سه شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۷

الیاس حضرتی: در زمین آمریکا و اسرائیل بازی نکنیم

منتشر شده در: .
الیاس حضرتی، نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران و عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس در نطق میان‌دستور روز گذشته خود به بیان نکاتی حائز اهمیت درمورد برجام در شرایط پس از خروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته‌ای کشورهای ١+۵ و ایران پرداخت. حضرتی معتقد است برجام، سندی حقوقی و بین‌المللی است که دستاوردهای بسیاری برای کشور به‌همراه داشته و جریانات سیاسی داخل کشور باید با حفظ اتحاد و انسجام داخلی برای تداوم اعتبار آن کوشش کنند. در ادامه متن کامل نطق این نماینده مجلس را می‌خوانید. لازم می‌دانم از شورای شهر تهران که با تدبیر و حوصله در یک فرآیند دموکراتیک با استفاده از تمام مشورت‌های صاحب‌نظران یکی از بهترین فرزندان این مرز و بوم را که در تخصص و تعهد و پاکدستی جزو بهترین‌هاست، انتخاب کرد، تشکر کنم و برای شهردار تهران آرزوی توفیق نمایم. توافق برجام محصول ایجاد یک عزم مشترک ملی برای گفت‌وگو با جهان و حل و فصل مسائل فی‌مابین ازطریق مذاکره است، دشمنان با طراحی برنامه‌های فراوان و حساب‌شده درصدد بودند، تفاهمی جهانی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کنند و ایران را در انزوای کامل قراردهند و به تدریج نظام اسلامی را از درون و در صورت مساعد بودن شرایط با اقدام مستقیم از بیرون سرنگون کنند. متاسفانه برخی مواضع اعلام شده و اقدامات انجام شده در داخل به برنامه دشمن کمک کرد و وضعیتی پدید آمد که بدون ایجاد یک عزم ملی و با انتخاب سازوکاری تازه قادر به تغییر شرایط نبودیم، در آن زمان همه مسوولان نظام، البته با تحلیل‌های متفاوت به این جمع‌بندی رسیدند که ازطریق مذاکره و با ابزار دیپلماتیک برنامه دشمنان علیه ایران را خنثی کنند و ایران را از انزوای تحمیلی برهانند و برجام این رسالت را به‌خوبی به انجام رساند.

دکتر روحانی و دکتر ظریف تحت هدایت‌ها و راهنمایی‌های رهبری معظم و با کمک مجلس و تمام ارکان نظام در این مسیر کامیاب بودند و حاصل آن گشایش به صورت نسبی بود که در چند سال اخیر شاهد آن بودیم. برخلاف برخی از جریان‌های تندرو، در داخل دشمنان واقعی ملت متوجه بودند که ایران در پروژه برجام چه کار بزرگی را به سرانجام رسانده است و به همین دلیل تمامی تلاش خود را مصروف ناتمام گذاشتن آن کردند، ترامپ و حامیان جنگ طلب او در درون هیات حاکمه امریکا، نتانیاهو و صهیونیست‌های پر نفوذ حامی اسراییل در امریکا، ارتجاع ثروتمند عربی و جوانان خامی که در عربستان به قدرت رسیده‌اند و جریان‌های ضدانقلاب ایرانی در خارج از کشور در ائتلاف آشکار در کنار هم قرار گرفته‌اند تا در مرحله اول جمهوری اسلامی از نتایج اقتصادی و سیاسی برجام برخوردار نشود.

برجام را مطابق میل ترامپ و نتانیاهو از دست ندهیم

در مرحله بعد می‌خواهند این توافق جهانی با خروج امریکا تضعیف شود و در آخرین مرحله کاری کنند که ایران ختم برجام را اعلام کند و همه‌چیز به شرایط قبل از برجام برگردد. آگاهی ما از این برنامه دشمنان ایجاب می‌کند که عجولانه و از سر شور و احساس در این باره عمل نکنیم و هیچ فرصتی را که برجام برای ایران فراهم کرده است مطابق میل ترامپ و نتانیاهو از دست ندهیم. در شرایط کنونی تلاش برای حفظ توافق برجام بدون حضور امریکا می‌تواند یک هدف مهم برای جمهوری اسلامی ایران باشد. باید در این مسیر برنامه‌ریزی و اقدام لازم صورت گیرد، برجام یک توافق دوجانبه میان ایران و امریکا نیست که اکنون با خروج امریکا ملغی شده باشد. این توافقنامه به‌صورت چندجانبه تنظیم شده و از حمایت سازمان ملل برخوردار است و چند قطعنامه شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران را تعلیق کرده است؛ بنابراین نباید با اقدامات عکس‌العملی و بدون پشتوانه کارشناسی بی‌اعتبار شود و برهمین اساس باید مذاکره با ۵ کشور باقیمانده برجام برای گرفتن تضمین لازم برای وفاداری آنها به مفاد برجام با تدبیر ادامه یابد. طرح شکایت حقوقی علیه امریکا به عنوان طرف ناقض برجام باید پیگیری شود. تلاش در حوزه دیپلماسی عمومی برای نشان دادن چهره جنگ‌طلب و بدعهد ترامپ باید افزایش یابد و تندورهای برخی از عناصر و جریان‌های داخلی که از ابتدا با مذاکره و برجام مخالف بودند باید مهار شوند.

مقابله با امریکا به ایجاد تفاهم ملی در داخل نیاز دارد

در این شرایط خروج فوری و عجولانه ایران از برجام تکمیل پروژه‌ای است که امریکا، اسراییل و عربستان شروع کرده‌اند، هوشیاری انقلابی ایجاب می‌کند که در زمین آنها بازی نکنیم…

حتی اگر کشورهای اروپایی درکنار امریکا قرار بگیرند و دستاورد ایران از برجام ناچیز باشد، باز هم باید تعلیق تعهدات را جایگزین خروج از برجام کرد تا سندی که روح و مفاد آن به نفع ایران است از نظر حقوق بین‌المللی معتبر باقی بماند. مقابله با طرح جدید امریکا پیش از اقدامات دیپلماتیک در خارج به ایجاد تفاهم ملی در داخل نیاز دارد. اگر مردم و جریان‌های سیاسی داخلی پشتیبان سیاست‌های رسمی نظام بوده و مسوولان از حمایت مردم برخوردار باشند، هیچ توطئه و اقدام خارجی به کشور صدمه نخواهد زد و حتی به مرحله اجرا گذاشته نمی‌شود. نفس وجود همبستگی ملی و تفاهم جریان‌های سیاسی داخل کشور نقش بازدارنده در مقابله توطئه‌های دشمنان خارجی دارد، باید در مسیر ایجاد وحدت، تفاهم و آشتی ملی حرکت کرد و شناسایی عوامل ایجاد اختلاف داخلی زمینه‌های شکاف و فاصله در میان اقشار جامعه را در دستور کار قرار داد و برای حل آنها کار کرد. نکته حایز اهمیتی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که نمی‌شود گسل‌های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، قومی و بینانسلی را باقی نگه داشت و از وحدت و یکپارچگی سخن گفت. یکی از گسل‌های مهم و فعال در جامعه شقاق سیاسی بین دو جریان اصلی سیاسی کشور است که روزگاری به مثابه دو بال نظام تلقی می‌شدند و تضعیف هرکدام منجر به شکست جریان مقابل می‌شد، متاسفانه عزم یک طیف برخوردار از قدرت از حاکمیت برای حذف رقیب سیاسی وضعیتی را پدید آورده است که بخش بزرگی از جامعه سیاسی ایران در حاشیه قرار گرفته و خود را خارج از حاکمیت تلقی می‌کند.

اصلاح‌طلبان وفادار را به بیرون سوق ندهند

عقل سیاسی حکم می‌کند که باید سلیقه‌های سیاسی گوناگون در حکومت باشد تا مردم قدرت انتخاب در درون حکومت را داشته باشند اما متاسفانه بی‌تدبیری‌های مداوم باعث شد برخی از مردم اساسا از ایجاد تحولات مثبت در درون مایوس شوند و نگاه خود را به بیرون از نظام معطوف کنند. ما اصلاح‌طلبان درون حکومت این رویه را برای آینده نظام و حیات سیاسی کشور خطرناک می‌دانیم و به صاحبان قدرت و مسوولان در حکومت هشدار می‌دهیم که رویه موجود را اصلاح کنند و مردم را نسبت به تغییرات مثبت در درون نظام امیدوار کنند و اصلاح‌طلبان وفادار را به بیرون سوق ندهند.