یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۷

یادداشتی از آرمان ذاکری؛ پایان رئیسی: قبل و بعد از انتخابات تا همیشه …

منتشر شده در: .

۱- آقای رئیسی هر چند هیچ گاه با زبانی سلیس و گشاده، گفتمان حزب الله را در عرصه عمومی نمایندگی نکرد و از ابتدا نه با هدف «حراست از ارزشها» که با هدف «پیروزی در انتخابات» به میدان آمد، تا قبل از امروز بعد از ظهر می توانست یک بازنده آبرومند باشد، با اتکا به حمایت نیروهای ارزشی و نقدهایش بر دولت روحانی، می توانست جبهه ای را تشکیل دهد، نیروهای ارزشی را دور خود جمع کند و با اتکا به رایی نسبتا قابل توجه نیروهای جناح خود را بازسازی کند.

۲- امیر تتلو خواننده ای است مثل همه خواننده های دیگر، یک سلبریتی محبوب برای برخی طبقات جامعه که ممکن است از او خوشمان بیاید یا نیاید. او حق دارد از هر کاندیدایی حمایت کند و البته حمایت او در معرض داوری افکار عمومی قرار خواهد گرفت. طبیعتا وقتی از جریانی حمایت می کند که در چند سال گذشته بیشترین فاصله را با هرگونه «موسیقی» داشته، متهم به فرصت طلبی خواهد شد. طبیعی است که از نگاه حقوق شهروندی باید ازاد بماند تا هر چه می پسندد را ابراز کند، هر جا که خواست بخواند و با طرفدارانش خوش باشد صد البته افکار عمومی هم حق دارد او را داوری و نقد کند. تا اینجا چیز خاصی در میان نیست. تتلو بخش بی اهمیت ماجراست. فرصت طلبی یک خواننده چندان اهمیتی ندارد، تا جایی که در یکی از بزنگاه های مهم سیاسی کشور نقشی تماما «روشنگر» ایفا می کند.

۳- قضاوت در باب تتلو به کنار، دیدار با تتلو به خودی خود می تواند یک اتفاق عجیب باشد و نه چندان غیر ارزشی. اما وقتی این دیدار با کسی اتفاق می افتد که نماینده ارزشهایی است که بیشترین فاصله را با سبک موسیقی و زندگی تتلیتی ها دارد، کار بدجوری گیر پیدا می کند. از نگاه ارزشی ها، «سبک زندگی اسلامی» از معنا تهی می شود. «تهاجم فرهنگی» تمام می شود. سکولاریزم در قلب ارزشها خود را نشان می دهد. دیدار تتلو با آقای رئیسی با بلندترین صدای ممکن این پیام را به جامعه ایران و از همه مهمتر همه نیروهای ارزشی منتقل کرد: هیچ ارزشی در میان نیست! این نقطه پایان آقای رئیسی بود. دست آقای رئیسی بر پشت تتلو، کمر حزب الله را شکست. مرزهای تناقض را جابه جا کرد. رئیسی با این اشتباه استراتژیک خود نه تنها رای بخشهای مذهبی جامعه را از دست داد و بخشی از نیروهای صدیق ارزشی را برای رای دادن به خود دچار تردید نمود، بلکه با مخلوط کردن سبد رای «حزب الله» با «تتلیتی» ها امکان هرگونه مانور بر روی سبد رای خود پس از انتخابات را هم از بین برد. هیچ بعید نیست که فردای انتخابات تتلیتی ها ادعا کنند ما نشان دادیم که چند میلیون نفر در کشور هستیم و همین مقدار رای در سبد آقای رئیسی نشانه قدرت و حضور ماست، طرفداران آقای رئیسی تنها می توانند خوشحال باشند که تتلیتی ها نیروی سیاسی نیستند، وگرنه فردای انتخابات سهم خواهیشان از آقای رئیسی و اصولگراها آغاز می شد و چه سهمهایی که طلب نمی کردند! شاید غیر قابل باورترین حادثه برای نیروهای ارزشی، تفکیک ناپذیر شدن آنها از تتلیتی ها باشد. اما این واقعیت رخ داده است.

۴- آقای رئیسی از همان ابتدا سیاستمدار ناپخته ای بود، تکیه گاهی لرزان، با سابقه ای نه چندان قابل دفاع در حوزه عدالتخواهی و بی هیچ شباهتی به ایده آل تایپ بهشتی مقتدر و مدبر. او به اقتضای سمتش، هیچ گاه موظف به پاسخگویی و گزارش به افکار عمومی نبود و این نحو حضور در قدرت، او را با اقتضائات حضور در فضای عمومی بیگانه ساخته بود. به صحنه آورده شد تا شکافهای اصولگرایی را پر کند، اما اگرچه توانست این شکافها را پر کند و اکنون شاهد دوقطبی ترین انتخابات چند دهه اخیر هستیم، اما اعتبار اصولگرایان را شدید زخمی ساخت. او هیچ گاه پناه نیروهای ارزشی نبود. ضربه امشب او عمق نیروهای ارزشی را جریحه دار کرده است. جریان فرهنگی حزب الله اکنون از هر زمان دیگر بی دفاع تر است.

۵- نیروهای ارزشی واقعی خیلی زود نقد و عبور از آقای رئیسی را آغاز خواهند کرد… حتی قبل از پایان برگزاری انتخابات … آقای رئیسی برای همیشه در سیاست ایران تمام شد … ؛ ارزشی های واقعی به فردای خود و از آن مهمتر به «آبروی» خود خواهند اندیشید. تفاوت «جلیلی» و «رئیسی» امشب برای همه معلوم شد و البته هزینه های سنگین عبور از ارزشها. اصولگرایی به اصطلاح انقلابی متولد ۱۳۸۴، که مرز خود را با احمدی نژاد و اصولگرایی سنتی مشخص کرده و محور اصلی حمایت از آقای رئیسی را شکل می داد امشب به پایان راه خود رسید.اصولگراهای جوان از این به بعد خواهند آموخت، چیزهایی هست که از انتخابات مهم تر است. مرگ ارزشها امروز دیگر تهدید نیست، اتفاق افتاده است. انتخابات امروز برای آنها به پایان رسید. آنها باید به فردایی بیندیشند که با نقد امروز رئیسی آغاز خواهد شد وگرنه طوفان تتلو آنها را با خود خواهد برد.

منبع: فیس بوک نویسنده