دوشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۷

وقتی درد و خشکسالی در هم می آمیزد

منتشر شده در: .

روستای جلاران و ذکری از روستایی خراسان جنوبی که با توجه به خشکسالی های چندین ساله در استان که این امر باعث معضلاتی از جمله زخم‌های ریز روی صورت کودکان شده است.

 به گزارش ایسنا، روستای جلاران، روستایی در دهستان طبس مسینا بخش گزیک شهرستان درمیان خراسان‌جنوبی است که جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ نفر با ۲۵ خانوار دارد.

در بدو ورود به این روستای مرزی مورد استقبال کودکان روستا قرار گرفتم، کودکانی که درصورت معصومشان زخم تلخ خشکسالی و سوء تغذیه به وضوح دیده می‌شود.

وارد روستا که می‌شوی خانه‌هایی که پوشش سنگ دارند رخ نمایی می‌کنند، از همه مهم تر اینکه بعضی از خانه‌ها حتی درب ورودی نداشت؛ به عبارتی می‌شود گفت شبیه یک پناهگاه موقت بود.

خانه‌هایی با کمترین امکانات بهداشتی و معیشتی که حتی حمام نداشت و گوشه حیاط‌ هر خانه از بطری‌های آب مملو بود. بطری‌های آبی که اهالی روستا در طول هفته از آب آن برای آشامیدن و مصارف دیگر استفاده می‌کردند. آبی که نه بهداشتی بود نه سرد و گوارا.

علاوه بر آن آبی که در تانکر روستا بود فقط در طول هفته یک بار برای اهالی روستا آورده می‌شد.

چراغ خانه‌های روستای جلاران با برق خورشیدی روشن می‌شد. در فضای روستا هیچ درختی وجود نداشت جز یک درخت بسیار بزرگ که در گوشه ای از این روستای سنگی خودنمایی می‌کرد. هیچ کشت و زراعتی در این روستا نبود. روستایی که شغل اهالی آن دامداری بود اما سایه سنگین خشکسالی سال‌هاست که بر این روستا سنگینی می‌کند و حتی همان شغل دامداری نیز دیگر روبه نابودی است زیرا دام‌ها هیچ برای خوردن ندارند.

مدرسه روستای جلاران مانند دیگر فضاهای آموزشی یک ساختمان نیست بلکه کانکسی است که کودکان با هزاران امید در آن درس می‌خوانند.

کمی از فضای روستا که فاصله می‌گیری، در دنیای آدم‌ها و وضعیت زندگیشان غرق می‌شوی، پیرزنی با رویی گشاده اما زخم‌هایی عمیق از سال‌های زندگی‌اش در این روستای دورافتاده از وضعیت زندگی‌اش و نابسامانی اوضاع کار و معیشتش سخن می‌گوید.

او ادامه می‌دهد: هیچ درآمدی ندارم و همراه نوه‌ام که پدر و مادرش را از دست داده زندگی را سپری می‌کنم.

ابن پیرزن بیان کرد: یک کلیه‌ام را از دست داده‌ام و کلیه دیگرم هم در وضعیت مناسبی نیست و نمی‌توانم مخارج درمان خود را بدهم.

دختری کوچک به نام پری ماه با پای برهنه در حال دویدن بود. نزدیکش رفتم. او کلاس هفتم بود. زمانی که از او   پرسیدم بازی شما چیست، گفت: من و دوستانم بعد از اتمام کلاس در کنار مدرسه به جنت بازی مشغول می‌شویم، گاهی نیز با سنگ‌ها بازی می‌کنیم.

مهمان خانه‌ای دیگر شدم. خانه پیرزنی به نام حلیمه که چین و چروک صورتش مرا به عمق رنج‌هایش می‌برد. او با پسرانش که یکی از آن‌ها معلول ذهنی و دیگری دچار بیماری پوستی است، زندگی می‌کند.

خانه‌اش تاریک بود و تمام کارهای خانه را از آوردن آب و شستن لباس‌ها و درست کردن غذا با شرایط سخت به تنهایی انجام می‌داد.

یک برکه آب در روستای جلاران در فاصله‌ای دورتر از خانه‌های مردم وجود داشت که اهالی روستا برای شستن ظرف‌های خود به آنجا می‌روند.

از مردم خوب این روستا خداحافظی کرده و وارد روستای دیگری از توابع شهرستان درمیان می‌شوم. روستای ذکری روستایی در دهستان طبس مسینا، بخش گزیک شهرستان درمیان خراسان‌جنوبی است. برای رسیدن به این روستاها باید ۱۵۰ کیلومتر از مرکز استان فاصله بگیری. در روستای ذکری نیز همچون روستای جلاران مردم و کودکان از کم آبی و بیماری پوستی رنج می‌برند.

فاطمه، دختری اهل روستای ذکری و معلول ذهنی است. او نیز به همراه برادرش زندگی را سپری می‌کند و به بیماری پوستی مبتلا است.

اقلیما نیز اهل روستای ذکری است، همسرش بیکار است، او نیز مادر عثمان و امین است که از بیماری پوستی رنج می‌برند.

او از بیماری فرزندانش می‌گوید و ادامه می‌دهد: کم آبی و بیکاری در روستا و نداشتن تغذیه مناسب از مشکلات اساسی این روستا است.

این مادر افزود: در حال حاضر با کمک‌های دکتر عمادی و هلال احمر برای بیماری فرزندانم اقداماتی صورت گرفته است.

اقلیما و احمد نیز اهل روستای ذکری مادر و پسری هستند که با یکدیگر در خانه‌ای با وضعیت نامناسب زندگی می‌کنند و احمد نیز به بیماری پوستی مبتلااست.

اغلب اهالی این روستا به بیماری پوستی و یا بیماری‌های دیگری دچار هستند که وضعیت مالی خوبی برای درمان ندارند.

از مهم‌ترین مشکلات روستای ذکری و گل نی نبود آب آشامیدنی و زیرساخت‌های بهداشتی است . برخی از کودکان و بزرگسالان این روستا دچار یک نوع بیماری پوستی هستند که هنوز علت واقعی این بیماری مشخص نشده و کارشناسان در حال پیگیری و بررسی عوامل این بیماری هستند.

شاید علت بیماری پوستی کودکان این روستاها نبود آب آشامیدنی و استحمام بهداشتی است که باید هرچه زودتر به آن رسیدگی شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی با همراهی پزشک متخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی تهران به روستای ذکری رفته و بیماران پوستی روستای ذکری و گل نی را تحت درمان قرار دادند.

عمادی، پزشک متخصص پوست در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد : تابش آفتاب تند و وزش بادهای موسمی همراه با ذرات شن باعث ایجاد زخم‌های ریز روی صورت کودکان می‌شود.

وی افزود : شکاف‌ها به مرور زمان باعث نازک شدن پوست می‌شود و این موضوع مستلزم ارائه آموزش‌هایی به مردم منطقه برای قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب و بادهای موسمی است که در این زمینه آموزش‌هایی برای مردم این روستاها برگزار شد.

محمدرحیم شهریاری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد : این پزشک متخصص پوست برای ادامه روند بیماری کودکان این روستاها بعد از ماه مبارک رمضان دوباره به استان خواهد آمد.

وی ادامه داد : جمعیت هلال احمر استان نیز در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد و بازدید مستمر از این مناطق خواهد داشت.

انتقال آب با کارشناسی صورت گیرد

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدباقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت : وزارت نیرو باید مسئله انتقال آب به خراسان‌جنوبی را بل کاشناسی انجام دهد.

وی با بیان اینکه آب، اولویت نخست خراسان‌جنوبی است، اظهار کرد : دولت به مسئله انتقال آب به خراسان‌جنوبی توجه ویژه کند.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : روستاهایی در خراسان‌جنوبی هستند که برای آب آشامیدنی و مصارف خانگی مشکل دارند.

عبادی با اشاره به اینکه حدود ۴۸۰ روستای خراسان‌جنوبی با تانکر آب‌رسانی می‌شود، افزود : وضعیت بعضی از روستاها از نظر آب بحرانی است.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد : بعضی از روستاها آب لوله کشی نداشته و بعضی از روستاها نیز آب لوله کشی دارند اما سطح آب پایین رفته و دچار مشکل هستند.

عبادی با بیان اینکه وزارت نیرو تاکنون هیچ گونه اقدام عملی برای آبرسانی به روستاهای استان انجام نداده است و از این نظر از وزارت نیرو گلایه داریم، تصریح کرد : بودجه‌ها برای آبرسانی به روستاها کفایت نمی‌کند.

وی اظهار کرد : علاوه بر این وزارت نیرو باید با رعایت نکات کارشناسی و توجه به صرفه اقتصادی انتقال آب را انجام دهد.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد : حداقل امکانات مورد نیاز برای ادامه حیات موجودات زنده، آب است و بعضی روستاهای خراسان‌جنوبی از این حداقل‌ها نیز بی بهره هستند .

عبادی ادامه داد : در برنامه بودجه‌ای مجلس توانسته‌ایم برای خشکسالی، آبخیزداری و آب‌رسانی به روستاها اعتبارات ویژه‌ای را پیگیری کنیم .

وی بیان کرد : با پیگیری‌هایی که شخصاً انجام داده‌ام ۵۰۰ میلیون دلار در راستای توسعه آبخیزداری و آب‌رسانی به روستاها اختصاص‌یافته که از محل صندوق توسعه نیز برداشت شده است.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آب اولویت اول استان است، یادآور شد : انتقال آب به خراسان‌جنوبی باید جدی‌تر گرفته شود.

گروهی به نام ” زنجیره عشق ” ، گروهی متشکل از هنرمندان خیر کشور هستند که به روستاهایی مانند روستاهای ذکری و گل نی کمک‌های بسیاری کردند . اما شاید تنها این کمک‌ها برای التیام درد مردم این روستاها کافی نباشد . همه باید خود را مسئول مشکلات این روستاییان بدانند . روستاییانی که مرزها را نگه می‌دارند و اگر با مشکلات زیادی مواجه شوند روستاها را ترک کرده و امنیت کشور به خطر می‌افتد.

باید برای التیام زخم‌هایی که نگه دارنده امنیت مرزهای کشور هستند کاری کرد.