یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

سندرز: تحریم‌های جدید برجام را به خطر می‌اندازد

منتشر شده در: .

سناتور آمریکایی در واکنش به وضع تحریم‌های جدید وضع شده علیه ایران در سنا ضمن انتقاد از آن هشدار داد که تحریم‌های جدید برجام را به مخاطره می‌اندازد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری کنگره(هیل)برنی سندرز سناتور دموکرات و نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به تصویب طرح جامع تحریم‌های ایران و روسیه در مجلس سنای آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت:

«من باور دارم که تحریم‌های جدید علیه ایران ممکن است توافق مهم هسته ای با تهران را در معرض خطر قرار دهد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «من به شدت نگران سیاست‌ها و فعالیت‌های دولت ایران به ویژه حمایت تهران از دولت بشار اسد در سوریه هستم. من در گذشته به تحریم ها علیه ایران رأی موافق داده ام و باور دارم که تحریم‌ها ابزاری مهم برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره بود. اما معتقدم که این تحریم‌های جدید ممکن است توافق بسیار مهم هسته ای را که بین آمریکا و متحدانش و ایران در سال ۲۰۱۵ منعقد شد، در معرض خطر قرار دهد. این ریسکی است که ارزش آزمودن ندارد. به ویژه در شرایطی که تنش‌ها بین ایران و عربستان سعودی و متحدان آن رو به فزونی است. من فکر می کنم که آمریکا باید نقش بی طرفانه تری در خاورمیانه ایفاء کند و نه تنها برای مقابله با فعالیت‌های ایران بلکه برای مقابله با حمایت چند دهه ای عربستان سعودی از افراط گرایی رادیکال راه‌هایی بیابد».

روز پنج شنبه طرح جامع تحریم‌های ایران و روسیه در مجلس سنای آمریکا تصویب شد. این طرح با اکثریت قاطع آراء تصویب شد و سناتور «برنی سندرز» و «راند پاول» به آن رأی منفی دادند. این طرح که با ۹۸ رأی موافق در مقابل ۲ رأی مخالف به تصویب رسید، برای تبدیل شدن به قانون نیازمند تصویب در مجلس نمایندگان و امضای رئیس جمهور آمریکاست.