سحرخیز، صمیمی و هیلا صدیقی برندگان امسال جایزه هلمن همت

سحام نیوز: سه ایرانی موفق شدند جایزه حقوق بشری هلمن – همت در سال 2012 میلادی را به خود اختصاص دهند.
به گزارش سحام، عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و از اعضای کمپین انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات 88؛ کیوان صمیمی، روزنامه نگار و مدیر مسئول ماهنامه توقیف‌ شده نامه؛ و هیلا صدیقی، شاعر، عکاس و نقاش جنبش سبز، برنده امسال این جایزه شده اند.
این جایزه هر سال از طرف سازمان دیده بان حقوق بشر به فعالان و نویسندگانی اهدا می شود که به دلیل انتقاد از مقامات حکومتی یا انتشار گزارش های مخالف نظرات حکومت، مجازات می شوند.
جایزه هلمن – همت به افتخار لیلیان هلمن، نمایشنامه نویس آمریکایی و دشیل همت، نویسنده و فیلمنامه نویس آمریکایی نامگذاری شده است.
سال گذشته نیز چهار نفر از ایران موفق به دریافت این جایزه شده بودند.
بهمن احمدی امویی، از روزنامه نگاران بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، کاوه کرمانشاهی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و امیر رشیدی، از دیگر فعالان سیاسی از جمله این چهار ایرانی بودند که سال گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر نام آنها را در فهرست برندگان جایزه هلمن – همت قرار داده بود.
پیشتر نیز روشنک داریوش، مهرانگیز کار، تقی رحمانی، اسماعیل خوئی، هوشنگ گلشیری، آسیه امینی، یوسف عزیزی بنی طرف، محمدصدیق کبودوند و آرش سیگارچی از جمله ایرانیانی هستند که برنده جایزه هلمن – همت شده اند.