دوشنبه, ۴ تیر , ۱۳۹۷

چرا انتخابات شوراهای شهر حیاتی است؟

منتشر شده در: .

سال ۱۳۹۶ دو انتخابات مهم دارد: ریاست جمهوری جایی که روحانی باید با رقبای متعددش کارزاری سخت داشته باشد. در حالی که هنوز رقیب اصلی اش مشخص نیست نگرانی ها از مهندسی انتخابات افزایش یافته است. بازداشت مدیران گروه های تلگرامی اصلاح طلب در شرایطی رخ داده که تندروها ناامید از فیلترینگ شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام دلخوش به برخورد با فعالان رسانه ای هستند تا از این طریق از نقش آفرینی این شبکه های اجتماعی جلوگیری و از تکرار تجربه سال ۹۴ ممانعت به عمل آورند.

اما انتخابات مهم دیگر شوراهای شهر هست که دوره پنجم آن هم مانند دوره گذشته قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. انتخاباتی که معمولا زیر سایه انتخابات ریاست جمهوری قرار می گیرد  و به این خاطر کمتر به نقش مهم شوراها پرداحته می شود.

شوراها در دوره های گذشته به خاطر فساد در کشور و بحران در مدیریت شهری نتوانسته اند نقش مهم و تاثیرگذار خود را در حل مسایل عمومی کشور ایفا کنند. به خصوص اینکه ایران هنوز در مسیر ابندایی این تجربه تازه قرار دارد و برخی فوانین به روز نشده باعث شده اند شوراهای شهر نتوانند نفش نظارتی موثر و کارآمدی بر امور شهری ایفا کنند.

اما این انتخابات از جهات مختلفی شایسه است مورد توجه گروههای اصلاح طلب و تحول طلب قرار بگیرد:

ـ بحران مدیریت شهری و بروز مشکلات عدیده ای مانند ترافیک، آلودگی، بهداشت، فساد …و بسیاری از مسائل دیگر ایجاب می کند شوراهایی کارآمد با توان بالای نظارتی تشکیل شوند. استدلال برخی از مخالفان شورا مبنی بر اینکه این نهاد به خانه فساد تبدیل شده چندان موجه نیست زیرا فساد ویروسی است که کشور را فرا گرفته و شورا نیز از این امر مستثنی نیست و  اتفاقا فقدان نهادهای مدنی کارامد این فساد را بیشتر از پیش اشاعه می دهد.

ـ شورا نهادی مدنی و یکی از جلوه های مهم مردم سالاری و یکی از تجلّی های دموکراسی از پایین است و تقویت این نهاد می تواند در کارآمدی جامعه مدنی در حل مسائل عمومی موثر واقع شود.

ـ شوراها در تعمیق سیاست جامعه محور اصلاح طلبی نقش مهم و ارزنده ای دارند. این سیاست می تواند در کنار توجه به اصلاح در ساخت قدرت از طریق انتخابات ریاست جمهوری ، دو گانه سیاست ورزی جامعه محور و دولت محور را همزمان با هم پیش ببرد و به مشارکت هر چه بیشتر و موثرتر شهروندان بینجامد.

ـ شورا در توسعه مفهوم شهروندی و حس تعلق شهروندان به کشور نقش مهمی دارد و از این رو شایسته توجّه بیشتر است.

ـ گروه های اصلاح طلب باید از تجربه شوراهای گذشته درس بگیرند و به رفع  کاستی ها و نقایص این نهاد مدنی اقدام کنند.

ـ احزاب و جریان های سیاسی تا حد امکان از سیاست زده کردن این نهاد مدنی بپرهیزند و تلاش کنند نیروی متخصص و کارآمدی را در این نهاد مدنی مورد حمایت قرار بدهند.

ـ شوراها از جمله نهادهایی است که می تواند بستری برای استفاده بهینه از کارشناسان ملی باشد. در این مورد  ترکییبی از  نیروهای متخصص و ریشه دار سیاسی که در برابر فشارها و لابی ها کوتاه نیایند می تواند موثر واقع شود.

ـ تجربه شورای فعلی تهران باید مورد نظر جریان اصلاح طلب باشد تا حضور چهر ه های متخصص قربانی لابی های سیاسی و زد و بندهای پشت پرده نشود. به خصوص اینکه در این انتخابات نگرانی ار رد صلاحیت نیروهای کارآمد وجود ندارد و مردم ورود نیروهای غیر متخصص را نمی پذیرند. بر این اساس دقت در  لیست ارائه شده از طرف احزاب سیاسی ضرورت دارد.

ـ احزاب و جریان های سیاسی باید با اتکا به تجربه های چند دوره قبل  به آسیب شناسی این نهاد مدنی پرداحته و برای به روززکردن قوانین آن و رفع ناکارآمدی هایش تلاش کنند.

منبع: سایت ملی مذهبی