سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

سخنگوی حزب اعتماد ملی: ادامه‌ی این حصر چه قانونی و چه غیر قانونی، وجاهت ندارد

منتشر شده در: .

⭕️ امیدواری سخنگوی حزب اعتماد ملی برای رفع حصر / درخواست اعمال ماده ۵۰۲ قانون مجازات برای محصوران

🔺سخنگوی حزب اعتماد ملی با اشاره به وضعیت جسمی مهدی کروبی (دبیرکل این حزب) و میرحسین موسوی، ضمن ابراز امیدواری برای رفع حصر گفت: با توجه به عدم توان تحمل شرایط فعلی حصر و با توجه به ماده‌ی ۵۰۲ قانون مجازات اسلامی مبنی بر عدم تحمل کیفر که این حصر نوعی اعمال کیفر است، ادامه‌ی این حصر چه قانونی و چه غیر قانونی، وجاهت نخواهد داشت.

🔺«اسماعیل گرامی مقدم» در گفت‌وگو با سایت انصاف نیوز درباره‌ی روند رسیدگی و آخرین وضعیت درمان آقای کروبی گفت: آقای کروبی هفته‌ی گذشته به علت کاهش ضربان قلب در بیمارستان بستری شدند، و پس از درمان اولیه به محل حصر برگردانده شدند، متاسفانه به علت عدم پیگیری کامل درمان و انتقال زودهنگام به منزل و از طرفی به خاطر تحلیل رفتن قوای جسمی و روانی ناشی از فشار حصر مجددا کاهش و افت شدید ضربان قلب پیدا کردند که بلافاصله روند بستری در بیمارستان و رسیدگی درمانی آغاز شد و تا این لحظه به نقل از خانواده‌ی ایشان، بهبودی نسبی حاصل شده و انشاالله حصر خاتمه یافته و آقای کروبی بتواند در شرایط مساعدتری مورد درمان و رسیدگی کامل و مطمئنی قرار بگیرند.

🔺وی درباره‌ی ابعاد حقوقی حصر کروبی، موسوی (و زهرا رهنورد، همسر موسوی) گفت: آنچه که مسلم است تاکنون مسوولیت این حصر را به طور شفاف مراجع مربوطه و امنیتی نپذیرفته‌اند و صرفا اتهاماتی بر آنها وارد کرده و هیچگونه کیفرخواستی تاکنون ارایه نشده است، در ابتدای حصر شاید به دلایل امنیتی و ایجاد فضایی آرام، حصر کوتاه مدت قابل توجیه بود. ولی حصر هفت ساله‌ی این عزیزان قابل توجیه نیست.

🔺گرامی مقدم ابراز عقیده کرد: آقای کروبی از صحابه‌ی امام بودند و بیشترین احکام را از ایشان دریافت کرده‌اند که لقب امین امام به ایشان اطلاق شده است. همچنین، خدمات ایشان در قبل از انقلاب، با تحمل زندان‌های متوالی بر هیچ کسی پوشیده نیست. جناب مهندس موسوی هم به دلیل خدمات ارزنده‌اش در دوران جنگ تحمیلی، لقب نخست‌وزیر امام را گرفتند. اینکه بدون محاکمه تا این لحظه حصر ادامه یافته، از نظر من فاقد وجاهت قانونی است.

🔺این نماینده‌ی اسبق مجلس در پاسخ به این پرسش که با توجه به بستری بودن آقای کروبی در بیمارستان و این که مهندس موسوی نیز به بیماری‌های گوارشی مبتلا شده است، قانون چه تکلیفی را در این زمینه مشخص می‌کند؟ گفت: با توجه به وضعیت این دو عزیز محصور و عدم توان تحمل شرایط فعلی حصر و با توجه به ماده‌ی ۵۰۲ قانون مجازات اسلامی مبنی بر عدم تحمل کیفر که این حصر نوعی اعمال کیفر است، ادامه‌ی این حصر چه قانونی و چه غیر قانونی، وجاهت نخواهد داشت و امید می‌رود که زمینه‌ی گشایش و رفع حصر این عزیزان که به یک خواست عمومی بدل شده، فراهم شود.