چهارشنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۷

احمد مازنی: کار درستی نیست که به نمایندگان مجلس با یک پیامک گفته شود که FATF به چه معناست

منتشر شده در: .

 به دنبال اقدامات برخی نمایندگان مجلس در مخالفت با لایحه FATF، مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه تصمیم به «مسکوت ماندن» لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) به مدت دو ماه گرفت.

در همین راستا، یک نماینده مجلس، اقدامات برخی افراد در راهپیمایی ها و صحن علنی مجلس را ناشی از توسعه نیافتگی بخشی از جامعه و وابستگی به بیگانگان می داند. او معتقد است که با وجود نهادهای قانونی در کشور، مطالبات و خواسته های سیاسی جریان ها باید از طریق قانونی خود دنبال شود و برخی افراد، دیگر نمی توانند با ایجاد رعب و حرکات نمایشی به اهداف خود دست یابند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مازنی در گفت و گو با خبرنگار جماران ، با اشاره به برخی هتاکی ها و اقدامات در مواجهه با اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: من فکر می کنم این یک رفتار غیرمدنی است که ناشی از توسعه نیافتگی بخشی از جامعه ماست.

وی افزود: در کشور ما، دولت، مجلس و تمامی ارکان نظام با آرای مردم و براساس قانون اساسی انتخاب می شوند، لذا باید برمبنای همین سازوکارها در موضوعات داخلی و روابط بین الملل تصمیم گرفته شود. با این روش، اکثریت و اقلیت درباره مسائل مختلف بحث و گفت و گو کرده و منطقی استدلال می کنند. سپس رای گیری و تصمیم گیری می کنند.

این عضو فراکسیون امید مجلس گفت: متاسفانه اقلیتی با اتکا به روش های غیرمدنی و غیرقانونی، از ظرفیت های نظام استفاده کرده و افرادی را وادار می کنند تا در قالب ها و اشکال مختلف، به صورت گروه فشار حرف خود را در مسأله ای که می توان آن را به صورت منطقی حل و فصل کرد، به کرسی بنشانند. یکی از این روش ها، ارسال پیامک های طولانی است که با ادبیاتی مودبانه یا حتی بی ادبانه برای نمایندگان فرستاده می شود. این کار درستی نیست که به نمایندگان مجلس با یک پیامک گفته شود که FATF به چه معناست.

وی در ادامه گفت: نمایندگان مجلس اگر قرار باشد به یک لایحه رای دهند، راجع به آن مطالعه و تحقیق خواهند کرد یا ارسال چنین مطالبی که اگر شما به این لایحه رای دهید، در تاریخ و نزد ملت مانند کسانی معرفی می شوید که قرارداد ترکمنچای را امضا کردند، کاری اخلاقی و منطقی نیست. همین طور قضاوت هایی که این افراد درباره برجام می کنند، به نوعی بی انصافی است.

این نماینده مجلس افزود: من همین امروز هم برجام را یکی از افتخارات ملت و دولت ایران می دانم. کسانی که به تعبیر حضرت امام، قادر به اداره یک نانوایی نیستند، اجازه نمی دهند که کشور توسط کارشناسان و بر حسب قانون اداره شود و چوب لای چرخ دولت می گذارند. آنها حتی در راهپیمایی ها، صرف نظر از نگاهی که مردم به مسئولین و عملکردها دارند، با استفاده از آدم هایی که فاقد هرگونه منطقی هستند، یک عده از نمایندگان مجلس و اعضای دولت را مورد اهانت قرار می دهند.

وی بیان کرد: در حین چنین اهانت هایی نیز به نمایندگان می گفتند به FATF رای ندهید. اما زمانی که از آنها می پرسیدیم FATF چیست؟ می گفتند نمی دانیم، فقط رای ندهید! این اقدامات عوام فریبانه و استفاده از عوام برای پیشبرد اهداف کار درستی نیست. حتی اگر اهداف درستی هم باشد، نباید هدف برای ما، هر وسیله ای را توجیه کند. هدف مقدس، باید توسط وسیله مقدس دنبال شود. وسیله مقدس در اینجا تصویب مجلس و پس از آن شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

مازنی در ادامه با اشاره به اینکه حاکمیت دارای تعریف مشخصی است، گفت: با تهیه طومار چند ده نفره یا چند هزار نفره نمی توانند در برابر آرای میلیونی مردم بایستند. متاسفانه این روش های اشتباهی است که توسط این افراد دنبال می شود. با آنکه ساختار مجلس ما حزبی نیست، اما اگر نمایندگان با هم گفت و گو و رفع شبهه کنند، در رای نمایندگان تاثیرگذار خواهد بود. ولی بدون تردید، نمی توان با ایجاد رعب و حرکات نمایشی در رای نمایندگان تاثیر گذاشت.

وی افزود: اتفاقاً چنین اقداماتی، اثری عکس خواهد داشت و اکثریت نمایندگان مجلس چه اصلاح طلب چه اصولگرا این حرکات را محکوم می کنند. زیرا برآیند اکثریت مجلس بر مبنای عقلانیت است و در نهایت نمایندگان با تشخیص خود، بر اساس قانون و منافع ملی رای خواهند داد. نه بر اساس فضایی که برخی افراد ایجاد می کنند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: هتاکان به وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده هسته ای، مشکل وابستگی به بیگانه دارند. به دلیل آنکه در جنگ، اگر رزمنده ها مشغول جنگیدن در خط مقدم هستند، کسی را که بخواهد نسبت به رزمنده های خط مقدم دلسردی ایجاد کند، به جرم خیانت جنگی در دادگاه صحرایی محاکمه می کنند.

وی در پایان گفت: با نگاهی خوشبینانه، این افراد به دلیل اینکه نمی توانند بفهمند که در چنین شرایطی باید آقای ترامپ را به دلیل بدعهدی محکوم کنند، نه آنکه از مسئولین جمهوری اسلامی که متعهد به اجازه مردم و نظام بودند، انتقاد کنند.