یکشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۷

پیام تسلیت خانواده مهدی کروبی در پی جان‌باختن جانباز محمد راجی؛ به خشونت سیستماتیک علیه دراویش پایان دهید

منتشر شده در: .

خانواده مهدی کروبی در پی جان‌باختن جانباز، محمد راجی در زندان پیام تسلیتی صادر کردند.

به گزارش سحام در این پیام تسلیت ضمن محکومیت هر شکلی از خشونت نسبت به اعمال محدودیت ها علیه دراویش کشور از سال ۱۳۸۴ به بعد اعتراض شده است.

خانواده کروبی با تسلیت به خانواده محمد راجی ، مردم الیگودرز و ازنا و دوستان فرمانده فقید گردان مالک اشتر خواستار آزادی دراویش دربند و رعایت حقوق آنها شده اند.

در بخشی از این پیام آمده است:””خشونت از سوی هر کس صورت پذیرد محکوم است و در ارتباط با حادثه اخیر باید مسئولیت حکومت در حفظ جان و حقوق شهروندان و علل و عوامل این بحران که ریشه در سرکوب سیستماتیک بیش از یک دهه دراویش دارد مورد توجه قرار گیرد.”

مهدی کروبی در سالهای قبل از انتخابات ۸۸ در نامه های متعددی به مراجع تقلید ، وزرای وقت کشور و اطلاعات نسبت به برخورد غیر قانونی ، اذیت و آزار دراویش کشور اعتراض کرده بود.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون
🔺خبر جان‌باختن جانباز سرافراز و فرمانده گردان مالک اشتر محمد راجی، از دراویش بازداشت شده در یکی از بازداشتگاه‌های تهران موجب تأثر و تأسف فراوان گردید. می‌دانیم که سلسله‌های تصوف همواره از سیاست دروی می‌جستند و به مردمانی آرام شهره بودند اما عده‌ای در پرتو اندیشه فرقه‌ای و با حمایت مراکز قدرت از سال ۱۳۸۴ به بعد به بدترین شکل ممکن با اهل تصوف برخورد فیزیکی کردند و در این مسیر دست لباس شخصی‌ها – افراد غیر مسئولی که این روزها به نماد تغییر ناپذیر حکومت تبدیل شده‌اند- را در اعمال هرگونه خشونتی علیه دراویش باز گذاشتند.
🔺تخریب حسینه و سالن اجتماعات دراویش در قم، بروجرد و اصفهان سرآغاز این خشونت سیستماتیک بود که نتیجه تأسف بار آن را در حادثه اخیر شاهد بودیم.
🔺خشونت از سوی هر کس صورت پذیرد محکوم است و در ارتباط با حادثه اخیر باید مسئولیت حکومت در حفظ جان و حقوق شهروندان و علل و عوامل این بحران که ریشه در سرکوب سیستماتیک بیش از یک دهه دراویش دارد مورد توجه قرار گیرد.
🔺این‌روزها تعداد بسیاری از دراویش بدون رعایت تشریفات قانونی در زندان قرار گرفته‌اند و اخبار ناگواری از نحوه نگهداری آنان به گوش می‌رسد. جان‌باختن زندانیان در زندان‌ها از جمله مرحوم دکتر سید امامی و محمد راجی فاجعه‌ای‌ست که مقامات قضایی، امنیتی و پلیسی باید در قبال آن پاسخگو باشند. امیدواریم مقامات مربوطه با پذیرش مسئولیت و پیش از آنکه فاجعه‌ی دیگری رخ دهد بازداشت شدگان اخیر به ویژه زنان دربند را آزاد کند.
🔺این ضایعه تأسف بار را به خانواده محترم راجی، مردم شریف الیگودرز و ازنا و یاران و همراهان آن عزیز از دست رفته تسلیت عرض می‌کنیم و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران الهی و برای خانواده و دیگر عزیزان صبر مسئلت می‌کنیم.

خانواده مهدی کروبی