن لقمانیان، واکنش شدید مهدی کروبی، رییس مجلس ششم قوه قضاییه را مجبور به آزادی این حسین لقمانیان کرد.

مهدی کروبی از پشت تریبون مجلس اعلام کرد که اگر قوه قضائیه لقمانیان را آزاد نکند، او از ریاست مجلس استعفا می دهد. پس از این سخنان، مهدی کروبی مجلس را ترک و به منزل خود رفت و گفت تا زمانی که این نماینده مجلس و دیگر نمایندگان مصونیت نداشته باشند، پا به مجلس نمی گذارد. ساعتی پس از این اعتراض مدنی که از سوی کروبی انجام شد، حسین لقمانیان آزاد شد.

لقمانیان در شهریور ۱۳۸۴ بار دیگر از سوی شعبه ی هفتم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت احضار شده بود.

مانند تعداد بی شماری از بازداشت ها در سال های اخیر بر اساس قانون و منطق خاصی نبوده است، تا کنون از علت این بازداشت غیرمترقبه ی لقمانیان و همراهان وی خبری در دست نیست.