پنج شنبه, ۱ فروردین , ۱۳۹۸

بعیدی‌نژاد: موضوع آزادی نازنین زاغری در حال بررسی است

منتشر شده در: .
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، روز جمعه ۲۴ فروردین خبر داد که موضوع آزادی نازنین زاغری به دلایل انسان‌دوستانه در قوه قضائیه در حال بررسی است.

به گزارش رادیو فردا  بعیدی‌نژاد این مطلب را جمعه شب در گفت‌وگو با برنامه «نیوزنایت»، از برنامه‌های داخلی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی، بیان کرد.

سفیر ایران در لندن در پاسخ به پرسش مجری در خصوص آزادی نازنین زاغری گفت که هر گونه تغییر در حکم یا آزادی وی منوط به تصمیم قوه قضائیه است. او افزود که «وزارت امور خارجه ایران درخواست‌های مبنی بر امکان آزادی خانم زاغری به‌دلایل انسان‌دوستانه را با توجه به آنکه وی فرزند کوچکی هم دارد به قوه قضائیه منعکس نموده‌است و موضوع در حال بررسی است.»

آقای بعیدی‌نژاد تأکید کرد که «تصمیم با قوه قضائیه است و ما تبادل نظر تنگاتنگی را در این زمینه به قوه قضائیه داریم و نهایت سعی خودمان را می‌کنیم».

او در پاسخ به این سؤال مجری برنامه که آیا می‌شود طی چند هفته منتظر آزادی خانم زاغری بود، گفت که نمی‌تواند در این خصوص مدت‌زمانی را اعلام کند.  نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که با بنیاد تامسون رویترز همکاری داشت، در جریان سفری که برای عیادت مادرش به ایران کرد، پانزدهم فروردین سال ۹۵ در فرودگاه امام خمینی بازداشت و پس از آن به جرائم امنیتی از قبیل «مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با براندازی نرم» متهم شد.

با اینکه خانم زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده اما دادگاه او را به تحمل پنج سال حبس محکوم کرده‌است.

بازداشت و محکومیت نازنین زاغری به پنج سال زندان با واکنش‌های متعدد نهادهای مدافع حقوق بشر روبه‌رو شد. از جمله کارشناسان سازمان ملل در امور حقوق بشر و «گروه فعال در زمینه بازداشت خودسرانه» خواستار آزادی او شده‌اند.

به گزارش کمپین آزادی نازنین زاغری، شعبه دادگاه انقلاب در زندان اوین به نازنین زاغری گفته‌است که ادامه حبس وی به دلیل مناقشه تهران و لندن برسر اختلاف حساب نرخ سود بدهی بریتانیا به ایران است.

وزارت امور خارجه ایران که از سوی تهران مسئول رسیدگی به این اختلاف حساب است، ارتباط پرونده خانم زاغری با این اختلاف حساب را «گمانه‌زنی بی‌اساس» توصیف کرده‌است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، پیش از این در پاسخ به این پرسش رادیو فردا که هر دو دولت بریتانیا و ایران ارتباط بین پرونده همسرش و بدهی یادشده را تکذیب می‌کنند گفته بود: آنها تکذیب می‌کنند ولی «پیامی که از قوه قضائیه می‌گیریم، یا از دفتر دادستان و قاضی پرونده، نشانگر این است که آزاد شدن نازنین به‌طور قطع با پرداخت این بدهی در ارتباط است».

ماجرای این بدهی لندن به حدود چهل سال قبل بازمی‌گردد که دولت وقت ایران برای خرید ۱۷۵۰ دستگاه تانک چیفتن، مبلغ ۶۰۰ میلیون پوند به بریتانیا پرداخت. بریتانیا تا پیش از بهمن ۱۳۵۷ تعداد ۱۸۵ تانک به ایران تحویل داد اما پس از وقوع انقلاب، فروش اسلحه به ایران را متوقف کرد.