یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۷

“طنزی به نام فراکسیون مستقلین شورای شهر تهران!”

منتشر شده در: .

رضا بهرامی، فعال سیاسی و مدیر کانال “سه نقطه”، در یادداشتی تلگرامی نوشت:

✍️ شکل‌گیری فراکسیونی به نام “مستقلین” در شورای شهر پنجم پایتخت از جدیدترین و البته پرسش‌برانگیزترین اخباری است که این روزها از محافل مختلف خبری به گوش می‌رسد.

✍️ فراکسیونی که برخی اعضای آن در همین بدو امر، کنشگران اصلاح‌طلب را که در راهیابی آنان به شورای پنجم نقش بی‌بدیلی ایفا کرده‌اند را از به زعم خود، دخالت در انتخاب شهردار و ارکان شورا بر حذر داشته‌‌‌اند.

✍️ گویی این منتخبان که اغلب فاقد تجارب عملی کلان در زمینه‌ مدیریت امور شهری هستند، حال و در چشم به هم زدنی خود را برای مدیریت کلانشهری نظیر تهران بی‌نیاز از مشاوره‌ صاحبنظران می‌دانند!

✍️ عبارت “مستقل” در فضای سیاسی ایران حداقل برای اصلاح‌طلبان واژه‌ ناشناخته‌ و عجیبی نیست. آنجا که در انتخابات مجلس دهم و در نبود منتخبانی هوشمند و لابیگرانی سیّاس، بسیاری از نمایندگان منفعل و یا منفعت‌طلبی که از طریق لیست امید به مجلس راه یافته بودند، به عضویت فراکسیون‌های دیگر از جمله فراکسیون مستقلین درآمدند و بدین ترتیب، تعداد اعضای فراکسیون امید به اندکی بیش از صد نفر تقلیل یافت و زمینه برای تسخیر بسیاری از ارکان پارلمان توسط اصولگرایان به آسانی فراهم آمد.

✍️ و حال حکایت شورای پنجم شهر تهران است که برخی اعضای آن به زعم خود، علم استقلال برافراشته‌اند که باید پرسید استقلال از که و چه؟

✍️ اگر این عده به صورت مستقل و نه از طریق لیست امید به شورا راه می‌یافتند، عذر مستقل بودن تا حدود زیادی پذیرفتنی بود؛ اما مگر جز این است که اینان تماما از کانال شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و تایید شخص محمد خاتمی در انتخابات شورا پیروز شده‌اند و پس از راهیابی به شورا باید در برابر جریان اصلاحات پاسخگو باشند؟

✍️ گذشته از این، آیا در این بین که به جز دو نفر، الباقی برای اولین بار به شورا راه می‌یابند، نیاز به مشورت دیگرانی که حداقل یک بار این راه را رفته‌اند، نیست؟

✍️ در این میان، مساله‌ای که نباید برای انتخابات آتی از نظر دور داشت، ضرورت توجه ویژه به توام بودن “تخصص” و “تعهد” افراد در بستن لیست‌های مختلف است تا مبادا فردی غیرمتعهد و فاقد ریشه‌های قوی گفتمانی که اعتقادی به تعهد تشکیلاتی ندارد، به تنهایی و برخلاف مصالح جریان، سرنوشت کلانشهری همچون تهران را برای چهار سال تغییر دهد.

✍️ بی‌تردید حضور این تیپ افراد در لیست، مردم را از رای دادن سخت پشیمان خواهد ساخت.

✍️ اصلاح‌طلبان باید آگاه باشند که هیچگاه از سوی افکار عمومی به آنان چک سفید امضایِ شرکت در انتخابات داده نشده و در آینده هم داده نخواهد شد.

✍️ کافی است انتخابات شورای شهر دوم پایتخت را برای چندمین بار مرور کنند!

منبع: کانال راهبرد