سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

ترامپ راهبرد خود در قبال ایران را روز جمعه اعلام می کند

منتشر شده در: .

به گزارش رادیو فردا به نقل از  رویترز، سخنگوی کاخ سفید گفته است: امروز ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه (به وقت واشینگتن) رییس جمهوری راهبرد در قبال (ایران) را اعلام خواهد کرد.

پیشتر مقام های کاخ سفید گفته بودند که در این سخنرانی دونالد ترامپ راهبرد آمریکا رادر قبال توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی، برجام و همچنین در مورد «رفتارهای بد» ایران در منطقه اعلام خواهد کرد.

روز پنجشنبه رسانه های آمریکایی اعلام کردندکه دولت آمریکا به کنگره اعلام کرده است که دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نخواهد کرد.

آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است به رغم این که دونالد ترامپ پایبندی ایران را تایید نخواهد کرد، اما خواستار بازگشت تحریم ها نیز نخواهد شد.

این در حالی است تصمیم احتمالی دونالد ترامپ در عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای باعث نگرانی مقام های اروپایی شده است.

به گزارش رویترز، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان روز پنجشنبه اظهار داشت،اعلام عدم پایبندی ایران به برجام توسط دونالد ترامپ موجب ایجادشکاف بین اروپا و آمریکا می شود و باعث می شود موضع کشورهای اروپایی و روسیه و چین به یک موضع مشترک دراین باره نزدیکتر شوند.

زیگمار گابریل در گفت وگو با روزنامه «رند» گفته است:برای اروپا ضروری است که بر سر این مساله موضع واحد خود را حفظ کند.

وزیر امور خارجه آلمان اضافه کرده است:همچنین ما می بایست به آمریکایی ها بگوییم که رفتار آنها در قبال مساله ایران باعث خواهد که ما اروپایی ها رابه سمت یک موضع مشترک با روسیه و چین علیه آمریکا سوق خواهد داد.

رویترز می گوید، شماری از مقام های آمریکایی و اروپایی هشدار داده اند اعلام عدم پایبندی ایران به برجام توسط دونالد ترامپ، باعث خواهد شد آمریکا در این خصوص در عرصه بین المللی در انزاوا قرار گیرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران به عنوان یکی از «بدترین توافق ها» یاد کرده که «مایه شرمساری» آمریکا است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین روز گذشته گفت،آمریکا هیچ‌چیزی در قبال توافق اتمی به‌دست نیاورده‌است.

درصورتی که دولت آمریکا در گزارشی به قانون‌گذاران این کشور پایبندی ایران به برجام را تایید نکند، کنگره این کشور ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا در خصوص تحریم های ایران تصمیم گیری کند.