جمعه, ۴ خرداد , ۱۳۹۷

سه شاخصه مهم لیست اصلاح طلبان در شوراها: تخصص، فسادناپذیری و استقامت سیاسی!

منتشر شده در: .

آنچه که مهم است اعتبار اصلاحات و احترام به اراده مردم در تحقق شواری شهری کارآمد است.  اکنون نه نظارت استصوابی به معنای حاد کلمه در شورای نگهبان  وجود دارد و نه بهانه ای برای بستن لیست ناقص. شورای شهر تهران وظایف خطیری دارد آن هم در شهری که هر لحظه آماده وقوع یک فاجعه است. ساخت و سازهای بی رویه، نابودی محیط زیست، ترافیک فرساینده و فساد در نهادهای اداری و  دهها دلیل دیگر شواری شهری کارآمد،  تازه نفس، پیگیر متشکل از متخصصین و سیاسی های کارکشته با حمایت احزاب، نهادهای مدنی و جریان تحول خواه کشور را ضروری می سازد. تنظیم کنندگان لیست شورای تهران به این نکته  توجه داشته باشند آنچه که باعث مشارکت حداقلی مردم تهران در شورای دوم شد عملکرد اصلاح طلبان در شورای نخست بود. شهرداری احمدی نژاد هم دستپخت همین شورای اصولگرایی بود که با حداقل رای مردم پیروز انتخابات شده بود.  در شواری فعلی پدیده دروغگویی الهه راستگو، مردم رای دهنده را شوکه کرد. واقعیت این است از دل شورای فعلی، انتظارات مردم تهران برای  مبارزه با فساد  برآورده نشد. قسمت جالب ماجرا اینجاست  چهره ای که پرچم مبارزه با فساد را در دست گرفت حافظی نیا بود که از لیست آبادگران به شورا راه یافته بود اما مرام اصلاح طلبی اش از بسیاری دیگر از اعضای فراکسیون اصلاح طلب شورای شهر تهران بیشتر  بود. دکتر حافظی نیا  به تنهایی در زمان  ناکارآمدی اصلاح طلبان و ناهماهنگیشان در مبارزه با فساد، شهردار تهران را استیضاح کرد. بدون لکنت زبان از فساد گسترده در سازمان ها پرده برداشت و نشان داد در کلانشهر ایران چه غوغایی از فساد و  بحران مدیریت  برخاسته است. عملکرد  تعدادی از اصلاح طلبانی که با حمایت سید محمد خاتمی و با هزینه او و تلاش شبانه روزی  ستادی جوانان اصلاح طلب  به کرسی های شورای تهران راه یافته بودند چه بود؟ جز ناهماهنگی، سکوت، مماشات در برابر انبوه  بحران های شهری که هر یک می توانند یکی از بزرگترین فاجعه های جهانی را در زلزله تهران  رقم بزنند؟ برای حل مسئله  ترافیک تهران چه کردند؟ در برابر نظارت ناپذیری شهردار چه فشاری آوردند؟

حادثه پلاسکو نشان داد چه خطرات بزرگی شهر تهران را تهدید می کند و نشان داد تا چه  حد ما در یک قدمی فاجعه قرار داریم. آیا وقت آن نرسیده است که اصلاح طلبان در بستن لیست ها به  شاخصه های  تخصص در مدیریت شهری ، استقامت سیاسی در برابر فشار های پیدا و پنهان مافیای  قدرت و ثروت توجه کنند؟ آیا زمان آن نرسیده است که در بستن لیست ها بر ویژگی فسادناپذیری اعضای مورد حمایت تاکید شود؟ آیا بستن لیست های تکراری با افرادی که امتحان خود را در بزنگاههای مختلف پس داده اند خدشه وارد کردن به اعتماد مردم نیست؟

اکنون فضا برای داشتن نگاهی جدی به شورای شهر تهران به عنوان نهادی تاثیرگذار در حل مسائل و مشکلات پایتخت نشین ها میسر است. مردم منتظر ارائه لیستی واحد اما با حضور افراد و  چهره های جدید  و تازه نفس هستند که از  سه شاخصه ذکر شده برخوردار باشند. در فقدان شورایی کارآمد ما با دست خود مردم را در در منجلابی از بحران دفن خواهیم کرد. وقوع فاجعه هایی مانند پلاسکو نشان داد که ما در برابر مدیریت بحران تا چه اندازه ناتوانیم؛ تا چه اندازه مسئولان   نهادهایی که باید از مردم در برابر مخاطرات محافظت کنند آموزش ندیده اند و از امکانات مناسب لازم برخوردار نیستند؛ تا چه اندازه هنوز بعد از وقوع این همه فاجعه زلزله در کشور نسبت به استحکام ساخت و ساز و رعایت قوانین بی توجه هستیم. امروز پس از سال ها از طرح مسئله بغرنج ترافیک هنوز نتوانسته ایم ابعاد آن را کاهش دهیم. هنوز به خطر رشد حاشیه نشیتی و تاثیرات فوق  العاده آن بر توسعه کشور پی نبرده ایم یا بی توجه هستیم.

امروز وظیفه رهبران اصلاح طلب است که از لیست ها محافظت کنند. باید در برابر هر گونه لابی و امتیازگیری تسلیم نشوند. اگر قرار است که اعضای  این لیست ها به پشتوانه و اعتبار رهبرانی چون سید محمد خاتمی بر کرسی های شورای شهر تکیه زنند پس همان بهتر که متشکل از افرادی باشند که از شاخصه های لازم برای حل مسائل مدیریت شهری و مقابله با فشارهای مافیای قدرت و ثروت برخودار باشند. مماشات در برابر زیاده خواهان هم ضربه به اعتبار  اصلاحات است و هم بازی با جان مردم است. امروز برای بسیاری این پرسش مطرح است که برخی از اعضای  شورای فعلی با کدام پشتوانه قرار است در لیست نهایی اصلاح طلبان قرار بگیرند؟ با دادن میهمانی  و ریخت و پاش می توانند سکوت چهار ساله خود  در برابر فساد را توجیه کنند؟ چرا زمانی که حافظی نیای اصولگرا به راستی و درستی صدای مبارزه با فساد شده بود شاهد سکوت آنها بودیم؟

رهبران اصلاحات توجه کنند که اینجا مسئله اعتبار این جریان مطرح است. مسئله اعتماد مردم مطرح است؛ مسئله اطمینان از کارآمدی این نهاد برای حل مسائل عمومی شهر مطرح است. در نتیجه بهتر است تمام تلاش خود را برای بستن لیستی صرف کنند که از سه شاخصه تخصص در مدیریت شهری، فسادناپذیری و استقامت سیاسی در برابر فشار برخوردار باشد و برای بستن لیستی کارآمد همه تعارفات را کنار بگذارند.

منبع: سایت ملی مذهبی