شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹

یادداشتی از محمد جواد اکبرین؛ هشت نکته درباره مناظره آخر

منتشر شده در: .

۱)پاسخ ⁧روحانی به ⁧رئیسی ⁩که «با خودت مناظره می‌کنم» بهترین پاسخ ممکن به یک مدعیِ طلبکار بود؛ چون ۱۱عضو کابینه‌ی ⁧احمدی‌نژاد ⁩ الان از مسئولان ستاد رئیسی هستند.
۲)مهم‌ترین نکته در سخنان جهانگیری آنجا بود که ⁩گفت: اینها ۱۵۰هزار تومان به مردم یارانه می‌دهند ولی ۱میلیون از جیب‌‌شان برمی‌دارند و اقتصاد را هم نابود می‌کنند.
۳)نکته زیرکانه‌ی ⁧هاشمی‌طبا ⁩به مخاطب خاص. آنجا که گفت: «منبر می‌روند وحرفهای بیخود می‌زنند که قرارداد خارجی به نفع خارجی‌هاست! مگر منافع‌ سرمایه‌گذار خارجی نباید تامین شود؟»
۴)بی‌ادب‌تر از ⁧ کسی ⁩ که در خانه‌های فقرا عکس یادگاری می‌گیرد ⁧ قالیباف ⁩ است که امروز مردمِ ایران را «بدبخت» خواند.
‏⁧ ۵)علاوه بر اسناد موجود، دوستان کُرد شهادت می‌دهند که آرزوی تدریس زبان مادری‌شان در دولت ⁧روحانی ⁩محقق شد ⁧اما رئیسی ⁩می‌گوید کار خدا بود! ولی نگفت خدا قبل از این دولت کجا بود؟
۶) ⁩اصولگرایان چون هنر تفاهم و زیرکیِ تعامل ندارند انفعال و ترس و حالت تدافعی از گفتمان‌شان می‌بارد و همیشه از ⁧تهاجم فرهنگی ⁧و اقتصاد مقاومتی ⁩و ⁧دولت مقاومت می‌گویند. ولی در مناظره‌ها از این حرف‌ها نمی‌زنند چون می‌دانند رأی می‌پرانَد! فردای انتخاب‌شان دوباره برمی‌گردند به همین حرف‌ها. درست مثل «فتنه» که از شروع تبلیغات هیچکس به آن اشاره نکرد ⁩و همه با «مردم فتنه‌گر» مهربان شدند .
۷)قالیباف ⁩ در کاغذی لیست اموالش را نشان داد و در تلگرامش اعلام کرد که فقط ۳میلیون تومان در بانک ملی دارد و۲۵میلیون تومان در بانک شهر. اتفاقا رییس دفتر مقام رهبری هم در مصاحبه‌ای ‌می‌گفت: «معظم‌له حقوقی دریافت نمی‌کند و زندگیش با هدایا و نذورات می‌گذرد». این اطوار را از رهبرشان آموخته‌اند. البته واکنش هاشمی‌طبا⁩ به بازی ⁧قالیباف⁩ خوب بود: «ملاک، پول داشتن و نداشتن نیست چه بسا کسی فقیر باشد ولی کیسه بدوزد. منابع مالی ستادهای‌تان را اعلام کنید».
و سرانجام ۸) پیروزی در مناظره‌ی امروز از نگرانی کم نمی‌کند! چون بازیگرانی که تا آخر هم نگفتند پول وعده‌های یارانه و کارانه را قرار است از کجا تامین کنند هنوز ۱هفته وقت دارند برای نقشِ فریب

منبع: تلگرام نویسنده