دوشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۷

محمد جواد ظریف: هدف ایران است نه نظام یا روحانی  

منتشر شده در: .

بی‌تعارف با مردم. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان صبح روز گذشته از تریبون اتاق بازرگانی، صنایع، تعاون و کشاورزی ایران استفاده کرد و به بیان تازه‌ترین مواضع وزارت خارجه درباره وضعیت توافق هسته‌ای، چند و چون اجرای آن و اما و اگرهای پیش آمده در مسیر اجرا پس از خروج ایالات متحده از برجام پرداخت. دو ماه پس از توقف حضور امریکا در توافق هسته‌ای با ایران، این تهران است که باید تصمیم بگیرد در برجام بدون امریکا و با ترکیب جدید ١+۴ بماند یا نه. اروپا، چین و روسیه به عنوان بازماندگان در توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند خسارت اقتصادی ناشی از بازگشت تحریم‌های هسته‌ای (ثانویه) امریکا برای ایران را جبران کنند اما در میدان عمل جبران این خسارت با توجه به تصمیم‌های اقتصادی که هریک از کمپانی‌های بزرگ جداگانه باید بگیرند، آسان نیست. از سوی دیگر انتقادها در داخل از عملکرد تیم مذاکره‌کننده در جریان سه سال مذاکره نفسگیر با ١+۵ نیز شدت بیشتری گرفته و این در حالی است که تنها چندهفته مانده به بازگشت تحریم‌های هسته‌ای (ثانویه) امریکا، شکاف در داخل ایران آخرین چیزی است که کشور در آستانه ورود به روزهای سخت اقتصادی به آن نیازمند است.

وزیر خارجه پس از شنیدن سخنان فعالان بخش خصوصی، سخنرانی خود را آغاز و گفت: فعالان بخش خصوصی، سربازان عرصه اقتصاد کشور هستند، بخش خصوصی موتور محرکه توسعه و اقتصاد خارجی کشور است. گرچه وزارت خارجه نقش بسیار محدودی در اقتصاد خارجی کشور دارد و البته در مورد اصل نقش وزارت خارجه در روابط خارجی نیز جای بحث وجود دارد اما حتما در حوزه روابط اقتصادی خارجی نقش وزارت خارجه بسیار محدود است اما در همان نقش محدود، از ابتدای مسوولیت به نقش بخش خصوصی اعتقاد داشتیم و تلاش کردیم همواره از بخش خصوصی هم به عنوان مشاور و هم کمک کار و در خیلی از موارد به عنوان کارفرما (که بخش خصوصی باید به ما بگوید به چه مواردی و رابطه با چه کشورهایی نیاز دارد) استفاده کنیم و کماکان بر این اعتقاد هستیم و در آینده پرامیدی که در این کشور خواهد داشت می‌توانیم بهتر و بیشتر با هم کار کنیم.

امروز دیگر قدرت، تنها قدرت نظامی نیست

درحالی که در ابتدای این جلسه، حاضران در نشست اتاق بازرگانی توضیحات مفصلی درباره گرفتاری‌های پیش روی بخش خصوصی ارایه کردند، وزیر خارجه با بیان اینکه در مدتی که درس خواندم و کار کردم یاد گرفتم که فقط در حوزه تخصصی خود کار کنم و حتما اقتصاد حوزه تخصصی من نیست، به بررسی ابعاد خارجی برخی از گلایه‌ها پرداخت و سخنان خود را به بیان دو مقدمه آغاز کرده و گفت: مقدمه اول اینکه دوستانی که صحبت کردند به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی اشاره کردند و من هم به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی کاملا واقفم. یکی از مواردی که بعضی دوستان دلواپس خیلی به من ایراد گرفتند و بارها گفتم و کماکان هم می‌گویم که گرچه قدرت نظامی برای امنیت کشور مهم است ولی قدرت، تنها قدرت نظامی نیست. اگر در زمانی در دوران دیپلماسی قایق‌های توپدار، تعداد قایق‌ها و تعداد توپ‌هایی که روی این قایق‌ها بود و برد این توپ‌ها قدرت یک کشور و میزان نفوذش را در روابط بین‌الملل تعیین می‌کرد، این مربوط به قرن ١٨ و ١٩ بود. از ابتدای قرن ٢٠ میلادی، قدرت اقتصادی در کنار قدرت نظامی باعث پیشرفت یا عقب‌ماندگی کشورها شد و به همین دلیل شما از ابتدای قرن ٢٠ ملاحظه کردید که دیپلمات‌ها دیگر تنها نمایندگان بخش دولتی، سیاسی و امنیتی کشورها نبودند و یک عاملی به اسم دیپلماسی اقتصادی را به حوزه دیپلماسی وارد کردند. بعد از آن این حوزه قدرت حتی متنوع‌تر و متکثرتر از قدرت‌های مادی شد، چون بحث اقتصادی یک قدرت مادی است. وارد یک حوزه قدرت معنایی شدیم، یعنی اینکه قدرت دولت‌ها دیگر صرفا براساس میزان برد اقتصاد و برد تانک‌ها و توپ‌ها و هواپیماها و موشک‌های‌شان تعیین نمی‌شود، بلکه برد و نفوذ کلام‌شان مطرح می‌شود.

امریکایی‌ها مجاری تنفسی ما را شناسایی کردند

در دوران تحریم‌های گذشته یک عاملی که باعث عدم کار با ایران می‌شد، «عامل بدنامی» خوانده می‌شد و می‌گفتند که هزینه بدنامی کار با ایران باعث می‌شود با ایران کار نکنیم. این خودش یک هزینه بود، امروز هزینه بدنامی را آقای ترامپ پرداخت می‌کند.

رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به محمد مهدی بهکیش، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی که در سخنانش خطاب به ظریف گفت «شما که در برجام با امریکا مذاکره کردید که خودشان می‌گویند ایران سر ما را کلاه گذاشت، چرا از مذاکره با امریکا باز هم می‌ترسید؟» گفت: من ارادت فراوانی به آقای دکتر بهکیش دارم ولی معتقدم گرچه در کوتاه‌مدت هارت و پورت امریکایی‌ها موثر می‌شود، ولی در درازمدت هزینه بدنامی ترامپ به نفع ما تمام خواهد شد. (به گزارش فارس، این سخنان ظریف با تشویق حاضران روبه‌رو شد.)

وزیر خارجه پس از تشویق حاضران افزود: امریکایی‌ها مجاری تنفسی ما را شناسایی کردند، اگر به اندازه کافی شناسایی نکرده بودند با دستگیری رضا ضراب و پسر آقای صدرهاشمی اینها را شناسایی کردند و من تقریبا با وجود اینکه تخصصم نیست ولی به خاطر اجبار این مسائل را کامل دنبال می‌کنم و می‌دانم چه اتفاقی دارد می‌افتد و می‌فهمم که دشواری‌ای که شما دارید، چیست. ولی آن هزینه بدنامی را امروز ما نمی‌دهیم، هزینه بدنامی را ترامپ می‌دهد و یکی از هزینه‌هایی بود که در آن دوران برای ما سنگین تمام شد. نکته اولی که باید در نظر داشته باشیم متکثر شدن منابع قدرت است. باید به این متکثر شدن بسیار توجه و تلاش کنیم در این تکثر ما بیشتر منابع خود را از دست ندهیم. نکته دوم که از علم اقتصاد به حوزه ما وارد شده این است که پیش‌بینی یک مسوول و یک فعال اقتصادی، فقط پیش بینی نیست بلکه پیش بینی آن به واقعیت نزدیک است. به این در اصطلاح روابط بین‌الملل Self-fulfilling prophecy می‌گویند که ترجمه آن می‌شود پیش‌بینی‌هایی که خود به خود تحقق پیدا می‌کنند.

یک روز نوشتند هیچ، امروز می‌نویسند چرا شرکت‌ها می‌روند؟

وزیر خارجه کشورمان در ادامه سخنانش با بیان اینکه باید مواظب پیش‌بینی‌های خودمان باشیم، افزود: اگر پیش‌بینی کنیم برجام شکست می‌خورد و در موقعیتی باشیم که بتوانیم این پیش‌بینی را به عمل تبدیل کنیم، نه برجام بلکه هر چیز دیگری شکست می‌خورد. هیچ دلیلی ندارد و نداشت که ما چنین پیش‌بینی‌ای‌کنیم. ادعا می‌شود چرا امریکا از برجام خارج شد و می‌گویند حتما برجام ایرادی داشته است. امریکا از نفتا، توافق پاریس، توافق همکاری‌های اقتصادی اقیانوس آرام خارج شده و مقررات بین‌المللی دیگری را زیر پا گذاشته، آیا این توافق‌ها و مقررات بین‌المللی همگی ایراد داشته است؟

چرا ما به دست خودمان دستاورد خود را زیر سوال می‌بریم، پیش‌بینی می‌کنیم، در بازار تاثیر می‌گذاریم و این تاثیر ما در بازار، پس فردا شامل برجام می‌شود و می‌گویند که چرا شکست خورد؟ الان دو سال از برجام گذشته، دوستانی که می‌گفتند برجام هیچ چیزی برای کشور نداشته امروز در روزنامه‌های‌شان می‌نویسند چرا این شرکت و آن شرکت خارج شدند؟ پیش‌بینی‌های خود محقق‌ساز را نداشته باشیم. دنیا نگاه می‌کند وقتی یک بنده خدایی روز اولی که برجام تصویب شد می‌گوید کدام آدم عاقلی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند، دنیا می‌گوید وقتی اینها این گونه درباره خودشان فکر می‌کنند پس چرا ما سرمایه‌گذاری کنیم؟ اینها پیش‌بینی‌های خود محقق‌ساز است.

به جای خیالبافی به امید نیاز داریم

وزیر خارجه در ادامه خاطرنشان کرد: امروز ما نه نیاز به خیالبافی بلکه نیاز به امید داریم، نیاز به این داریم که نسبت به آینده امیدوار باشیم. اگر خودمان براساس رفتار و گفتار و عملکرد خودمان ناامیدی از اقتصاد ایران را به دنیا تزریق کنیم، نباید توقع داشته باشیم که دنیا به اقتصاد ایران امیدوار باشد. اعتقاد و باور ما باید این باشد که امکانات فراوانی را داریم، ما در حال ورود به یک حوزه بسیار دشواری هستیم ولی ما به دشواری عادت داریم، این گونه نیست که دشواری برای ما ناشناخته باشد. ما دوران‌های دشواری را گذراندیم. ما جنگ را با نفت بشکه‌ای هشت دلار در منطقه اداره کردیم. در شرایطی که نفت بشکه ٧۵ دلار است و اروپا می‌گوید من تضمین می‌کنم نفت شما خریده بشود و کشورهای دیگر هم این تضمین را می‌کنند، چرا ما نتوانیم وضعیت خود را کنترل کنیم؟ من یقین دارم که امریکایی‌ها دوران بسیار پرفشاری را دنبال می‌کنند، ولی در گذشته امریکایی‌ها چه کار می‌کردند؟ آنها در گذشته در کاخ سفید نشسته بودند و پیاده نظام امریکا در اروپا و کشورهای دیگر به جای امریکا تحریم می‌کردند. یعنی در دوران قبل از برجام، علاوه بر تحریم امریکا، به جای اینکه اتحادیه اروپا در مقابل امریکا ایستاده باشد، اتحادیه اروپا نیز همان تحریم‌ها را داشت. در بعضی موارد بانکی ما تحریم‌های اتحادیه اروپا بیش از تحریم‌های امریکا بود. ما بعضی بانک‌های‌مان مثلا بانک سپه را در روزهای بعد از مذاکرات، با همکاری امریکا با قطعنامه شورای امنیت از تحریم درآوردیم، اروپایی‌ها نمی‌آمدند پای کار. ما و امریکا این کار را کردیم، بعضی موارد تحریمی اروپا بیشتر از امریکا بود. تحریم بانک صادرات ما توسط اروپا سخت‌تر از امریکا بود.

رویترز روزی ۵٠ خبر دروغ درباره اقتصاد ایران تولید می‌کند

رییس دستگاه دیپلماسی در ادامه افزود: آن دوران الان تکرار نشده و به نظر من تکرار هم نخواهد شد. از سخنرانی‌ای که من دو سه هفته بعد از برجام در شورای راهبردی روابط خارجی داشتیم را یک تکه آمدنیوز بریده پخش کرده و یک تکه را دوستان دلواپس بریده پخش کردند که من گفتم هیچ‌وقت هیچ‌کس نمی‌تواند از برجام خارج شود. اتفاقا من شرایط امروز را آن روز کامل پیش‌بینی کرده بودم، گفتم اگر امریکا کامل از برجام خارج شود دیگر بقیه دنیا همراهی نمی‌کنند. الان شما می‌بینید که خیلی از بنگاه‌های اقتصادی پیام‌هایی را به شما می‌دهند. اما این را هم بدانید که خبرگزاری رویترز روزی ۵٠ خبر دروغ از اقتصاد ایران تولید می‌کند و بدانید که یک گروه مشخصی توسط یکی از کشورهای همسایه ما حمایت مالی می‌شود که در دنیا همین Self-fulfilling prophecy را پخش کند که همه دارند از ایران خارج می‌شوند و این باعث می‌شود که اتفاق‌ها مثل یک بهمن رخ بدهند. گروهی هم در ایران منتظر نشستند که بگویند تحریم‌ها موفق شد البته یادشان نمی‌آید که پریروز می‌گفتند برجام هیچ چیزی نداشته است. متاسفانه خیلی فراموشکار هستند، الان هم بازار را تحریک می‌کنند که همه دارند از ایران می‌روند و بیچاره شدیم. ظریف در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه دو نکته را نباید فراموش کرد، گفت: نخست اهمیت ابعاد معنایی قدرت در تصمیم‌گیری‌ها و در میزان نفوذ آسیب‌پذیری و دوم اهمیت پیش‌بینی کسانی که دست آنها در کار است که پیش‌بینی‌کننده می‌تواند رهبر یک کشور باشد یا یک فعال اقتصادی باشد

هدف استراتژیک امریکا خروج ایران از برجام است

وزیر خارجه در ادامه سخنانش با تشریح وضعیت کنونی پیش آمده گفت: امریکا قدرت اول اقتصادی دنیاست و برای اینکه برجام را نابود و ایران را مجبور کند از برجام خارج شود، کمر همت بسته است. هدف استراتژیک امریکا خروج ایران از برجام است اما این بدان معنا نیست که ما در هیچ شرایطی از برجام خارج نمی‌شویم، اما به این معناست که ما هدف طرف مقابل را می‌دانیم. امریکا در این هدف در دنیا منزوی است. اگر شرکتی پنج سال پیش‌ می‌خواست در ایران کار کند باید هزینه اعتباری می‌پرداخت، ولی الان مجبور است به شما نامه بدهد و بگوید ببخشید من گرفتارم و نمی‌توانم کاری کنم. الان هزینه اعتباری را آن کسی باید بدهد که بخواهد با امریکا همکاری کند. این مساله امروز در کنار این واقعیت که امریکایی‌ها می‌خواهند از برجام خارج شوند و می‌خواهند برجام را نابود کنند، به عامل مهمی تبدیل شده است. بعضی‌ها در ایران می‌گویند زمانی امریکایی‌ها حاضر شدند از برجام خارج شوند که فکر کردند ایران در برجام می‌ماند، این طور نیست، اتفاقا تمام تلاش امریکا این بود که می‌خواستند ایران خارج شود و الان برخی کارهایی که انجام می‌دهند ایذایی است. یعنی کار واقعی نمی‌کنند، فقط کار تبلیغاتی و روانی می‌کنند تا ایران را به خارج شدن از برجام وادار کنند. این بدان معنا نیست که ما به هر قیمتی از برجام خارج شویم، اما به این معناست که بفهمیم طرف مقابل چه می‌خواهد بکند.

شرایط امروز را با سال ٩٠ مقایسه کنید

محمدجواد ظریف در ادامه خاطرنشان کرد: ما الان در مذاکراتی که با اروپایی‌ها و روسیه و چین، هند و آفریقای جنوبی داریم، همه متفق هستند که باید راهی پیدا کرد که برجام اجرا شود. یعنی الان چهار تا کشور را بگذاریم کنار و یک رژیم غاصب یعنی امریکا و به اضافه این سه تایی که این پایین هستند (اشاره وزیر خارجه به برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس) و با همه دنیا دعوا دارند و حتی همسایگان خود را نمی‌توانند تحمل کنند و رژیم صهیونیستی را کنار بگذاریم، یک کشور را در دنیا پیدا نمی‌کنید، حتی نزدیک‌ترین متحدان امریکا را که بگویند ما با امریکا همراهیم، حتی کانادا، با وجود همه دشواری‌هایی که اخیرا داشتیم، مواضعی که اعلام کرده این بوده که می‌خواهیم برجام حفظ شود. دوستانی که نگران هستند تفاوت این را با سال ٩٠ حساب کنند که اروپایی‌ها به ما ۶ ماه وقت دادند، خرید نفت را قطع کردند، بانک‌های‌شان را بستند، الان همان اروپایی‌ها به ما می‌گویند ما در حال تلاش برای یافتن راهی هستیم. حتما این راه‌ خیلی سرراستی نخواهد بود، اما راهی است که می‌تواند آینده‌ بهتری را در اقتصاد ما درست کند.

نباید فقط مصرف‌کننده باشیم

وزیر خارجه در ادامه اظهاراتش با اشاره به اینکه کلید حل مشکل ما شرکت‌های کوچک و متوسط هستند، افزود: موتور محرک اقتصاد اکثر کشورهای اروپایی شرکت‌های کوچک و متوسط هستند. این شرکت‌های اروپایی می‌توانند حتی جایگزین شرکت‌های بزرگ شوند. من خیلی تخصص ندارم ولی شنیدم که وقتی توتال می‌خواهد یک پروژه نفتی در ایران ایجاد کند دو کار را توتال می‌کند بقیه را شرکت‌های کوچک و متوسط انجام می‌دهند. دو کاری که توتال انجام می‌دهد یکی مدیریت و دیگری سرمایه‌گذاری است. بقیه کارها را شرکت‌های کوچک و متوسط انجام می‌دهند.

ظریف خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها هسته خود را شکل داده‌اند و آن هم این است که شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی را که می‌توانند در ایران فعالیت کنند شناسایی کرده‌اند و کاری هم ما باید انجام دهیم که موتور آن بخش خصوصی است. من پیشنهاد می‌کنم کمیته‌ای در اتاق بازرگانی تشکیل شود و شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی را که می‌توانند متناظر شرکت‌های مشابه اروپایی شوند شناسایی کند.

وزیر خارجه با بیان اینکه ما نباید فقط مصرف‌کننده باشیم، گفت: اخیرا اروپایی‌ها گفتند ما ۵ هزار شرکت را تجهیز می‌کنیم با شما کار کنند، ما باید به اروپایی‌ها بگوییم کدام شرکت را می‌خواهیم نه اینکه آنها بگویند تا یک دلواپسی بگوید اروپا شرکت ورشکسته را برای کار با شما فرستاده است. نخستین کاری که باید انجام بدهیم این است که از امکانات جدیدی که برای ما فراهم می‌شود استفاده کنیم. دنیا الان دلیل دارد به ترامپ بگوید تو نمی‌توانی اعمال نظر کنی چرا که برای بقیه دنیا فقط بحث ایران مطرح نیست. ریچارد هاس، رییس شورای روابط خارجی امریکا می‌گوید: ترامپ نظم لیبرالی بین‌المللی را که امریکا بنا نهاده بود، نابود می‌کند.

ترامپ در برابر نظم مرسوم بین‌المللی

وزیر خارجه در ادامه سخنانش افزود: امروز بحث نظم بین‌المللی است، بحث قرارداد هسته‌ای ایران، توافقنامه آب و هوایی پاریس یا نفتا و… نیست بلکه بحث نظم لیبرال بین‌المللی است که ٧٠ سال روی آن سرمایه‌گذاری شده است، هیچ آدم عاقلی در غرب نمی‌خواهد این نظم نابود شود، ممکن است این طرف‌ها خیلی‌ها دوست داشته باشند نظم لیبرال بین‌المللی به هم بخورد، ولی هیچ آدم عاقلی در غرب که تمام منافع‌شان ریشه در این نظم بین‌المللی دارد آمادگی این را ندارد که یک نفر به دلیل برخی منافع این نظم را برهم بزند. پایگاه توده‌ای حامی ترامپ که ٣٢ درصد امریکا است از نامردی‌ها و رفتارهای غیرانسانی ترامپ نسبت به مهاجران راضی است ولی مابقی امریکا و مابقی دنیا در تقابل با این قرار دارند. احتمال دارد این تقابل خودش را در انتخابات آینده امریکا نشان دهد. من به عنوان کسی که پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کرده‌ بود، خیلی سفت نمی‌گویم دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای برنده خواهند شد، ولی احتمالش در مجلس نمایندگان زیاد است، چون ایشان با اصل نظمی که دنیا به آن عادت کرده، مقابله می‌کنند.

ناموفق شدن برجام انتخاب نظام نیست

ظریف با بیان اینکه اروپایی‌ها در حفظ این نظم بین‌المللی منافع دارند، افزود: اروپا منافع راهبردی در حفظ برجام دارد، ولی اینکه چقدر حاضر باشد برای این منافع هزینه دهد، سوال دیگری است.

وزیر خارجه با اشاره به اینکه ما می‌توانیم برجام را موفق یا ناموفق کنیم، گفت: ناموفق شدن برجام برای ما خیلی خطرناک است، گرچه اگر مجبور باشیم این کار را می‌کنیم ولی این حتما انتخاب نظام نیست.

برخی خیال می‌کنند FATF قرارداد است

بحث‌ها و چالش‌های بانکی سوژه دیگری بود که ظریف به آن اشاره کرد و افزود: موانع بانکی با بحث برجام رفع شد، موانع باقیمانده بحث بانکی دو موضوع اساسی بود، یکی بحث شفافیت بود، یکی بحث امکانات داخلی بانک‌ها. مشکل بانکی ما برجام نبود. متاسفانه یک لغتی را در کشور تبدیل کرده‌اند به تابویی به اسم FATF که اصلا برخی‌ها خیال می‌کنند یک قرارداد است. اکثر کسانی که راجع به FATF صحبت می‌کنند متوجه نیستند درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم. واقع این همه رگ‌های گردن و حجت قوی است بدون اینکه بدانیم FATF چیست، آیا FATF مبنای مذاکره است؟ آیا FATF یکسری چارچوب در رابطه با شفافیت است؟ من نمی‌خواهم وارد این بحث شوم، ولی این دو مشکل بانکی ما بود. نه برجام توان حل این دو مشکل بانکی را داشت و نه قرار بود آنها را حل کند. من اعتقاد دارم این دو مشکل قابل حل است. معتقدم در چارچوب فرمایشات رهبری می‌توانیم مشکل شفافیت و مبارزه با تروریسم و پولشویی را حل کنیم و ان‌شاءالله طرح‌هایی را داریم و در حال گفت‌وگو هستیم. این مسائل موضوع وزارت خارجه نیست و موضوع بخش اقتصادی کشور است، ولی چون قرار ما این است که هر جایی کتکی هست میل کنیم، در این زمینه راهکارها را پیگیری کرده و راهش را پیدا می‌کنیم.

عزت بیش از اینکه دنیا پشت ایران است؟

محمدجواد ظریف در ادامه افزود: اعتقاد تئوری ما همیشه این بود که باید در کشور یک سیاست خارجی داشته باشیم و از نظر اجرای سیاست خارجی نمی‌شود در کشور دو سیاست خارجی داشت. همان طور که در قانون اساسی هم آمده خطوط کلی سیاست خارجی کشور توسط رهبر انقلاب تعیین می‌شود و ما همان طور که در برجام در قالب فرمایشات ایشان پیش رفتیم، در موضوع پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم می‌توانیم در چارچوب فرمایشات ایشان عمل کنیم و لذا بیخود بازار نگران FATF نباشد. به امید خدا از این مرحله عبور می‌کنیم، اگر همه همکاری کنند، دوستان ما دوباره بحث‌های انحرافی و احساسی مطرح و تهییج افکار عمومی نکنند. اگر ما می‌خواهیم راجع به عزت کشور صحبت کنیم می‌توانیم امروز راجع به این عزت صحبت کنیم که دنیا پشت ایران است و ترامپ در دنیا منزوی است. آیا عزتی بیش از این می‌خواهیم؟

انسجام داخلی از نان شب واجب‌تر است

رییس دستگاه دیپلماسی در ادامه خاطرنشان کرد: گفتمان نیاز به یک فریم، تصویر و قاب دارد. امارات می‌خواهد بگوید ایران به یمن سلاح می‌دهد چند تا عکس را ساخته دو تا از این عکس‌ها یکی مشعل شوفاژ کاوه است، یکی دیگر هم ترموستات شوفاژ است. مثل آن روزی که امریکایی‌ها قطعات موشکی ما را نشان دادند روی یکی از قطعات موشکی علامت سازمان استاندارد بود، یعنی گویا ما موشک‌های‌مان را می‌بریم سازمان استاندارد که روی آن مهر بزند. تصویرسازی مهم است. ما مبانی عزتمندی ایران را خودمان تعریف می‌کنیم نه دیگران. البته الان دنیا معتقد است ما خیلی عزتمند هستیم، چرا خودمان با دست خودمان مبانی غلط عزتمندی تعریف کنیم؟ امروز انسجام داخلی از نان شب، آب و هوا برای ما مهم‌تر است. اگر در این شرایط انسجام داخلی نباشد، نمی‌توانیم پیش برویم.

همه‌چیز را سیاه و سفید نبینیم

وزیر خارجه در ادامه سخنانش مجددا بحث را به سمت مباحث اقتصادی برد و گفت: الان میزان خرید و فروش ما از چین یکی است. میزانی که به چین صادرات و واردات داریم، یکی است و فکر می‌کنم سال گذشته ٢٠ الی ٣٠ میلیون دلار تفاوت داشته است. همه‌چیز را سیاه و سفید نبینیم، برای شرایط ویژه راه‌های ویژه ببینیم و من معتقد هستم که راه‌های ویژه وجود دارد.

ظریف خطاب به فعالان اقتصادی و اعضای اتاق‌های بازرگانی گفت: کارفرمای ما شما هستید و شما باید به ما بگویید چه چیزهایی می‌شود، چه چیزهایی نمی‌شود. شرایط کشور ویژه است و با این شرایط باید ببینیم چه کار می‌توانیم بکنیم. با بانک‌هایی عادت کرده‌اید کار کنید، اکنون باید عادت کنید با بانک‌ها و شرکت‌های دیگر کار کنید. شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی‌ این آمادگی را برای کار دارند، باید راجع به راه‌های جدید فکر کنیم ولی راه‌های جدید ما غیرشفاف نیست، نیاز ندارد در بوق و کرنا کنیم، ولی نیاز هم ندارد مثل گذشته راه‌هایی برویم که از درون فسادهای هزاران میلیاردی و کاسبان روش جدید دربیاید. ما به راه‌های فکر شده، نوآورانه و شفاف نیاز داریم.

بعضی‌ها خیال نکنند اگر جمهوری اسلامی رفت آنها سرکار می‌آیند

وزیر خارجه در بخش‌های پایانی سخنان خود گفت: ما در ایران از اصولگرا، اصلاح‌طلب، بی‌خط، مخالف جمهوری اسلامی، مخالف دولت همه و همه در یک کشتی نشسته‌ایم. هدف نه نظام جمهوری اسلامی است، نه دولت روحانی، بلکه هدف ایران است. این ایران است که برای بعضی اهداف و تمایلات، مانع است. می‌خواهند ایران را نابود کنند، خیال نکنید اگر روحانی رفت، اصولگرا موفق می‌شود، بعضی‌ها خیال نکنند اگر جمهوری اسلامی رفت آنها سرکار می‌آیند. امروز ایران، این وضعیت جغرافیایی و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم، توانمندی، ذخایر، امکانات و آینده درخشان، هدف است، ان‌شاءالله همه با هم این هدف را ناکام می‌کنیم.


الان دنیا معتقد است ما خیلی عزتمند هستیم، چرا خودمان با دست خودمان مبانی غلط عزتمندی تعریف کنیم؟ امروز انسجام داخلی از نان شب و آب و هوا برای ما مهم‌تر است.

خیال نکنید اگر روحانی رفت، اصولگرا موفق می‌شود، بعضی‌ها خیال نکنند اگر جمهوری اسلامی رفت آنها سرکار می‌آیند. امروز ایران، این وضعیت جغرافیایی و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم، توانمندی، ذخایر، امکانات و آینده درخشان، هدف است.

اگر در زمانی در دوران دیپلماسی قایق‌های توپدار، تعداد قایق‌ها و تعداد توپ‌هایی که روی این قایق‌ها بود و برد این توپ‌ها قدرت یک کشور و میزان نفوذش را در روابط بین‌الملل تعیین می‌کرد، این مربوط به قرن ١٨ و ١٩ بود. از ابتدای قرن ٢٠ میلادی، قدرت اقتصادی در کنار قدرت نظامی باعث پیشرفت یا عقب‌ماندگی کشورها شد.

امریکایی‌ها مجاری تنفسی ما را شناسایی کردند، اگر به اندازه کافی شناسایی نکرده بودند با دستگیری رضا ضراب و پسر آقای صدرهاشمی اینها را شناسایی کردند.

دوستانی که نگران هستند تفاوت این را با سال ٩٠ حساب کنند که اروپایی‌ها به ما ۶ ماه وقت دادند، خرید نفت را قطع کردند، بانک‌های‌شان را بستند، الان همان اروپایی‌ها به ما می‌گویند ما در حال تلاش برای یافتن راهی هستیم.