دوشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۷

قوه قضاییه: احتمال اصلاح فهرست ۲۰ نفره وکلا وجود دارد

منتشر شده در: .

یک مقام قوه قضاییه ایران ‘فهرست ۲۰ نفره’ وکیلان مورد تأیید این قوه را برای پرونده‌های امنیتی و سیاسی نهایی نخوانده و از احتمال اصلاح آن خبر داده است.

به گزارش بی بی سی قوه قضاییه ایران فهرستی از وکیلان مورد اعتماد حکومت را تهیه کرده که براساس آن تنها حدود ۲۰ وکیل اجازه دارند پرونده‌های امنیتی و سیاسی مربوط به تهران را به عهده بگیرند.

در فهرستی که منتشر شده هیچیک از وکلای زن و وکلای مدافع حقوق بشر دیده نمی‌شود.

محمدرضا ساکی، مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه به خبرگزاری ایسنا گفته است اسامی اعلام شده از سوی این قوه مربوط به تهران است و این لیست “نهایی نیست.”

او گفته است احتمال افزایش یا اصلاح این لیست وجود دارد و هر استانی لیست جداگانه خواهد داشت.

آقای ساکی گفته است بر اساس ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی نیروهای مسلح، در پرونده‌های مربوط به جرایم امنیت داخلی و خارجی، وکلای مورد تائید قوه قضاییه می‌توانند حضور داشته باشند. او گفته است قوه قضاییه از ابتدا با این مساله موافق نبود و این ماده در “جریان تعامل مجلس و شورای نگهبان به تصویب رسید.”

آقای ساکی گفته است به زودی مجلس این ماده را اصلاح خواهد کرد و دیگر “لازم نیست لیستی از وکلا به تائید قوه قضاییه برسد.”

شماری از وکلا در ایران به این اقدام قوه قضاییه اعتراض کرده و خواهان دخالت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به عنوان “پاسدار قانون اساسی” شده‌اند.

محمد صالح نیکبخت، وکیل دادگستری که بارها وکالت فعالان سیاسی و حقوق بشر را برعهده گرفته، این فهرست را تبعیض‌آمیز دانسته و به اعتماد آنلاین گفته که این لیست حق آزادی متهمان در انتخاب وکیل را نقض می‌کند.

علی مجتهدزاده، یکی دیگر از وکلای دادگستری، با اعتراض به ارائه این فهرست، از رییس‌جمهوری ایران خواسته است که به عنوان “پاسدار قانون اساسی” درباره این موضوع نظرش را اعلام کند.