شنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۷

“ایران فریب روس ها را نخورد”

منتشر شده در: .

 

👈 قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه ای وزارت امور خارجه، در تحلیل توییت اخیر دونالد ترامپ و تهدید موشکی روسیه:

✍ بعید است آمریکا مواضع روسیه را به طور مستقیم هدف قرار دهد. در صورت وقوع جنگ، آمریکا احتمالا در درجه اول مواضع سوری و سپس مواضع ایرانی را هدف قرار خواهد که البته احتمال حمله به مواضع ایرانی هم ضعیف تر خواهد بود.

✍ اگر آمریکا به طور مستقیم به مواضع روسیه حمله کند، تحول بزرگی رخ داده، چراکه قدرت های بزرگ پس از جنگ جهانی دوم مستقیم وارد نمی شدند.

✍ حتی روسیه نیز بعید است خود را برای مقابله با آمریکا و پاسخ به این کشور آماده کرده باشد؛ چنانکه در گذشته نیز این اتفاق رخ داده و با وجود کشته شدن ۱۰نظامی روس در دیرالزور، روسیه واکنشی به آمریکا نشان نداد.

✍ ایران باید احتیاط کند. ایران یکی از هدف های آمریکاست و در حال حاضر، هم آمریکایی ها، هم اسراییلی ها، هم اعراب و هم ترک ها علاقه مند هستند که ایران از سوریه خارج شود.

✍ حتی بعید نیست توافقی بین آمریکا و روسیه صورت بگیرد که طی آن، آمریکا اهداف ایرانی را مورد هدف قرار داده و سپس روسیه از ایران بخواهد تا سوریه را ترک کند.

✍ بنابراین، ایران در جهات منافع و حفظ امنیت ملی خود، باید احتیاط کند و فریب تندروهای منطقه و حمایت شفاهی روس ها را نخورد و اجازه دهد اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، خود روسیه پیشگام شود نه ایران./ راهبرد